ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
08 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/264/14
А/800/209/14
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі: Лосєва А.М. Бившевої Л.І. Шипуліної Т.М. за участю секретаря Титенко М.П. за участю представників: позивача: Лебедєва В.В., відповідача: Васильченко О.Ю., Шкурат В.М., третя особа: не з'явився, розглянувши матеріали апеляційної скарги Центральної виборчої комісії
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04.10.2014
у справі № 875/264/14
за позовом представника Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна"
до Центральної виборчої комісії
третя особа ОСОБА_9
про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1387 від 30 вересня 2014 року "Про заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719", зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Представник Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду, як до суду першої інстанції, з позовом до Центральної виборчої комісії, за участю третьої особи ОСОБА_9, у якому просив визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії № 1387 від 30 вересня 2014 року "Про заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719", зобов'язати Центральну виборчу комісію розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719, зобов'язати Центральну виборчу комісію зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_9 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, включеного до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", сформованого та затвердженого на з'їзді (зборах, конференції) Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", що відбувся (відбулися, відбулася) 15 вересня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Закон України від 17.11.2011 № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
(надалі - Закон України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
) не передбачає будь-яких обмежень або заборон щодо повторного подання заяв про реєстрацію кандидатів у народні депутати України у загальнодержавному окрузі, якщо цим кандидатам вже було відмовлено у реєстрації у зв'язку із недотриманням вимог, передбачених ст. 54 цього ж Закону. Крім того, позивач зазначив, що ані Закон України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15)
, ані Закон України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
не передбачають можливості залишення заяв про реєстрацію кандидатів у народні депутати України без розгляду, оскільки ці заяви мають бути розглянуті та по них приймається одне з таких рішень: зареєструвати кандидата або відмовити у його реєстрації. Більш того, при повторному зверненні до Центральної виборчої комісії із заявою про реєстрацію ОСОБА_9 кандидатом у народні депутати України партія виконала всі вимоги, передбачені ст.ст. 53, 54, 107 Закону України "Про вибори народних депутатів України". З огляду на викладене, позивач вважає, що підстав для відмови в реєстрації ОСОБА_9 кандидатом у народні депутати України у Центральної виборчої комісії були відсутні, тому постанову № 1387 від 30 вересня 2014 року "Про заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719" слід визнати протиправною та скасувати.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2014 року позов задоволено частково: визнано протиправною та скасовано постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1387 "Про залишення без розгляду заяви Партії Ссріія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719"; зобов'язано Центральну виборчу комісію розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719, прийнявши відповідне рішення. В іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2014 року, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України, як до суду апеляційної інстанції, із апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що Законом України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
передбачено три види заяв щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України: заява про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, заява про реєстрацію кандидата у депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному виборчому окрузі, заява про самовисування кандидата у народні депутати України. Розгляд Центральною виборчою комісією інших заяв щодо реєстрації кандидатів у народні депутати України Законом не передбачено. Крім цього, позивач зазначив, що Закон України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
не передбачає права політичної партії, яка висунула кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, після подання та розгляду Центральною виборчою комісією, визначених статтею 54 Закону, документів вносити до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації окремого кандидата у народні депутати України, включеного до виборчого списку політичної парти. Також, скаржник не погодився з мотивами суду першої інстанції, що Центральна виборча комісія в даному випадку могла прийняти лише одне з двох рішень: зареєструвати ОСОБА_9 кандидатом у народні депутати або відмовити в реєстрації, оскільки частиною шостою статті 58 Закону визначено, що комісія приймає рішення про відмову або реєстрацію кандидатів у депутати не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, а не заяви про реєстрацію окремого кандидата.
Позивач заперечує проти апеляційної скарги та просить її залишити без задоволення, а оскаржуване судове рішення в частині задоволення позову без змін, оскільки вважає що судом першої інстанції повно і правильно встановлені обставини справи та не допущено порушень норм матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні представники відповідача підтримали апеляційну скаргу та просили задовольнити її у повному обсязі, скасувати рішення суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення позивача та представників відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального та процесуального права, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 15 вересня 2014 року на II (ІХ) з'їзді Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" (надалі - Партія) було, зокрема, прийнято рішення про включення ОСОБА_9 (надалі - ОСОБА_9) до виборчого списку кандидатів у народні депутати України Партії у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року під номером 53.
18 вересня 2014 року Партія звернулася до Центральної виборчої комісії із заявою про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, висунутих на вищевказаному з'їзді, для участі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Постановою Центральної виборчої комісії № 1093 від 23 вересня 2014 року зареєстровано кандидатів у народні депутати України, включених до виборчого списку Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Однак, постановою Центральної виборчої комісії № 1092 від 23 вересня 2014 року, серед іншого, ОСОБА_9 було відмовлено в реєстрації як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Підставою для відмови у реєстрації стало те, що автобіографія ОСОБА_9 не містила відомостей про громадянство та наявність чи відсутність судимості, що, на думку відповідача, є порушенням пункту 6 частини першої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
З метою усунення недоліків, 25 вересня 2014 року уповноваженою особою Партії до Центральної виборчої комісії в термін, передбачений виборчим законодавством України, було подано заяву про реєстрацію ОСОБА_9 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року з наданням документів, необхідних для реєстрації ОСОБА_9 кандидатом у народні депутати України, а саме: витягу з виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", заява особи, включеної до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" про згоду балотуватися кандидатом у народні депутати України (згідно витягу з виборчого списку), автобіографія особи, включеної до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Гігіпка "Сильна Україна" (згідно витягу з виборчого списку), фотографії особи, включеної до виборчого списку кандидатів у народні депутати України від Партії Сергія Тігіпка "Сильне Україна" (згідно витягу з виборчого списку) розміром 4x6, ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата у народні депутати України (згідно витягу з виборчого списку).
Постановою Центральної виборчої комісії № 1387 "Про заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстрованою в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719" від 30 вересня 2014 року вищевказану заяву Партії від 25 вересня 2014 року залишено без розгляду.
Мотивами прийняття такого рішення Центральної виборчої комісії стало те, що Закон України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
не передбачає права політичної партії, яка висунула кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, після подання та розгляду Центральною виборчою комісією визначених статтею 54 Закону документів вносити до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації окремого кандидата у народні депутати України, включеного до виборчого списку політичної партії.
Позивач вважає, що постанова Центральної виборчої комісії № 1387 "Про заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719" від 30 вересня 2014 року порушує приписи Закону України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
, тому є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає обґрунтованими та законними висновки суду першої інстанції, який частково задовольнив позовні вимоги позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Частиною першою статті 1 Закону України від 30.06.2004 № 1932-IV "Про Центральну виборчу комісію" (надалі - Закон України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15)
) визначено, що Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України (254к/96-ВР)
, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.
Пунктом 6 статті 19 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про вибори народних депутатів України" кандидати у депутати, включені до виборчого списку партії, реєструються Центральною виборчою комісією за умови подання їй документів, передбачених статтею 54 цього Закону.
Частиною першою статті 54 цього ж Закону визначено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії, за умови отримання нею таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником партії та скріпленої печаткою партії;
2) копій свідоцтва про реєстрацію партії та її статуту, засвідчених безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу;
3) рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидатів у депутати, яке повинно містити відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, та бути засвідченим підписом керівника партії і скріпленим печаткою партії;
4) виборчого списку кандидатів у депутати від партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, який повинен містити відомості про осіб, висунутих кандидатами у депутати (прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, посада (заняття), місце роботи, місце проживання, партійність, наявність чи відсутність судимості) та бути засвідченим підписом керівника партії і скріпленим печаткою партії, та в електронному вигляді;
5) заяв осіб, включених до виборчого списку партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України (254к/96-ВР)
та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їм підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
6) автобіографій осіб, на паперових носіях та в електронному вигляді, включених до виборчого списку партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожного кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
8) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
9) по 4 фотографії кожного з кандидатів, включених до виборчого списку партії, розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
10) ксерокопій першої та другої сторінок паспорта громадянина України кожного з кандидатів.
Відповідно до частини четвертої статті 54 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія не приймає документи, зазначені у частині першій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 58 цього Закону.
Як зазначалось вище та не заперечується відповідачем, уповноваженою особою Партії
до Центральної виборчої комісії подано заяву про реєстрацію ОСОБА_9 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та документи, необхідні для його реєстрації кандидатом у народні депутати України, у межах строку, передбаченого виборчим законодавством України, про що свідчить штамп відповідача на самій заяві від 25 вересня 2014 року.
Згідно з частиною шостою статті 58 Закону України "Про вибори народних депутатів України" Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Частиною першою статті 11 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" визначено, що основною організаційною формою діяльності Комісії є її засідання. На засіданні Комісії може бути розглянуто будь-яке питання, яке відповідно до цього та інших законів України належить до повноважень Комісії.
Відповідно до частини першої та шостої статті 12 Закону України "Про Центральну виборчу комісію" за результатами розгляду та обговорення на засіданні Комісії питання порядку денного Комісія ухвалює рішення у формі постанови. Рішення Комісії підписуються Головою Комісії, а у випадках, передбачених частиною третьою статті 11 цього Закону, - головуючим на засіданні Комісії.
З змісту зазначених норм вбачається, що у випадку дотримання умов реєстрації кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі та строків подання, визначених Законом, документів для такої реєстрації, Центральна виборча комісія протягом п'яти днів повинна прийняти одне з двох рішень у формі постанови, а саме рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації.
Іншого рішення, за результатами розгляду питання про реєстрацію кандидата у народні депутати України, ані Законом України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
, ані Законом України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15)
не передбачено.
Тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, зазначивши про відсутність у відповідача повноважень залишати без розгляду заяву уповноваженого Партії про реєстрацію ОСОБА_9 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, оскільки це суперечить не лише виборчому законодавству, але і нормі прямої дії, вищезазначеній частині другій статті 19 Конституції України.
Що стосується доводів Центральної виборчої комісії про те, що Закон України "Про вибори народних депутатів України" (4061-17)
не передбачає права політичної партії, яка висунула кандидатів у народні депутати України в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, після подання та розгляду Центральною виборчою комісією, визначених статтею 54 Закону, документів вносити до Центральної виборчої комісії документи щодо реєстрації окремого кандидата у народні депутати України, включеного до виборчого списку політичної партії, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частин третьої, четвертої та п'ятої статті 3 Закону України "Про вибори народних депутатів України" усі кандидати у народні депутати України (далі - кандидати у депутати) мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі.
Усі партії - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом.
Рівність прав і можливостей кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі забезпечується:
1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів у депутати за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками;
2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування у виборчий процес, за винятком випадків, передбачених цим Законом;
3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, їх службових та посадових осіб до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу;
4) забороною використання кандидатами у депутати, партіями - суб'єктами виборчого процесу під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів;
5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації до кандидатів у депутати, партій - суб'єктів виборчого процесу.
Вказаною статтею закріплено принцип рівного виборчого права, який полягає не лише у тому, що виборче право належить усім громадянам України, всі громадяни голосують на рівних підставах, виборці мають рівну кількість голосів відносно один одного за формулою "один виборець - один голос" (як в мажоритарному, так і в загальнодержавному округах), але і у тому, що всі кандидати в депутати мають рівні права і обов'язки у виборчому процесі, незалежно від того балотуються вони у загальнодержавному чи одномандатному окрузі, будучи висунутим партією, чи як кандидати у депутати, які балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування.
Позбавлення такого права, яке до того ж випливає з Конституції України (254к/96-ВР)
, якою у статті 24 проголошено рівність прав і свобод громадян як основоположний принцип положення людини і громадянина в суспільстві і державі, свідчило б про нерівність умов для учасників виборчого процесу.
Таким чином, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що у даному випадку Центральна виборча комісія як постійно діючий колегіальний державний орган, який діє на підставі Конституції України (254к/96-ВР)
, Закону України "Про Центральну виборчу комісію" (1932-15)
та інших законів України зобов'язана була розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна" про реєстрацію ОСОБА_9 як кандидата у народні депутати України у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, яка була подана позивачем у строк, визначений частиною другою статті 58 Закону України "Про вибори народних депутатів України", та прийняти рішення відповідно до вимог частини шостої статті 58 цього ж Закону.
Беручи до уваги викладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку визнавши протиправною та скасувавши постанову Центральної виборчої комісії від 30 вересня 2014 року № 1387 "Про залишення без розгляду заяви Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719", а також зобов'язавши Центральну виборчу комісію розглянути по суті заяву Партії Сергія Тігіпка "Сильна Україна", зареєстровану в Центральній виборчій комісії 25 вересня 2014 року за № 21-34-22719, прийняти відповідне рішення.
Відповідно до частини першої статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
1. Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії залишити без задоволення.
2. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 04 жовтня 2014 року у справі № 875/264/14 залишити без змін.
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
|
Головуючий суддя
Судді:
|
(підпис) А.М. Лосєв
(підпис) Л.І. Бившева
(підпис) Т.М. Шипуліна
|