ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" вересня 2014 р. м. Київ К/9991/21288/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С.Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційними скаргами Міністерства фінансів АР Крим та Контрольно-ревізійного управління в АР Крим на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 серпня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2011 року у справі за позовом Республіканської організації "Кримська філармонія" до Контрольно-ревізійного управління в АР Крим, третя особа Міністерство фінансів АР Крим про визнання неправомірними вимог, -
в с т а н о в и л а :
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 серпня 2010 року залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2011 року позов Республіканської організації "Кримська філармонія" задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано п. 8 вимог Контрольно-ревізійного управління в АР Крим від 18.06.2009 № 03-14/4161 щодо зобов'язання Республіканської організації "Кримська філармонія" відновити дебіторську заборгованість по списаним без первинних документів, підтверджуючих видатки по проведеним заходам, на загальну суму 17030,00 грн. та забезпечити відшкодування витрат у повному обсязі, п. 11 вимог Контрольно-ревізійного управління в АР Крим від 18.06.2009 № 03-14/4161 щодо зобов'язання Республіканської організації "Кримська філармонія" привести у відповідність до вимог п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів для оплати праці працівників установ, підприємств та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п)
та п. 1, п. 2 та наказу Міністерства культури та туризму України "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ культури на основі Єдиної тарифної сітки" № 745 від 18.10.2005, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2005 №1285/11565 (z1285-05)
, щодо планування, нарахування та виплати заробітної плати та як наслідок перерахувань внесків до державних цільових фондів. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеними судовими рішеннями у справі, Міністерство фінансів АР Крим та Контрольно-ревізійне управління в АР Крим звернулися до суду з касаційними скаргами, у яких просять їх скасувати, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційних скарг, проаналізувавши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами та підтверджується наявними у справі матеріалами, Контрольно-ревізійним управлінням в АР Крим в період з 15.04.2009 року по 25.05.2009 року було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Республіканської організації "Кримська філармонія" за період з 01.05.2007 року по 01.04.2009 року.
За результатами проведеної ревізії Республіканської організації "Кримська філармонія" Контрольно-ревізійним управлінням в АР Крим складено акт № 03-22/31 від 01.06.2009.
Зазначений акт 01.06.2009, був підписаний генеральним директором філармонії Юдіцьким Е.З. та головним бухгалтером філармонії Зеленською Л.М., перший та третій примірники акту вручено 01.06.2009 генеральному директору Філармонії.
Контрольно-ревізійним управлінням в АР Крим 18.06.2009 складено та направлено на адресу позивача вимоги щодо усунення виявлених ревізією порушень № 03-14/4161, в яких від позивача вимагається, зокрема:
п. 4.3. у відповідності до глави ІХ Кодексу законів України про працю притягти до матеріальної відповідальності осіб, винних у шкоді, заподіяної філармонії, а саме: зайво виплачену заробітну плату 0,5 штатної одиниці провідного бібліотекаря при відсутності бібліотеки та бібліотечного фонду11862,00 грн.; зайво виплачену заробітну плату 0,5 штатної одиниці машиніста сцени 5 розряду при відсутності сцени 9731,60 грн.;
п.5. відкоригувати внески до фондів державного соціального страхування шляхом зменшення поточних платежів на загальну суму 8928,41 грн., у тому числі: нарахування на заробітну плату провідного бібліотекаря 4360,47 грн., нарахування на заробітну плату машиніста сцени 5 розряду 3577,34 грн., нарахування на заробітну плату на час відпусток 990,60 грн.;
п.8. відновити дебіторську заборгованість по списаним без первинних документів, підтверджуючих видатки по проведеним заходам на загальну суму 17030,00 грн. та забезпечити відшкодування витрат у повному обсязі;
п. 11. привести у відповідність до вимог п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів для оплати праці працівників установ, підприємств та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п)
та п. 1, п. 2 та наказу Міністерства культури та туризму України "Про впорядкування умов оплати праці працівників бюджетних установ культури на основі Єдиної тарифної сітки" № 745 від 18.10.2005 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.10.2005 року № 1285/11565 (z1285-05)
, щодо планування, нарахування та виплати заробітної плати та як наслідок перерахувань внесків до державних цільових фондів.
Не погодившись з вимогами Контрольно-ревізійного управління в АР Крим від 18.06.2009 року № 03-14/4161 в зазначеній частині, позивач звернувся до суду з вимогами про визнання їх неправомірними.
Так, відповідно до ст. 13 Закону України "Про оплату праці" оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.
З метою упорядкування оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, а також створення механізму підтримання на постійному рівні оптимальних міжгалузевих та міжпосадових співвідношень в оплаті праці Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" № 1298 від 30.08.2002 року (1298-2002-п)
.
Пунктом 4 постанови № 1298 (1298-2002-п)
керівникам місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, при яких створені централізовані бухгалтерії, керівникам бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків надано право установлювати працівникам цих установ, закладів та організацій конкретні розміри посадових окладів та доплат і надбавок до них.
З матеріалів справи вбачається, що штатним розписом Республіканської організації "Кримська філармонія" на 2007, 2008, 2009 роки, затвердженого Міністром культури та мистецтв АР Крим, передбачено 0,5 посади машиніста сцени 5 розряду.
При цьому, обов'язки, передбачені керівництвом Філармонії для машиніста сцени 5 розряду за своїм обсягом та характером не співпадають з тими обов'язками і завданнями, які передбачені для машиніста сцени 5 розряду у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 84 "Діяльність у галузі драматичного мистецтва та інша розважальна діяльність".
Таким чином, суди вірно вказали на необґрунтованість запровадження посади машиніста сцени 5 розряду в організації, у приміщенні якої сцена відсутня.
Крім цього, посада машиніста сцени передбачена штатним розписом, оскільки Філармонією з метою проведення різних заходів орендуються приміщення зі сценою, у зв'язку з тим, що обов'язки машиніста сцени 5 розряду, встановлені керівництвом Філармонії не співпадають з обов'язками встановленими для цієї групи працівників у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 84 "Діяльність у галузі драматичного мистецтва та інша розважальна діяльність".
В акті ревізії також було зазначено про порушення позивачем ст. 94 Кодексу законів про працю України, ст. 1 Закону України "Про оплату праці" в частині необґрунтованого використання Філармонією коштів на утримання 0,5 штатної одиниці провідного бібліотекаря.
Статус бібліотек, правові та організаційні засади діяльності бібліотек і бібліотечної справи в Україні передбачені Законом України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" (32/95-ВР)
.
Як встановлено судами, обов'язки, передбачені керівництвом Філармонії для провідного бібліотекаря за своїм обсягом та характером не співпадають з тими обов'язками і завданнями, які передбачені для бібліотекаря у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 81 "Культура та мистецтво".
Крім того, Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників ВИПУСК 81 "Культура та мистецтво" передбачені певні кваліфікаційні вимоги, що пред'являються до провідного бібліотекаря, а саме: повна вища освіта відповідного напряму підготовки (магістр, спеціаліст). Стаж роботи за професією бібліотекаря I категорії - не менше 2 років.
В ході ревізії встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_6 не має вищої освіти відповідного напряму для роботи бібліотекарем.
Таким чином, неправомірними є дії позивача щодо запровадження посади провідного спеціаліста за відсутності бібліотеки та спеціаліста відповідної кваліфікації та про правомірність вимог Контрольно-ревізійного управління в АР Крим щодо відшкодування Республіканською організацією "Кримська філармонія" надмірно виплаченої заробітної плати 0,5 штатної одиниці провідного бібліотекаря в сумі 11862,00 грн., виплаченої заробітної плати 0,5 штатній одиниці машиніста сцени 5 розряду в розмірі 9731,60 грн. та вимог щодо корегування позивачем внесків до фондів державного соціального страхування шляхом зменшення поточних платежів на загальну суму 8928,41 грн., в тому числі нарахування на заробітну плату провідного бібліотекаря в сумі 4360,47 грн., нарахування на заробітну плату машиніста сцени 5 розряду в сумі 3577,34 грн.
Щодо висновків відповідача про необґрунтоване списання позивачем витрат без первинних документів, підтверджуючих видатки, чим Філармонії нанесено шкоду у розмірі 17030,00 грн., слід зазначити наступне.
З матеріалів справи вбачається, що 08.09.2007 між Кримською державною філармонією (в подальшому реорганізовано в Республіканську організацію "Кримська філармонія") (замовником) та приватним підприємцем ОСОБА_7 (виконавцем) укладено договір про надання послуг.
На підтвердження витрат до Контрольно-ревізійного управління в АР Крим були надані такі документи: відомість на отримання заробітної плати за концерт в м. Джанкой, відомість на отримання заробітної плати за концерт в к/х ім. Калініна Красногвардійського району; прибутковий касовий ордер № 16 від 23.12.2007 за транспортне обслуговування.
На думку відповідача, витрати за договором від 22.12.2007 № б/н підтверджені первинними документами на суму 11950,00 грн. (заробітна плата артистам), витрати на суму 8030,00 грн. (транспортне обслуговування та організація концерту) не підтверджені первинними документами.
У зв'язку з цим, відповідачем зроблено висновок про необґрунтоване списання позивачем 17030,00 грн.
З експертного висновку щодо встановлення обґрунтованості висновків Контрольно-ревізійного управління в АР Крим в зазначеній частині, № 13 від 14.04.2010 вбачається, що висновки акту ревізії про порушення Республіканською організацією "Кримська філармонія"п.2.1 та п. 2.4 Положення № 88 від 24.05.1995 року (z0168-95)
"Про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку", п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" наданими на дослідження документами щодо віднесення до складу витрат господарських операцій з постачальниками послуг ПП ОСОБА_7 та ПП ОСОБА_8 не підтверджуються.
Розбіжність з даними акту ревізії в сумі 17030,00 грн. в бік збільшення утворилась за рахунок того, що в акті не прийняті до уваги в якості підтверджуючих документів акти виконаних робіт, які мають всі необхідні реквізити для того, щоб вважати їх первинними документами.
За таких умов, суди дійшли вірного висновку про неправомірність висновків відповідача про порушення позивачем п.2.1 та п. 2.4 Положення про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", та відповідно необґрунтованими вимоги про поновлення дебіторської заборгованості по списаним без первинних документів, що підтверджують витрати на проведення заходів на загальну суму 17030,00 грн.
Що стосується вимог відповідача щодо приведення позивачем у відповідність до вимог п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів для оплати праці працівників установ, підприємств та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п)
планування, нарахування та виплати заробітної плати та як наслідок перерахувань внесків до державних цільових фондів, судова колегія зазначає наступне.
З матеріалів справи вбачається, що Міністерством культури України 06.06.1994 видано наказ № 213-к "Про підвищення посадових окладів працівникам Кримської державної філармонії".
Визначення посадових окладів працівників Республіканської організації "Кримська філармонія" здійснюється, у тому числі, з урахуванням вказаного наказу.
Поширення дії наказу від 06.06.1994 № 213-к на Республіканську установу "Кримська філармонія" пояснюється тим, що наказом Міністерства культури і мистецтв України від 17.04.2006 року № 51 "Про перейменування установ та організацій та перереєстрації засновницьких документів" організацію Кримська державна філармонія перейменовано в Республіканську організацію "Кримська філармонія", при цьому Республіканська організація "Кримська філармонія" є правонаступником Кримської державної філармонії.
З метою встановлення правомірності підвищення позивачем посадових окладів на 100% артистичному, художньому персоналу та керівникам Кримської державної філармонії, працівникам допоміжного та обслуговуючого персоналу на 30%, судом по справі було призначено судову експертизу.
За висновком експерта № 13 від 14.04.2010 року наданими на дослідження документами не підтверджуються висновки акту ревізії про порушення позивачем вимог п.1, п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів для оплати праці працівників установ, підприємств та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (1298-2002-п)
, п.1, п.2 наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" (z1285-05)
в частині надмірних витрат на заробітну плату на загальну суму 4254981,79 грн. та нарахувань на заробітну плату внесків до державних соціальних фондів на загальну суму 1552122,62 грн.
Висновки експерта обґрунтовані тим, що переліченими вище нормативно-правовими актами встановлені умови оплати праці для бюджетних організацій Міністерства культури, тобто тих, які повністю утримуються за рахунок державного чи місцевого бюджетів.
Матеріалами справи встановлено, що за період з 01.01.2007 по 01.04.2009, Кримська державна філармонія є отримувачем бюджетних коштів за економічною класифікацією витрат бюджетів 1172 окремі заходи з реалізації державних (регіональних) програм, не віднесених до заходів розвитку та 1310- субсидії та поточні трансферти підприємствам.
Згідно з наказом Державного казначейства України від 04.11.2004 року № 194 (v0194506-04)
"Про затвердження Розяснень з застосування економічної класифікації витрат та Розяснень з застосування класифікації кредитування бюджету" саме за цими кодами здійснюються витрати отримувачів бюджетних коштів.
Дія п. 2 наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року № 745 "Про впорядкування умов оплати праці працівників культури на основі Єдиної тарифної сітки" (z1285-05)
щодо збереження при визначенні максимальних розмірів посадових окладів (ставок заробітної плати, тарифних ставок) працівникам установ, закладів та організацій культури, які мають статус національних, академічних, додаткового коефіцієнту підвищення посадових окладів, поширюється на установи культури, які є бюджетними (тобто повністю утримуються за рахунок бюджету).
Враховуючи те, що Республіканська організація "Кримська філармонія" є бюджетною установою культури, експертом зроблено висновок про те, що позивачем правомірно при визначенні розміру посадових окладів застосовувались норми наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 № 745 (z1285-05)
.
Також, експертом досліджено питання щодо встановлення колективним договором Республіканської організації "Кримська філармонія" підвищення посадових окладів працівників організації на 30 % та на 100%.
Відповідно до ст. 5 закону України "Про оплату праці" організація оплати праці здійснюється на підставі: законодавчих та інших нормативних актів; генеральної угоди на державному рівні; галузевих, регіональних угод; колективних договорів; трудових договорів.
Колективним договором Республіканської організації "Кримська філармонія" № 1235 від 02.02.2009 встановлено застосування єдиних тарифних сіток для оплати праці працівників згідно з наказом Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 року № 745 (z1285-05)
, в додатку 3 до колективного договору посадові оклади встановлені з застосування 30% та 100% надбавок до тарифних сіток.
12.04.2010 на загальному зібранні членів профспілкового комітету Республіканської організації "Кримська філармонія" внесені доповнення до колективного договору, що зафіксовано в протоколі № 6 від 12.04.2010 року.
Відповідно до внесених змін, колективний договір доповнений п. 3.2 розділу 3 "Оплата та нормування праці", відповідно до якого оплата праці працівників здійснюється відповідно до наказу Міністерства культури № 213-к від 06.06.1994 "Про підвищення посадових окладів працівникам Кримської державної філармонії".
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про колективні договори і угоди" умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали.
Таким чином, враховуючи те, що колективний договір Республіканської організації "Кримська філармонія" зареєстрований належним чином Управлінням праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя АР Крим, його положення, у тому числі щодо застосування наказу Міністерства культури № 213-к від 06.06.1994 року "Про підвищення посадових окладів працівникам Кримської державної філармонії", є обов'язковими при визначенні розміру посадових окладів працівників даної установи.
З урахуванням вищезазначеного, колегія суддів дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій оскаржувані судові рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається. Доводи касаційних скарг висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а:
Касаційні скарги Міністерства фінансів АР Крим та Контрольно-ревізійного управління в АР Крим залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 04 серпня 2010 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 16 березня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.