ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року м. Київ К/800/47006/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Мороз Л.Л.,
Горбатюка С.А.,
Шведа Е.А.,
розглянула у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 року у справі за позовом Первомайського гранітно-щебеневого кар'єру до Державної служби геології та надр України про скасування наказів,
ВСТАНОВИЛА:
Первомайський гранітно-щебеневий кар'єр звернувся до суду з позовом до Державної служби геології та надр України про скасування наказів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2013 року у позові відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 року постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2013 року скасовано та постановлено нову. Позовні вимоги задоволено повністю. Скасовано Наказ Державної служби геології та надр України від 11.12.2012 року № 607 про зупинення спеціального дозволу на користування надрами № 298 від 12.07.1995 року (Чаусівське родовище, Центральна ділянка). Скасовано Наказ Державної служби геології та надр України від 07.02.2013 року № 48 про анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 298 від 12.07.1995 року (Чаусівське родовище, Центральна ділянка).
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Державна служба геології та надр України подала до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що Первомайський гранітно-щебневий кар'єр отримав спеціальний дозвіл на користування надрами № 298 від 12.07.1995 на видобування граніту, мігматиту, чарнокіту Центральної ділянки Чаусівського родовища.
19.09.2012 Державною службою геології та надр України було видано наказ № 449 від 19.09.2012 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" пунктом 4 якого встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра надрокористувачам, наведеним у додатку 4 до наказу, зокрема, Первомайському гранітно-щебневому кар'єру надано 21 календарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень ст. 28 Кодексу України про надра.
Наказ винесено у зв'язку з повідомленням ДПС України про те, що Первомайський гранітно-щебневий кар'єр має податковий борг за податковими зобов'язаннями по платі за користування надрами станом на 01.08.2012 у розмірі 254,00 тис. грн.
11.12.2012 Державною службою геології та надр України було видано наказ № 607 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" пунктом 2 якого зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами згідно з переліком наведеним у додатку 2, зокрема, Первомайському гранітно-щебневому кар'єру та надано 21 календарний день з моменту відправлення повідомлення для усунення порушень ст. 28 Кодексу України про надра.
07.02.2013 Державною службою геології та надр України було видано наказ № 48 "Про анулювання, зупинення, поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами та встановлення термінів для усунення порушень" пунктом 3 якого анульовано спеціальні дозволи на користування надрами згідно з переліком наведеним в додатку №3, зокрема, дозвіл № 298 від 12.07.1995 виданий Первомайському гранітно-щебневому кар'єру за порушення ст. 28 Кодексу України по надра.
Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань уповноважена, зокрема, зупиняти та анулювати в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (пп. 13 п. 4 Положення про Державну службу геології та надр України затвердженого указом Президента № 391/2011 від 06.04.2011 (391/2011)
).
Відповідно до статті 28 Кодексу України про надра користування надрами є платним, крім випадків, передбачених ст. 29 цього Кодексу.
Згідно з п.п. 4,5 п. 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011 дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби, зокрема, у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами, порушення надрокористувачем вимог законодавства у сфері надрокористування та охорони навколишнього природного середовища.
04.10.2012 року Господарським судом Миколаївської області порушено провадження у справі про банкрутство Первомайського гранітно-щебеневого кар'єру та введено мораторій на виконання боржником грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів, строк виконання яких настав до дня ведення мораторію та на здійснення заходів спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів, застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
У зв'язку з вказаними обставинами, позивач не міг погасити податковий борг за користування надрами, оскільки він виник до порушення справи про банкрутство, і погашення боргу потягло б за собою порушення позивачем ст. 16 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до частини першої статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
ДПІ у Первомайському районі Миколаївської області було включено до реєстру вимог кредиторів із задоволенням у повному обсязі усієї заявленої суми в тому числі заборгованості зі сплати за користування надрами.
Згідно зі статтею 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства; не нараховуються неустойка, не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів: забороняється стягнення на підставі виконавчих та інших документів, що містять майнові вимоги, у тому числі на предмет застави, за якими стягнення здійснюється в судовому або в позасудовому порядку відповідно до законодавства, крім випадків перебування виконавчого провадження на стадії розподілу стягнутих з боржника грошових сум (у тому числі одержаних від продажу майна боржника), перебування майна на стадії продажу з моменту оприлюднення інформації про продаж, а також у разі звернення стягнення на заставлене майно та виконання рішень у немайнових спорах; забороняється виконання вимог, на які поширюється мораторій; не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій; зупиняється перебіг позовної давності на період дії мораторію; не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошового зобов'язання, три проценти річних від простроченої суми тощо.
Згідно з абзацом четвертим частини четвертої статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Як встановлено, підставою для винесення оскаржених у цій справі наказів був податковий борг позивача станом на 01.08.2012 року.
Проте 04.10.2012 року господарським судом введений мораторій на виконання боржником грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів, строк виконання яких настав до дня ведення мораторію.
Таким чином, на виконання позивачем його зобов'язань щодо сплати податкового боргу, який став підставою для винесення спірних наказів, накладено мораторій, тому таке зобов'язання підлягає виконанню у порядку, встановленому Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (2343-12)
.
Отже, в силу положень абзацу четвертого частини четвертої статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" протягом дії мораторію до позивача не застосовуються санкції за невиконання чи неналежне виконання податків і зборів (обов'язкових платежів).
Позовні вимоги є обґрунтованими, у зв'язку з чим суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позову.
Колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення суду апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права, які передбачені статей 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України як підстави для зміни, скасування судового рішення, залишення позовної заяви без розгляду або закриття провадження у справі.
Керуючись статтями 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України відхилити, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2013 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: