ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" вересня 2014 р. м. Київ К/800/43489/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
суддів Островича С.Е. Степашка О. І. Федорова М.О. секретаря судового засідання Волошина В.М.,
представники позивача Пахомов Ю. О., Чернікова О. С.
представники відповідача Аландаренко Е. В., Прикіна С. Г., Труба А. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Прилуцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" НГВУ "Чернігівнафтогаз" до Прилуцької об`єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИЛА:
Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" НГВУ "Чернігівнафтогаз" (далі - НГВУ "Чернігівнафтогаз") звернулось до суду з позовом до Прилуцької об`єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області (далі - Прилуцька ОДПІ) в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року позов НГВУ "Чернігівнафтогаз" задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року апеляційну скаргу Прилуцької ОДПІ залишено без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року - залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Прилуцька ОДПІ подала касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року та прийняти нове рішення, яким відмовити НГВУ "Чернігівнафтогаз" у задоволенні позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
Прилуцькою ОДПІ було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку НГВУ "Чернігівнафтогаз" відповідальний за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність від 19.01.1999 року № 35/4 з ТОВ "Карлтон Трейдінг Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства по рентній платі за видобуті нафту, природний газ і газовий конденсат за період з 01.09.2012 року по 31.10.2012 року. За результатами перевірки складено акт № 929/22/534663345 від 17.12.2012 року.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 256.2 ст.256, п.257.1 ст. 257 Податкового кодексу України в результаті чого занижено податкових зобов'язань по рентній платі за видобуток нафти за період з 01.09.12 року по 31.10.12 року на загальну суму 16904251,57 грн., в тому числі:за вересень 2012 року у сумі 8114000,21 грн.; за жовтень 2012 року у сумі 8790251,36 грн.;
На підставі акту перевірки Прилуцькою ОДПІ було винесено податкові повідомлення-рішення: № 0000072202/531, № 0000082202/532, № 0000092202/533 від 29.12.2012 року.
В результаті адміністративного оскарження податкові повідомлення-рішення було залишено без змін, а скаргу позивача - без задоволення.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що "НГВУ "Чернігівнафтогаз" входить до складу ПАТ "Укрнафта" на правах структурної одиниці (філії) з питань комплексного освоєння нафтових та газових родовищ, видобування нафти з конденсатом та природнього і нафтового газу. Власником зазначених дозволів правомірно є ПАТ "Укрнафта", в межах яких на окремих свердловинах (об'єктах робіт) здійснюється спільна діяльність.
Відповідно до п. 15.1 ст. 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 64.6. ст. 64 ПК України визначено, що на обліку в органах державної податкової служби повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у підпункті 153.13.10 пункту 153.13 статті 153 або у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом.
Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що взяття на податковий облік як платника рентної плати за видобуту нафту та природний газ, ПАТ "Укранфта" в особі НГВУ "Чернігівнафтогаз" спільна діяльність за договором № 35/4 податковий номер 534663345 є правомірним та повністю відповідає вимогам цих норм.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2012 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.04.2013 року по справі № 2а/2570/3031/2012 за адміністративним позовом ПАТ "Укранафта" в особі НГВУ "Чернігівнафтогаз" до Прилуцької ОДПІ про скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії, визнано ПАТ "Укрнафта", з реквізитами нафтогазовидобувного управляння "Чернігівнафтогаз" за договором про спільну діяльність № 35/4 податковий номер 534663345, платником рентної плати за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, та плати за користування надрами для видобування корисних копалин за результатами спільної діяльності. Зазначені судові рішення набрали законної сили.
Відповідно до п. 1 Указу Президента України "Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами" від 17.06.1996 року № 433/96 (433/96)
, що діяв на час укладення договору про спільну діяльність, видобувні підприємства звільняються від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги на родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, а також від внесення відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, строком на десять років від дня одержання ліцензії на експлуатацію таких родовищ.
При цьому термін "базові обсяги" означає обсяги видобутку нафти і газу, що повинні досягатися видобувним підприємством із використанням існуючих на родовищі виробничих потужностей, техніки та технологій. Базові обсяги встановлюються Державним комітетом нафтової, газової та нафтопереробної промисловості України та зазначаються в ліцензії на експлуатацію родовища, яка видається видобувному підприємству.
За видобуті нафту і газ у межах базових обсягів здійснюються всі обов'язкові платежі згідно з чинним законодавством України. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 року № 699 (699-2000-п)
"Про визначення нафтових родовищ з важко видобувними та виснаженими запасами", чинної на час укладення договору № 35/4 було визначено нафтові родовища згідно з додатком такими, що належать до родовищ з важко видобувними виснаженими запасами. До таких родовищ були віднесені наступні родовища Чернігівської області: Прилуцьке, Гнідинцівське, Малодівицьке, Богданівське, Щурівське, Скороходівське. Цією ж постановою було визначено базові обсяги видобутку нафти на період 1999-2019 роки, встановлені Міністерством палива та енергетики України.
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про інвестиційну діяльність" державні гарантії захисту інвестицій не можуть бути скасовані або звужені стосовно інвестицій, здійснених у період дії цих гарантій.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що при визначенні розміру податкових зобов'язань по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, "НГВУ "Чернігівнафтогаз" податковий номер 534663345 за договором про спільну діяльність №35/4 правомірно керувалось положеннями Указу Президента України від 17.06.1996 № 433/96 (433/96)
"Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами", оскільки Указ № 433/96 (433/96)
, на момент його прийняття, стимулював залучення інвестицій в до розробку нафтових родовищ шляхом гарантування звільнення від рентної плати за додатково видобуті нафту і газ понад базові обсяги протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, тобто в контексті Закону України "Про інвестиційну діяльність" (1560-12)
такі гарантії не можуть бути скасовані або звужені.
Правомірність нарахування позивачем рентної плати за нафту та природний газ видобутий в Україні на підставі та в розмірах, визначених Указом Президента України від 17.06.1996 року № 433/96 (433/96)
"Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами", підтверджена в судовому порядку згідно постанови Вищого господарського суду України від 22.02.2012 року по справі № 20/29 (11/149(6/131)), що набрала законної сили.
Постановою Вищого господарського суду зазначено, що визнання Закону України "Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат" (1456-15)
таким, що втратив чинність, як і наступне введення в дію Податкового кодексу України (2755-17)
не відміняє дію гарантії, що надана згідно з Указом № 433/96 (433/96)
та Постановою Кабінету Міністрів України № 699 (699-2000-п)
і полягає у звільненні від рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах, визначених Кабінетом Міністрів України як родовища з важко видобувними та виснаженими запасами, протягом усього періоду експлуатації зазначених родовищ.
Встановлення базових обсягів передбачається для видобувного підприємства на період дії ліцензії на експлуатацію родовища (спеціального дозволу на користування надрами згідно чинного законодавства), позбавляє видобувне підприємство підстав для звільнення від рентної плати після закінчення дії відповідного дозволу.
Вищим господарським судом України встановлено, що ВАТ "Укрнафта" (НГВУ "Чернігівнафтогаз") має ліцензії № 1622 від 27.10.1998 року на видобування/експлуатацію Богданівського родовища з терміном дії 20 років; № 1563 від 31.08.1998 року на видобування/експлуатацію Гнідинцівського родовища з терміном дії 20 років; № 1439 від 22.06.1998 року на видобування/експлуатацію Прилуцького родовища з терміном дії 20 років; № 1596 від 05.10.1998 року на видобування/експлуатацію Малодівицького родовища з терміном дії 20 років та № 2031 від 11.11.1999 року на видобування/експлуатацію Скороходівського родовища з терміном дії 20 років отримані під час дії Указу № 433/96 (433/96)
і продовжують діяти.
Рішеннями Господарського суду Чернігівської області: від 28.05.2008 року по справі № 18/147 (6/192), від 19.11.2007 року по справі № 6/356, від 11.12.2008 року по справі № 6/208, від 10.12.2009 року по справі № 11/179, від 17.06.2011 року по справі № 20/29 (11/149 (6/131), від 15.07.2011 року № 18/75, від 18.12.2012 року по справі № 5028/12/67/2012 визнано такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства дії ВАТ "Укрнафта" в особі Нафтогазовидобувного управління "Чернігівнафтогаз" ВАТ "Укрнафта" по нарахуванню та сплаті рентної плати за обсяги нафти і газу, видобутих у процесі спільної діяльності за договором № 35/4 у різні періоди, а саме: квітень-серпень 2007 року, листопад 2008 року, січень 2009 року, червень-грудень 2010 року, січень-травень 2011 року, червень-жовтень 2012 року. Зазначені судові рішення набрали законної сили.
Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що оскільки набрали законної сили судові рішення, якими встановлено, що ПАТ "Укрнафта" в особі НГВУ "Чернігівнафтогаз" Спільна діяльність за договором № 35/4 податковий номер 534663345 є платником рентної плати за нафту та природний газ до Прилуцької ОДПІ та відповідає за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, також є рішення суду що набрали законної сили, якими встановлена правомірність дій "НГВУ "Чернігівнафтогаз" ПАТ "Укранафта" щодо використання положень Указу Президента України від 17.06.1996 року № 433/96 (433/96)
"Про заходи щодо залучення інвестицій для до розробки нафтових родовищ із важко видобувними та виснаженими запасами" та Постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2000 року № 699 (699-2000-п)
"Про визначення нафтових родовищ з важко видобувними та виснаженими запасами" при визначенні розміру податкових зобов'язань по рентній платі за нафту, природний газ і газовий конденсат, що видобуваються в Україні, то "НГВУ "Чернігівнафтогаз" в порядку дії гарантій інвестиційної діяльності звільнений від сплати рентної плати за додатково видобуту нафту понад базові обсяги на Прилуцькому, Гнідинцівському, Малодівицькому, Богданівському, Щурівському, Скороходівському родовищах.
Суди попередніх інстанцій дійшли до висновку щодо неправомірності прийняття Прилуцькою ОДПІ податкових повідомлень-рішень про донарахування позивачу податкових зобов'язань по рентній платі за нафту № 0000072202/531, № 0000082202/532, № 0000092202/533 від 29.12.2012 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог НГВУ "Чернігівнафтогаз".
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Прилуцької об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Чернігівській області залишити без задоволення, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 22 травня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 серпня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді
|
С.Е. Острович
О. І. Степашко
М.О. Федоров
|