ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" липня 2014 р. м. Київ К/800/14308/14
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого - судді: Олексієнка М.М.,
суддів: Весельської Т.Ф.,
Винокурова К.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Ковельському районі Волинської області (далі - УПФ) про стягнення грошової допомоги при виході на пенсію за касаційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2013 року,
в с т а н о в и л а:
У грудні 2010 року ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом, відповідно до якого просила зобов'язати УПФ нарахувати і виплатити їй грошову допомогу, передбачену Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII "Про державну службу" (3723-12)
(далі - Закон № 3723-XII (3723-12)
).
Посилалася на те, що має всі правові підстави для отримання зазначеної допомоги, оскільки вона вийшла на пенсію та стаж державної служби сягає 30 років.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2010 року позовні вимоги задоволено. Зобов'язано УПФ нарахувати і виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу, передбачену Законом № 3723-XI (3723-12)
, в розмірі 10 місячних посадових окладів з урахуванням виплаченої вихідної допомоги.
Львівський апеляційний адміністративний своїм рішенням від 18 квітня 2013 року зазначену постанову скасував та ухвалив нову про відмову в задоволенні позову.
У касаційній скарзі позивачка, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення цього суду скасувати і залишити без змін постанову суду першої інстанції.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з наступних підстав.
Як установлено судами попередніх інстанцій, наказом УПФ від 01 квітня 2010 року № 19-о ОСОБА_2 звільнено з посади начальника відділу з виплати пенсії УПФ на підставі пункту 2 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України (322-08)
) у зв'язку з невідповідністю займаній посаді за станом здоров'я. На час звільнення вона мала 33 роки 10 місяців 11 днів стажу державної служби та право на дострокове призначення пенсії.
18 жовтня 2010 року позивачка звернулася з вимогою про виплату їй грошової допомоги у розмірі 10-ти місячних посадових окладів, проте їй було відмовлено у зв'язку зі звільненням з роботи за станом здоров'я, а не з виходом на пенсію.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_2 мала право отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про державну службу" (3723-12)
, так як пропрацювала на державній службі понад 30 років та достроково вийшла на пенсію.
Апеляційний суд прийшов до висновку про безпідставність позову, оскільки виплата грошової допомоги на підставі статті 37 Закону № 3723-XII можлива лише за наявності стажу державної служби не менше 10 років та звільненні державного службовця зі служби у зв'язку з виходом на пенсію.
З висновком апеляційного суду погодитися неможливо.
Засади державної служби, умови, порядок реалізації громадянами України права на державну службу, а також право на пенсійне забезпечення державних службовців врегульовано законодавством про державну службу, зокрема Законом № 3723-XII (3723-12)
.
Відповідно до частини тридцятої статті 37 цього Закону державним службовцям у разі виходу на пенсію за наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Згідно з частиною першою статті 21 Закону № 3721-XII особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України "Про державну службу" (3723-12)
, "Про статус народного депутата України" (2790-12)
, "Про прокуратуру" (1789-12)
, "Про наукову і науково-технічну діяльність" (1977-12)
(за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Конституційний Суд України в Рішенні від 26 листопада 2013 року № 11-рп/2013 року (v011p710-13)
(справа № 1-14/2013) при тлумаченні статті 37 Закону № 3723-XII, в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 КЗпП України, статті 21 Закону № 3721-XII зазначив, що у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону № 3723-XII.
У зв'язку з прийняттям зазначеного рішення Конституційним Судом, Верховний Суд України, на виконання положень статті 69 Закону України від 16 жовтня 1996 року № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України, змінив правову позицію щодо підстав виплати грошової допомоги, передбаченої статтею 37 Закону № 3723-ХІІ, про що зазначив в постанові від 3 червня 2014 року (Справа № 21-35а14).
З огляду на викладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що, оскільки ОСОБА_2 на момент звільнення набула право на достроковий вихід на пенсію відповідно до статті 21 Закону України № 3721-XII, стаж державної служби складав понад 10 років, тому вона має право на грошову допомогу, передбачену частиною тринадцятою статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
З урахуванням наведеного, постанова суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції залишенню в силі, так як воно ухвалено відповідно до вимог закону і скасовано апеляційним судом помилково.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 18 квітня 2013 року скасувати та залишити в силі постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 грудня 2010 року.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, проте може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: М.М. Олексієнко
Т.Ф. Весельська
К.С. Винокуров