ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2014 року м. Київ справа № 875/73/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Амєліна С.Є. - головуючого,
Кобилянського М.Г.,
Юрченка В.В.,
секретар судового засідання Пилипчук Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_5 до Центральної виборчої комісії, третя особа кандидат у народні депутати України по одномандатному виборчому округу № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_6 про скасування постанови № 1086 від 22 вересня 2014 року в частині реєстрації кандидата у народні депутати,
в с т а н о в и л а :
27 вересня 2014 року ОСОБА_5 звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом й зазначав, що постановою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року № 1086 зареєстровано кандидатом у народні депутати України ОСОБА_6, висунутого Політичною партією "Народний фронт" в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Посилаючись на те, що ОСОБА_6 не проживав на території України протягом останніх п'яти років, Центральна виборча комісія прийняла протиправне рішення про його реєстрацію, яке позивач просив скасувати.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі, яку представники позивача підтримали в судовому засіданні, вони просили скасувати судове рішення та ухвалити нове - про задоволення позову.
Відповідач та представник третьої особи апеляційну скаргу не визнали.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши наявні докази, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав. Указом Президента України від 27 серпня 2014 року № 690 (690/2014) достроково припинено повноваження Верховної Ради України та призначено позачергові вибори народних депутатів України на 26 жовтня 2014 року.
Постановою Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року № 1086 зареєстровано кандидатів у народні депутати України, висунутих Політичною партією "Народний фронт", в одномандатних виборчих округах (№№ 91-98) на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.
Кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94, утвореному у межах Київської області, зареєстровано ОСОБА_6, суб'єкт висування - Політична партія "Народний фронт".
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про вибори народних депутатів України" вибори депутатів є загальними. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями.
Відповідно до статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу. Виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто.
Скориставшись своїм правом на оскарження рішення виборчої комісії позивач, не надав належних доказів того, що таке рішення порушує його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі. Посилання, на те, що незаконна, на думку позивача, реєстрація кандидата у народні депутати України матиме безпосередній негативний вплив на позивача як на громадянина України та виборця у даному виборчому окрузі, а також що незаконна реєстрація кандидата у народні депутати порушує право позивача як виборця на законність виборчого процесу, не є належними та не є підставою для скасування оскаржуваної постанови Центральної виборчої комісії від 23 вересня 2014 року № 1086.
Відповідно до частини першої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Судом першої інстанції встановлено, що оскаржувана постанова Центральної виборчої комісії № 1086 від 23 вересня 2014 року в частині реєстрації кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 94 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_6 не порушує особисті виборчі права, свободи та інтереси позивача щодо участі у виборчому процесі. Такий висновок відповідає обставинам справи на вимогам законодавства.
В апеляційній скарзі відсутні докази, що вказують на порушення особистих виборчих прав, свобод та інтересів позивача щодо участі у виборчому процесі.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до вимог статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення - без змін.
Керуючись статями 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 29 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий
Судді