Головуючий у 1 інстанції - Лазарєв В.В.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2012 року справа №2а/0570/4773/2012
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs35333113) )
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року у справі № 2а/0570/4773/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, Управління Державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецькій області про стягнення сплаченого збору, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2012 року позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що під час державної реєстрації автомобіля він був змушений сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 3061,81 гривень.
Позивач вважає, що відповідно до Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР (400/97-ВР) «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 400/97-ВР (400/97-ВР) ) цей збір мають сплачувати особи, які відчужують, а не купують автомобіль, а відтак він не повинен його сплачувати.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року у цій справі позов задоволено, а саме стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суму сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі-продажу автомобіля в розмірі 3061,81 гривень.
Не погодившись з таким рішенням, Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області подало апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому згідно пункту 2 частини першої статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 придбаний автомобіль марки "HUNDAI", модель "TUCSON", державний номер НОМЕР_1 (а.с.9,10,13).
При реєстрації автомобіля в відділі Державної автомобільної інспекції позивачем був сплачений за вимогою співробітників ДАІ збір на обов'язкове державне пенсійне страхування збір в розмірі 3061 грн. 81 коп. (3 % вартості автомобіля), що підтверджено квитанцією №147073 від 23 березня 2012 року (а.с.11).
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Згідно преамбули Закону №400/97-ВР (400/97-ВР) він визначає порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 7 статті 1 цього Закону (тут і далі - в редакції на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначені юридичні та фізичні особи при відчуженні легкових автомобілів, крім легкових автомобілів, якими забезпечуються інваліди, та тих автомобілів, які переходять у власність спадкоємцям за законом.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 2 Закону №400/97-ВР об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, визначена вартість легкового автомобіля.
Згідно пункту 8 статті 4 цього ж Закону ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктом 7 статті 1 цього Закону, встановлена у розмірі 3 відсотки від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 6 статті 2 цього Закону.
Статтею 3 Закону №400/97-ВР встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України у порядку, визначеному законодавством України. Платники збору, визначені пунктами 6, 7, 9 і 10 статті 1 цього Закону, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування сплачують на рахунки з обліку коштів спеціального фонду державного бюджету, відкриті в управліннях Державного казначейства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до спеціального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.
Отже, відповідно до цього Закону обов'язок зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування покладається на осіб лише у випадку відчуження, а не при купівлі автомобілів. Постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 1998 року №1740 (1740-98-п) , в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2011 року №445 (445-2011-п) , затверджений «Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій» (далі - Порядок №1740).
Відповідно пункту 1 Порядку №1740 (1740-98-п) останній регулює питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (400/97-ВР) .
Пунктом 12 Порядку №1740 (1740-98-п) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій з відчуження легкових автомобілів визначені, зокрема, фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі шляхом купівлі легкових автомобілів, у тому числі у виробників або торгівельних організацій.
Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України (254к/96-ВР) , закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
У пункті 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 (v0009700-96) «Про застосування Конституції України (254к/96-ВР) при здійсненні правосуддя» зазначено, що судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу (акти Президента України, постанови Верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно-правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції (254к/96-ВР) , так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач сплатив «збір при відчуженні легкових автомобілів» в сумі 3061,81 гривень з підстав, не передбачених Законом № 400/97-ВР (400/97-ВР) , а тому вимоги про стягнення цього збору підлягають задоволенню.
Аналогічний висновок викладений в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 23 березня 2010 року у справі № К-22354/07 (С-201567/07) та постанові Верховного Суду України від 17 червня 2008 року в справі за аналогічним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції обґрунтованими, постанова місцевого суду ухвалена з додержанням норм матеріального та процесуального права, зміні або скасуванню не підлягає, а апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст. 195- 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, ст. 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2012 року у справі № 2а/0570/4773/2012 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області, Управління Державної казначейської служби України у м. Маріуполі Донецькій області про стягнення сплаченого збору - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Судді:
І.В.Сіваченко
С.П.Дяченко
О.О.Шишов