ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" вересня 2014 р. м.Київ К/800/52191/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Логвиненко А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Автономній Республіці Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року у справі за позовом Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим до Державної фінансової інспекції в Автономній Республіці Крим про визнання неправомірними дій та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
У травні 2013 року Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в АР Крим, в якому просило визнати неправомірними дії при неприйнятті заперечень на акт ревізії та при висуненні вимоги від 22 квітня 2013 року № 01-03-14-14/3748, скасувати п.4 письмової вимоги від 22 квітня 2013 року № 01-03-14-14/3748.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року, позовні вимоги задоволено частково; скасовано п.4 письмової вимоги Державної фінансової інспекції в Автономній Республіці Крим від 22 квітня 2013 року № 01-03-14-14/3748; в іншій частині позовних вимог відмовлено.
В частині задоволення вимог рішення судів попередніх інстанцій мотивовані недоведеністю факту порушення позивачем ч.2 ст. 85 Бюджетного кодексу України.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями, Державна фінансова інспекція в Автономній Республіці Крим звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог, постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що вимога винесена у відповідності до чинного законодавства і підлягає виконанню.
Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим у поданих запереченнях просить відмовити у задоволенні касаційної скарги, так як включені до акту ревізії певні відомості і дані, що стосуються фінансово-господарської діяльності позивача є недостовірними та необґрунтованими.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що з 08 січня 2013 року по 07 березня 2013 року (з урахуванням призупинення з 28 січня 2013 року по 25 лютого 2013 року) Державною фінансовою інспекцією в АР Крим проведено ревізію фінансово-господарської діяльності в Управлінні освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації за період з 01 жовтня 2010 року по 31 грудня 2012 року. За результатами ревізії 15 березня 2013 року складений акт № 03-21/32.
22 квітня 2013 року на підставі п.7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні"" позивачу надіслано вимогу за № 01-03-14-14/3748 про усунення виявлених ревізією порушень.
Позивачем оскаржується п.4 вимоги, відповідно до якого в порушення статей 85, 87, 89, 91 Бюджетного кодексу України Управлінням освіти за рахунок коштів загального фонду районного бюджету проведено видатки на фінансування структурних підрозділів Управління освіти, а саме: методичний кабінет, централізована бухгалтерія та адміністративно-господарча група, які не мають статусу юридичної особи, тоді як бюджетна установа - Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації, профінансовано за рахунок коштів державного бюджету, тобто Управління освіти профінансовано одночасно з різних бюджетів на загальну суму 1100810,89 грн. У зв'язку з чим Держфінінспекція вимагає привести у відповідність з нормами діючого законодавства мережу підконтрольних об'єктів Управління освіти, прийняти до відома факт застосування фінансової санкції у виді зменшення асигнувань та в подальшому проводити видатки на утримання структурних підрозділів Управління освіти відповідно до діючого законодавства та вимогам Бюджетного кодексу України (2456-17) .
Колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим та скасування вимоги відповідача у оскаржуваній частині.
В ході проведення ревізії відповідачем встановлено, що позивачем в порушення вимог статей 85, 87, 89, 91 Бюджетного кодексу України за рахунок коштів загального фонду районного бюджету проведено видатки на фінансування структурних підрозділів Управління освіти, які не мають статусу юридичної особи, та Управління освіти, яке профінансовано за рахунок коштів державного бюджету, тобто Управління освіти профінансовано одночасно з різних бюджетів на загальну суму 1100810,89 грн. (у тому числі КФКВ 070802 - 424677,84 грн., КФКВ 070804 - 349668,59 грн., КФКВ 070805 - 326464,46 грн.).
Відповідно до ч.2 ст. 85 Бюджетного кодексу України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних місцевих рад, сільські голови (якщо відповідні виконавчі органи не створені згідно із законом) зобов'язані забезпечити здійснення видатків, визначених пунктами 2 і 3 частини першої статті 82 цього Кодексу, з відповідних місцевих бюджетів з додержанням розподілу цих видатків між бюджетами, визначеного статтями 88-91 цього Кодексу та законом про Державний бюджет України. Забороняється планувати та здійснювати видатки, не віднесені до місцевих бюджетів цим Кодексом, а також здійснювати впродовж бюджетного періоду видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, крім випадків, коли такі видатки здійснюються за рішенням відповідної місцевої ради за рахунок вільного залишку бюджетних коштів або перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету за умови відсутності заборгованості такого бюджету за захищеними статтями видатків протягом року на будь-яку дату.
Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації є юридичною особою, державна реєстрація якої проведена 01 червня 1996 року, що підтверджується витягом з ЄДРПОУ серії АА № 691289 та довідка з ЄДРПОУ серії АБ№ 552550 від 12 грудня 2012 року, з 03 серпня 1998 року перебуває на податковому обліку за № 3191/4, про що свідчить довідка від 07 серпня 2008 року № 38 та рішення Красноперекопської ОДПІ № 8/15-1 від 13 серпня 2008 року про включення до Реєстру неприбуткових організацій (установ).
Розпорядженням Красноперекопської районної державної адміністрації АР Крим від 25 липня 2008 року № 230 затверджено Положення про Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації, відповідно до п.8 якого Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації є структурним підрозділом районної державної адміністрації.
Управління освіти та у справах дітей очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади головою районної державної адміністрації за погодженням із Міністерством освіти та науки Автономної Республіки Крим (п.7 Положення).
Згідно п.9 Положення начальник Управління освіти та у справах дітей, зокрема, розпоряджається коштами, які виділяються на утримання управління.
Управління освіти та у справах дітей фінансується за рахунок коштів державного бюджету, структурні підрозділи управління та навчальні заклади - з районного бюджету та за рахунок власних надходжень, що не суперечать чинному законодавству. Гранична чисельність, фонд оплати праці працівників управління, його структурних підрозділів та видатки на їх отримання затверджуються головою районної державної адміністрації.
Структурними підрозділами Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації є:
- районний методичний кабінет, який здійснює науково-методичне забезпечення загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти району, підвищення кваліфікації педагогічних працівників у між курсовий період;
- адміністративно-господарська група, яка здійснює господарське обслуговування установ освіти району;
- централізована бухгалтерія, яка веде бухгалтерський облік фінансово-господарської діяльності управління та підвідомчих йому установ.
Положення про вказані структурні підрозділи затверджено наказами Управління освіти та у справах дітей.
Зі змісту названих Положень вбачається, що фінансування структурних підрозділів здійснюється засновником, яким є Красноперекопська районна державна адміністрація, за рахунок коштів місцевого бюджету та з інших джерел, не заборонених діючим законодавством.
Як встановлено ч.1 ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.
Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Положення про Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації затверджене розпорядженням Красноперекопської районної державної адміністрації від 25 липня 2008 року № 230 і є обов'язковим для виконання.
Рішенням Красноперекопської районної ради АР Крим від 30 грудня 2011 року № 149 "Про районний бюджет Красноперекопського району на 2012 рік", затверджений обсяг видатків загального фонду бюджету по функціональній (додаток 2) та відомчій (додаток 3) структурі видатків бюджету.
У додатку 3 визначений розподіл видатків районного бюджету на 2012 за головними розпорядниками кредитів, з числа яких передбачені видатки на Управління освіти та у справах дітей райдержадміністрації, у тому числі методологічні роботи, централізовану бухгалтерію та адміністративно-господарську групу.
Відповідно до ч.1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11 (v0011201-11) затверджена Тимчасова класифікація видатків та кредитування місцевих бюджетів (з перехідною таблицею до функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету), відповідно до складу якої увійшли методологічна робота, інші заходи у сфері народної освіти, централізовані бухгалтерії обласних, міських, районних відділів освіти, групи централізованого господарського обслуговування.
Порядком складання, затвердження та подання мережі розпорядників коштів місцевих бюджетів усіх рівнів і основні вимоги до неї, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 травня 2010 року № 263 (z0384-10) (п.11), та Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23 серпня 2012 року № 938 (z1569-12) , (п.4.8), встановлено, що головний розпорядник не може бути включений до мережі іншого головного розпорядника як розпорядник нижчого рівня.
Красноперекопським управлінням Державної казначейської служби України в АР Крим на запит позивача надано інформацію від 19 березня 2013 року № 02.0-12/377, відповідно до якої Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації є бюджетною установою, яка включена до Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів та до мережі установ та організацій, як розпорядник коштів місцевого бюджету та фінансується виключно за рахунок коштів місцевого бюджету Красноперекопського району.
Як встановлено у п.3 ч.2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.
Отже, позивач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, які отримував з місцевого бюджету, та за рахунок яких здійснював фінансування своїх підрозділів.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність з боку Управління освіти та у справах дітей Красноперекопської районної державної адміністрації порушень ч.2 ст. 85 Бюджетного кодексу України, а саме здійснення видатків на функціонування з різних бюджетів.
Враховуючи вищевикладене, п.4 листа-вимоги Державної фінансової інспекції в Автономній Республіці Крим обґрунтовано скасовано судами попередніх інстанцій.
Колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій правильно встановили обставини справи, повно дослідили докази по справі та ухвалили рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду попередніх інстанцій, тому підстави для скасування або зміни рішень відсутні.
Відповідно до ч.1 ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до ч.1 ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 25 червня 2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 26 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді