ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"15" липня 2014 р. м. Київ К/800/9693/13
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Чалого С.Я. Шведа Е.Ю. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Кропивницької сільської ради Івано-Франківської області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2013 року у справі за позовом Кропивницької сільської ради Івано-Франківської області до Верховної Ради України, треті особи: Калуська районна рада Івано-Франківської області, Верхівнянська сільська рада Івано-Франківської області, Пійліська сільська рада Івано-Франківської області, Мостищанська сільська рада Івано-Франківської області, Сівко-Калуська сільська рада Івано-Франківської області про визнання незаконною постанови,-
в с т а н о в и л а:
В липні 2006 року Кропивницька сільська рада Івано-Франківської області (далі - Кропивницька сільрада) звернулась в суд з позовом до Верховної Ради України про скасування постанови від 8.04.2005 року "Про затвердження меж м. Калуша Івано-Франківської області".
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 серпня 2012 року, залишеною без змін Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2013 року, в задоволені позову відмовлено.
Не погоджуючись з цими судовими рішеннями, Кропивницька сільрада звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, у 1999 році, територія Калуської міської ради складала 6453,5 га, у тому числі границя міста межувала з територіями дев'яти сільських рад Калуського району, в тому числі Верхнянською, Кропивницькою та Студінською сільськими радами, границі яких були затверджені рішенням Івано-Франківської обласної ради від 27.08.1999 року № 188-9/99 "Про проекти формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад".
Рішенням Калуської міської ради від 28.04.2004 року № 479 "Про погодження проекту землеустрою та встановлення межі м. Калуша" погоджено проект землеустрою та встановлення межі м. Калуша площею 6453,5 га та схвалено текст звернення Калуської міської ради до голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації та до голови Івано-Франківської обласної ради щодо погодження проекту землеустрою та встановлення межі м. Калуша.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 14.09.2004 року № 475-12/2004 "Про погодження проекту землеустрою по встановленню межі міста Калуша" було погоджено проект землеустрою по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області загальною площею 6453,5000 га та рекомендовано Калуській міській раді укласти угоди про співпрацю з Калуською районною, Верхнянською, Кропивницькою, Мостищенською, Сівко-Калуською, Пійлівською сільськими радами Калуського району, які межують з м. Калушем, і внести їх на затвердження чергової сесії обласної ради.
У справі також встановлено, що:
- протестом прокурора Івано-Франківської області від 20.12.2004 року на рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.09.2004 року № 475-12/2004 "Про погодження проекту землеустрою по встановленню межі міста Калуша" вимагалося скасувати п. 1 рішення щодо погодження проекту землеустрою по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області загальною площею 6453, 5000 га;
- рішенням від 30.12.2004 року № 561-14/2004 Івано-Франківської обласної ради відхилено протест прокурора та вирішено повторно направити до Верховної Ради України на затвердження проект землеустрою по встановленню межі м. Калуша;
- справа за позовною заявою першого заступника прокурора Івано-Франківської області до Івано-Франківського місцевого суду про визнання незаконним п. 1 рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.09.2004 року № 475-12/2004 "Про погодження проекту землеустрою по встановленню межі міста Калуша" ухвалою Івано-Франківського місцевого суду від 07.04.2005 року закрита у зв'язку з відмовою першого заступника прокурора Івано-Франківської області від позовної заяви.
23 вересня 2004 року Івано-Франківська обласна рада звернулася до Верховної Ради України з поданням за № 14-110/363-р/002, в якому просила встановити межі м. Калуша Івано-Франківської області.
До зазначеного подання було долучено рішення Івано-Франківської обласної ради від 14.09.2004 року № 475-12/2004 "Про погодження проекту землеустрою по встановленню межі міста Калуша" та проект землеустрою по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області, який листом від 20.10.2004 року за № 08/27-836 було повернуто Івано-Франківській обласній раді на доопрацювання.
Листом від 21.01.2005 року за № 26 Івано-Франківська обласна рада направила до Верховної Ради України доопрацьовані матеріали проекту землеустрою по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області, з якого вбачається, що проект землеустрою по встановленню межі м. Калуша погоджено з Калуським міським відділом земельних ресурсів (висновок № 701 від 14.04.2004 року), міським відділом в справах архітектури та містобудівного кадастру (висновок № 203/21 від 21.04.2004 року), Калуською міжрайонною державною екологічною інспекцією (висновок № 652/21 від 28.10.203 року), Калуською районною санітарно-епідеміологічною станцією (лист від 09.04.2004 року № 01-06/407/21), на що є відповідні висновки. По всьому периметру території м. Калуша його адміністративна межа погоджувалась з суміжними сільськими радами.
До проекту землеустрою по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області були додані акти польових обстежень і погоджень меж м. Калуша.
Як вбачається з акту польового обстеження і погодження меж м. Калуша від З до И з землями Кропивницької сільської ради Калуського району Івано-Франківської області від 05.03.2004 року, останній сільським головою Кропивницької сільської ради ОСОБА_5 підписаний не був, жодних зауважень від голови Кропивницької сільської ради ОСОБА_5 даний акт не містить. Крім цього, матеріали справи не містять доказів відмови голови Кропивницької сільської ради від підпису акту польового обстеження і погодження меж м. Калуша.
01 лютого 2005 року комітетом Верховної Ради України з питань аграрної політки та земельних відносин було прийнято рішення (Протокол № 110) "Про встановлення меж м. Калуша Івано-Франківської області" з якого вбачається, що матеріали по встановленню межі м. Калуша Івано-Франківської області, якими передбачалося включення в межі м. Калуш 1435,4 га земель, що знаходяться у віданні Калуської міської ради і затвердження межі м. Калуш загальною площею 6453,5 га, були погоджені з суміжними Вістівською, Копанківською, Мостищенською, Підмихайлівською, Пійлівською та Сівко-Калуською сільськими радами Калуського району, Калуською міською радою, Івано-Франківською обласною радою та обласною державною адміністрацією, з органами земельних ресурсів, природоохоронними і санітарно-епідеміологічними органами і органами містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини і пройшли державну землевпорядну експертизу.
Крім цього, з рішення вбачається, що проектні межі міста не були погоджені з Верхнянською, Кропивницькою та Студінською сільськими радами. В той же час, у 1997 році при формуванні територій та встановлені меж сільських, селищних, міських рад Калуського району, Верхнянською та Студінською сільськими радами були погоджені суміжні межі з м. Калуш і які зазначеною землевпорядною документацією залишаються без змін. Проектна документація з формування територій та встановлення меж сільських, селищних та міських рад в 1997 році була затверджена Калуською районною та Івано-Франківською обласною радами.
Зазначеним рішенням Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної політки та земельних відносин Верховній Раді України було рекомендовано прийняти дану постанову за основу. Постановою Верховної Ради України "Про встановлення меж міста Калуш Івано-Франківської області" від 08.04.2005 року № 2537-IV (2537-15)
, у межі м. Калуш Івано-Франківської області було включено 1435,4 га земель, які знаходилися у віданні Калуської міської ради, затверджено загальну площу міста - 6453,5 га та встановлено межі м. Калуш згідно з додатком.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що Верховна Рада України при прийняття оскаржуваної постанови діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України .
Статтею 46 Закону України "Про землеустрій" передбачено, що для встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних утворень розробляються проекти землеустрою щодо встановлення і зміни меж відповідних адміністративно-територіальних утворень.
Відповідно до ч.1 ст. 174 Земельного кодексу України рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням, зокрема, обласних міських рад.
Після розробки проекту землеустрою він підлягає державній землевпорядній експертизі (ст. 9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації") та затвердженню компетентним органом відповідно до повноважень, визначених ст. 174 ЗК України.
Згідно пункту 29 ст. 85 Конституції України до повноважень Верховної Ради України віднесено встановлення і зміна меж районів і міст.
Аналогічне положення також закріплене у пункті "г" ч. 1 ст. 6 Земельного Кодексу України, де зазначено, що до повноважень Верховної Ради України в галузі земельних відносин належить встановлення і зміна меж районів і міст.
Відповідно до ст. 138 Закону України "Про Регламент Верховної Ради України" постанови та інші акти (резолюції, декларації, звернення, заяви) Верховної Ради України, визначені статтею 46 цього Регламенту, Верховна Рада України приймає більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу, крім випадків, визначених Конституцією України (254к/96-ВР)
Постанови Верховної Ради України приймаються з конкретних питань з метою здійснення її установчої, організаційної, контрольної та інших функцій. Такі постанови Верховної Ради України набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інше не передбачено самою постановою.
Постанови та інші акти Верховної Ради України приймаються з дотриманням процедури, передбаченої для розгляду законопроектів у першому читанні з прийняттям їх у цілому, якщо Верховною Радою України не прийнято іншого рішення.
Постанови та інші акти, прийняті Верховною Радою України, підписує та оприлюднює Голова Верховної Ради України.
Аналізуючи оскаржену постанову Верховної Ради України та враховуючи вимоги ч. 3 ст. 2 КАС України, колегія суддів вважає, що остання прийнята у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому є законною та обґрунтованою.
При цьому колегія суддів зазначає, що постанови Верховної Ради України з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Зокрема, підставами для визнання постанови Верховної Ради України недійсною є невідповідність її вимогам чинного законодавства та/або порушення у зв'язку з її прийняттям прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що оскільки постанова Верховної Ради України від 8.04.2005 року (2537-15)
"Про затвердження меж м. Калуша Івано-Франківської області" прийнята Верховною Радою України із дотриманням встановленої чинним законодавством процедури, підстави для задоволення позову щодо визнання її незаконною відсутні.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Кропивницької сільської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 січня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України, у строк та у порядку, визначеними статтями 237 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України.