УХВАЛА
ПЕРШОЇ КОЛЕГІЇ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

Про відмову у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Мазура Василя Андрійовича щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 90, підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII

м.Київ
19 січня 2022 року
№ 7-1(ІІ)/2022
Справа № 3-228/2021(469/21)
Перша колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України у складі:
Юровська Галина Валентинівна (голова засідання),
Городовенко Віктор Валентинович,
Мойсик Володимир Романович (доповідач),
розглянула на засіданні питання про відкриття конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Мазура Василя Андрійовича щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 90, підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (889-19) (Відомості Верховної Ради України, 2016 p., № 4, ст. 43) зі змінами.
Заслухавши суддю-доповідача Мойсика В.Р. та дослідивши матеріали справи, Перша колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
установила:
1. До Конституційного Суду України звернувся Мазур В.А. з клопотанням перевірити на відповідність статтям 1, 3, 8, 19, частині першій статті 58, частині першій статті 92, частині третій статті 113 Конституції України (конституційність) положення статті 90, підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (889-19) зі змінами (далі - Закон № 889 (889-19) ).
Згідно зі статтею 90 Закону № 889 "пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) ".
Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889 (889-19) визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ (3723-12) зі змінами (далі -Закон № 3723 (3723-12) ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу, а саме до державних службовців, які на день набрання чинності Законом № 889 (889-19) займають посади державної служби та мають не менш як 10 років та відповідно 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, встановлених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, а також мають право на призначення пенсії згідно зі статтею 37 Закону № 3723.
Зі змісту конституційної скарги та долучених до неї копій судових рішень убачається таке.
Мазур В.А. з 2002 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - Управління) та відповідно до Закону № 3723 (3723-12) отримує пенсію за віком як державний службовець.
У червні 2020 року Мазур В.А. звернувся до Управління із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії за віком у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям. Управління відмовило йому у здійсненні такого перерахунку.
З огляду на це Мазур В.А. звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом, у якому просив суд, зокрема, зобов'язати Управління здійснити перерахунок призначеної йому пенсії.
Цей суд рішенням від 17 грудня 2020 року, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 3 червня 2021 року, відмовив Мазуру В.А. у задоволенні позову.
Зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій Мазур В.А. оскаржив до Верховного Суду, який ухвалою від 19 липня 2021 року відмовив йому у відкритті касаційного провадження.
Автор клопотання вважає, що внаслідок застосування судами України оспорюваних положень Закону № 889 (889-19) скасовано надані йому державою права та гарантії на перерахунок призначеної пенсії, а пенсіонери з числа державних службовців повністю втратили право на соціальний захист з боку держави, чим порушено статтю 46 Конституції України.
2. Вирішуючи питання щодо відкриття конституційного провадження у справі, Перша колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України виходить із такого.
Згідно із Законом України "Про Конституційний Суд України" (2136-19) конституційна скарга вважається прийнятною, зокрема, якщо з дня набрання законної сили остаточним судовим рішенням, у якому застосовано закон України (його окремі положення), сплинуло не більше трьох місяців (пункт 2 частини першої статті 77).
Як убачається з конституційної скарги, остаточним судовим рішенням у своїй справі Мазур В.А. вважає постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду, яка набрала законної сили 3 червня 2021 року. Перша колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України також ураховує, що Верховний Суд відмовив Мазуру В.А. у відкритті касаційного провадження у цій справі ухвалою від 19 липня 2021 року, а автор клопотання звернувся до Конституційного Суду України лише 20 грудня 2021 року.
Отже, конституційну скаргу подано поза межами вимог пункту 2 частини першої статті 77 Закону України "Про Конституційний Суд України", що є підставою для відмови у відкритті конституційного провадження у справі згідно з пунктом 4 статті 62 цього закону - неприйнятність конституційної скарги.
Ураховуючи викладене та керуючись статтями 147, 151-1, 153 Конституції України, на підставі статей 7, 32, 37, 55, 56, 62, 77, 86 Закону України "Про Конституційний Суд України", відповідно до § 45, § 56 Регламенту Конституційного Суду України (v001z710-97) Перша колегія суддів Другого сенату Конституційного Суду України
ухвалила:
1. Відмовити у відкритті конституційного провадження у справі за конституційною скаргою Мазура Василя Андрійовича щодо відповідності Конституції України (254к/96-ВР) (конституційності) положень статті 90, підпункту 1 пункту 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (889-19) зі змінами на підставі пункту 4 статті 62 Закону України "Про Конституційний Суд України" -неприйнятність конституційної скарги.
2. Ухвала Першої колегії суддів Другого сенату Конституційного Суду України є остаточною.
ПЕРША КОЛЕГІЯ СУДДІВ
ДРУГОГО СЕНАТУ
КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ