ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/127/14 А/800/72/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді Головчук С.В. (суддя-доповідач), суддів Ліпського Д.В., Рецебуринського Ю.Й.,
секретар судового засідання Пилипчук Л.І.,
за участю представника позивача - ОСОБА_4,
та представника ЦВК - Ларіної Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_6 до Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК), третя особа - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_7, про визнання протиправним та скасування пункту постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
за апеляційною скаргою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_6 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року,
в с т а н о в и л а:
30 вересня 2014 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_6 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування пункту 1 постанови ЦВК від 26 вересня 2014 року № 1217 (v1217359-14) "Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року" в частині реєстрації в одномандатному виборчому окрузі № 200 кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 та додатку 18 до цієї постанови, а також зобов'язати ЦВК відмовити ОСОБА_7 в реєстрації. В обґрунтування позовних вимог зазначав, що у відповідача не було правових підстав реєстрації третьої особи кандидатом у народні депутати у зв'язку із тим, що надані останнім документи, на переконання позивача, не відповідають вимогам частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України".
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_6 просить скасувати постанову Київського апеляційного суду від 01 жовтня 2014 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити. Вказує, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права. Зазначає, що ОСОБА_7 подав до ЦВК автобіографію, в якій відсутня інформація про те, що він є головою Фермерського господарства "Волошинівська птахофабрика". Крім того, при подачі 25 вересня 2014 року до ЦВК автобіографії з уточненими відомостями не подав її копію в електронному вигляді, що є обов'язковою вимогою відповідно до частини 2 статті 55 Закону України "Про вибори народних депутатів України". Також вказує, що у заяві про самовисування безпідставно зазначено два взаємовиключні зобов'язання та недостовірні відомості, зокрема: заявлено про зобов'язання у разі обрання народним депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України (254к/96-ВР) не сумісні з мандатом народного депутата України, в той же час наявність іншого представницького мандату виключає можливість здійснювати діяльність, яка є несумісною з мандатом.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 12 вересня 2014 року № 924 ОСОБА_6 зареєстровано кандидатом у народні депутати України для участі у виборах до Верховної Ради України, призначених на 26 жовтня 2014 року, в одномандатному виборчому окрузі № 200. Позивачу видано відповідне посвідчення кандидата № КД-97 від 12 вересня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 26 вересня 2014 року № 1217 (v1217359-14) , пунктом 1, зареєстровано кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах в порядку самовисування, згідно з додатками 1 - 19, в тому числі ОСОБА_7 - в одномандатному виборчому окрузі № 200 (згідно додатку 18 до постанови).
Відповідно до частини третьої статті 77 Конституції України порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.
Спеціальним законом в Україні, який регламентує порядок проведення виборів народних депутатів України, у тому числі порядок і умови висування, реєстрації кандидатів у народні депутати України та її скасування, є Закон України від 17 листопада 2011 року № 4061-VI "Про вибори народних депутатів України" (4061-17) (далі - Закон № 4061-VI (4061-17) ), який регулює спірні правовідносини.
Згідно із статтею 9 Закону № 4061-VI депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п'яти років.
Частиною другою цієї норми визначено, що проживання в Україні за цим Законом означає:
1) проживання на території в межах державного кордону України;
2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;
3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;
4) перебування на полярній станції України;
5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.
Відповідно до частин 3, 4 вказаної статті такими, що проживають в Україні, вважаються також особи, які проживають разом з особами, зазначеними у пункті 3 частини другої цієї статті, як члени їх сімей. Не може бути висунутий кандидатом й обраний депутатом громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята у встановленому законом порядку.
Згідно із частиною четвертою статті 52 Закону № 4061-VI одна і та ж особа може бути включена лише до одного виборчого списку кандидатів у депутати від партії або висунута лише в одному з одномандатних округів у порядку висування партією чи в порядку самовисування.
Підстави попередження та скасування реєстрації кандидата у депутати визначені статтею 61 Закону № 4061-VI. Зокрема, частиною п'ятою передбачено, що ЦВК приймає рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати в разі:
1) звернення кандидата у депутати не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування із письмовою заявою про відмову балотуватися;
2) звернення партії не пізніш як за дванадцять днів до дня голосування про скасування рішення щодо реєстрації кандидата у депутати відповідно до рішення, прийнятого у порядку, передбаченому статутом партії;
3) припинення громадянства України кандидата у депутати;
4) вибуття кандидата у депутати за межі України на постійне проживання чи з метою отримання політичного притулку;
5) визнання кандидата у депутати недієздатним;
6) набрання щодо кандидата у депутати законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення умисного злочину;
7) порушення вимог частин четвертої, п'ятої статті 52 цього Закону;
8) виявлення виборчою комісією обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.
Зазначений перелік підстав для скасування реєстрації кандидата у депутати є вичерпним.
Попередження оголошується у випадках визначених частиною 2 статті 61 Закону № 4061-VI.
Із змісту наведеної норми вбачається, що законодавець пов'язує підстави попередження із встановленими судом при розгляді виборчого спору, в порядку передбаченому законом, фактів недобросовісної поведінки кандидатів.
Жодної з наведених у законі підстав, позивачем не зазначалось ні в позовній заяві, ні в апеляційній скарзі.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав передбачених законом, для скасування рішення ЦВК про реєстрацію кандидата у народні депутати України.
Відповідно до частини першої статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 177, 196, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 200 ОСОБА_6 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2014 року - без змін
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя
судді
С.В. Головчук
Д.В. Ліпський
Ю.Й. Рецебуринський