ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/251/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді Ємельянової В.І.,
суддів Олексієнка М.М.,
Рецебуринського Ю.Й.,
за участю секретаря судового засідання Іванової Н.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та Центральної виборчої комісії на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2014 року у справі № 875/251/14
за позовом ОСОБА_2
до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК)
про визнання протиправною та скасування постанови від 30 вересня 2014
року № 1375 в частині та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
3 жовтня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ЦВК в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову ЦВК від 30 вересня 2014 року № 1375 в частині відмови у реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року № 1375 "Про відмову у реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9", оскільки у ЦВК не було підстав, передбачених частиною 1 статті 60 Закону України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон) для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2014 року позов задоволено частково.
Скасовано постанову ЦВК від 30 вересня 2014 року № 1375 в частині відмови у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись із вищевказаною постановою, сторонами подано апеляційні скарги.
ОСОБА_2 в скарзі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нову постанову про задоволення позовних вимог повністю.
ЦВК, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та в цій частині ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ЦВК не підлягає задоволенню, а скарга ОСОБА_2 підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено, що 25 вересня 2014 року ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії подано заяву про самовисування разом з іншими документами для реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
30 вересня 2014 року відповідачем було прийнято постанову № 1375, якою відмовлено ОСОБА_2 у реєстрації кандидатом у народні депутати України, оскільки заява про самовисування ОСОБА_2 датована іншим днем, ніж день її подання.
Задовольняючи частково позовні вимоги, Київський апеляційний адміністративний суд вказав, зокрема, що правовою підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати могло бути лише неподання певних документів, а саме, в даному випадку заяви про самовисування, автобіографії та передвиборної програми, яка подається разом з документами, передбаченими частиною 1 або 2 статті 55 Закону, а не їх оформлення з порушенням вимог частини 2 зазначеної статті.
Колегія суддів погоджується із вказаною позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до частини 3 статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Частиною 2 статті 55 Закону встановлено, що Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених пунктами 1 або 2 частини третьої статті 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України (254к/96-ВР)
та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4 х 6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (частина 6 статті 58 Закону).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 60 Закону Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі відсутності документів, зазначених у частині першій статті 54 чи частинах першій або другій статті 55 цього Закону.
Згідно з наявною у матеріалах справи довідкою, 25 вересня 2014 року для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 відповідно до частини 2 статті 55 Закону ОСОБА_2 особисто пред'явлено паспорт та подано, а ЦВК прийнято, такі документи: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата; передвиборна програма кандидата у депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; інші документи - диск.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заява про самовисування датована іншим днем, ніж день її подання, так заява підписана позивачем 24 вересня 2014 року, а подана до ЦВК 25 вересня 2014 року, що підтверджено довідкою про прийняття документів.
Відповідно до частини 3 статті 60 Закону помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати України.
З аналізу положень частини 2 статті 55, пункту 2 частини 1 та частини 3 статті 60 Закону вбачається, що однією з обставин, з якою Закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених Законом документів; у випадку ж наявності помилки чи неточності у змісті поданого документа зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень.
Отже, посилання ЦВК на те, що заява ОСОБА_2 про самовисування не відповідає встановленим вимогам до такої заяви судом відхиляється, оскільки в даному випадку допущено помилку і такі обставини не можуть бути підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати України.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 30 вересня 2014 року № 1375 в частині відмови в реєстрації кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Що стосується позовних вимог ОСОБА_2 про зобов'язання ЦВК зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України колегія суддів дійшла висновку про часткове задоволення вказаної вимоги.
Прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у народні депутати відноситься до виключної компетенції Центральної виборчої комісії.
При цьому, виконуючи вимоги пункту 2 частини 2 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, та для повного відновлення порушеного права позивача визначеного Конституцією України (254к/96-ВР)
(стаття 38), колегія суддів вважає про наявність підстав для захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання Центральної виборчої комісії повторно розглянути подані ОСОБА_2 документи для реєстрації його кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняття рішення відповідно до чинного законодавства.
За таких обставин оскаржуване рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 200, 201, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2014 року скасувати в частині відмови у задоволенні позову про зобов'язання Центральної виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України. В цій частині позовні вимоги задовольнити частково.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_2 документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України у одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року та прийняти рішення, передбачене частиною 6 статті 59 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
В іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 5 жовтня 2014 року залишити без змін.
постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий Ємельянова В.І.
Судді Олексієнко М.М.
Рецебуринський Ю.Й.