ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2014 року м. Київ К/800/55881/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі
суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,
розглянувши у попередньому розгляді справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року у справі № 2а/1570/10985/11 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанови, -
в с т а н о в и л а :
У грудні 2011 року товариство з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" звернулося в суд з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області, в якому просило скасувати постанову № 05/10-01-0041 від 11.11.2011 року про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами планової перевірки ТОВ "Рубікон - II", на підставі акту від 07.06.2011р. № 05/11-15-0430 державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складений припис № 05/11-15-0430 від 07.06.2011 р. Товариством з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" був поданий план заходів щодо виконання припису, а також лист № 66/11 від 01.09.2011 р., в якому надана інформація про виконання кожного пункту припису. Крім того, ТОВ "Рубікон - II" звернувся до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області із проханням перенести термін виконання пунктів з приводу проектування та установки блискавковідводів до 01.08.2012 р., однак відповідачем 11.11.2011 р. винесена постанова № 05/10-01-0041 про застосування штрафних санкцій у розмірі 5100 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року, відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями товариство з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" (Далі - ТОВ "Рубікон-ІІ") звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що відсутні підстави для скасування судових рішень, а касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Одеській області (Далі - Інспекція) 24.05.2011 р. виданий наказ № 05/10-01-0432 про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ТОВ "Рубікон-ІІ", згідно якого наказано у строк з 06.06.2011 р. до 07.06.2011 р. включно провести обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії.
На підставі вказаного наказу, державним інспектором з енергетичного нагляду Кушніром О.В. проведений плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах - ТОВ "Рубікон-ІІ", що знаходиться за адресою: 67661, Одеська область Біляївський район с. Нерубайське 15 км. шляху Одеса-Київ щодо обстеження з питань технічного стану, організації, експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії. За результатами вказаного заходу 07.06.2011 р. Інспекцією складений акт № 05/11-15-0430. Згідно вказаного акту, керівник суб'єкта господарювання ОСОБА_2 з актом був ознайомлений та одним примірник акта отримав, що підтверджується його підписом на цьому акті.
На підставі вказаного акту Інспекцією винесений припис від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430, яким передбачені 27 заходів щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, з терміном для усунення порушень до 25.08.2011 р., а також зазначено, що план заходів щодо виконання припису необхідно надати до 17.06.2011 р. на адресу Інспекції. Також зазначено, що письмову інформацію про виконання кожного пункту Припису позивачу необхідно подавати не пізніше трьох робочих днів після закінчення терміну його виконання, про виконання припису в цілому повідомити до 02.09.2011 р.
ТОВ "Рубікон-ІІ" 15.06.2011 р. надало відповідачу план заходів по усуненню порушень, виявлених Державним інспектором з енергетичного нагляду згідно припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430, із зазначенням строку виконання усіх 27 пунктів заходів - до 20.08.2011 р. Позивач 01.09.2011 р. надав лист державному інспектору з енергетичного нагляду Кушніру О.В., в якому повідомив про те, що порушення, які були виявлені в ході проведеної перевірки виконані, за виключенням: "п. 5 -проводяться роботи з установки автоматичного перемикача з мережі на дизель/генератор у випадку вимикання зовнішньої мережі, п.п.7,22,27 - у зв'язку з відсутністю матеріальних коштів". Разом з цим, у вказаному листі позивач просить перенести строк виконання п.п.7,22,27 припису до 01.08.2012 р. (Проект та установка блискавковідводів).
З 24.10.2011 р. по 25.10.2011 р. на підставі наказу № 05/10-01-0817 від 28.09.2011 р. державним інспектором з енергетичного нагляду Кушніром О.В. проведена позапланова перевірка виконання позивачем вимог припису від 07.06.2011 р., за результатами якої Інспекцією складений акт перевірки № 05/11-15-0041 від 25.10.2011 р. Вказаним актом встановлене невиконання позивачем вимог припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430, в частині п.п. 7,9,18,21,22,23,27 цього припису.
Інспекцією 25.10.2011 р. складений протокол про адміністративне правопорушення № 05/11-15-0041 відносно генерального директора ТОВ "Рубікон-ІІ" ОСОБА_2 та 25.10.2011 р. за № 05/11-15-0041 державним інспектором з енергетичного нагляду Кушніром О.В. винесена постанова про адміністративне правопорушення, згідно якої встановлене порушення генеральним директором ТОВ "Рубікон-ІІ" ОСОБА_2 ст. 188-20 КУпАП, в частині ухилення від виконання п. 18 припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430, за що на нього накладене адміністративне стягнення у розмірі 51 грн. Вказана постанова була отримана особисто ОСОБА_2 25.10.2011 р., що підтверджується його підписом у відмітці про вручення. Вказаний штраф у розмірі 51 грн. був сплачений, що підтверджується квитанцією № 24758343 від 27.10.2011 р.
На підставі акту перевірки № 05/11-15-0041 від 25.10.2011 р., Інспекцією винесений припис від 31.10.2011 р. № 05/11-15-0041, у якому зазначені заходи щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства, з терміном для усунення порушень до 15.02.2012 р.
На підставі вищевказаного акту, 11 листопада 2011 р. Інспекцією винесена постанова № 05/10-01-0041 про накладення штрафу за порушення позивачем законодавства про електроенергетику у сумі 5100 грн.
Також судами встановлено, що позивачем на адресу Інспекції були надані заперечення на постанову від 11.11.2011 р. № 05/10-01-0041. Інспекцією 12.12.2011 р. за № 06/12-10/2100 була надана відповідь позивачу, в якій, зазначено що за результатами планової перевірки електроустановок підприємства, інспекцією Держенергонагляду в Одеській області були виявлені порушення, та для їх усунення був виданий припис від 07.06.2011 № 05/11-15-0430 з кінцевими термінами виконання 25.08.2011 р., при цьому ТОВ "Рубікон-ІІ" звернулось з проханням про перенесення термінів виконання припису тільки 01.09.2011 р., тобто після закінчення встановлених термінів виконання припису.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що Інспекцією доведена правомірність прийняття постанови про накладення штрафу від 11.11.2011 р. № 05/10-01-0041 за невиконання позивачем вимог припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430. Висновки відповідача щодо наявності підстав для притягнення позивача до відповідальності відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" є нормативно і документально обґрунтованими.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.
Згідно з обставинами справи предметом розгляду є правомірність прийняття Інспекцією постанови № 05/10-01-0041 від 11.11.2011 р., що винесена за ухилення від виконання вимог припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430 у частині п.п. 7,9,18,21,22,23,27.
Відповідно ч.9 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.
Згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 № 575/97-ВР (Далі - Закон № 575/97-ВР (575/97-ВР)
) споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно ст. 27 Закону № 575/97-ВР суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок накладення державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 (1312-99-п)
(Далі - Положення).
Згідно з п.п. 2, 3, 8 Положення, штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів та порушення умов ліцензій. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою (розпорядженням).
Таким чином, державні інспектори наділені правом накладати на суб'єктів господарювання штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики, зокрема, за ухилення, невиконання чи несвоєчасне виконання вимог приписів, що оформляється відповідною постановою.
Згідно п.10.5 Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів, затвердженої наказом Мінпаливенерго від 24 грудня 2004 р. № 817 (z0071-05)
(Далі - Інструкція) вимоги повинні бути виконані в повному обсязі після закінчення встановленого терміну виконання Приписів, Розпоряджень та Подань.
У разі, якщо суб'єкт господарювання не в змозі виконати вимоги, установлені Приписом, Розпорядженням чи Поданням, з причин, які неможливо передбачити заходами щодо їх виконання, керівник суб'єкта господарювання не пізніше ніж за 10 днів до закінчення встановленого терміну виконання відповідного заходу звертається до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою отримання письмового дозволу на подовження термінів виконання, що оформлюється у довільній формі. Звернення розглядається керівником відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду, який видав Направлення на проведення заходу з державного енергетичного нагляду. Керівнику суб'єкта господарювання в п'ятиденний строк з дати отримання такого звернення надсилається обґрунтоване рішення, яке доводиться до відома інспектора Держенергонагляду, що видав Припис, підготував Розпорядження чи Подання.
Позивач лише 01.09.2011 р. надав державному інспектору з енергетичного нагляду Кушніру О.В. лист, в якому повідомив про те, що порушення, які були виявлені в ході проведеної перевірки виконані, за виключенням: "п. 5 - проводяться роботи з установки автоматичного перемикача з мережі на дизель/генератор у випадку вимикання зовнішньої мережі, п.п.7,22,27 - у зв'язку з відсутністю матеріальних коштів". Разом з цим, у зазначеному листі позивач просить перенести строк виконання п.п.7,22,27 припису до 01.08.2012 р.(Проект та установка блискавковідводів).
Вказаний лист надійшов на адресу Інспекції 01.09.2011 р., тобто в той час, як термін виконання припису який був встановлений до 25.08.2011 року закінчився, отже позивачем порушений 10-денний термін звернення за подовженням терміну виконання припису, передбачений п. 10.5 Інструкції.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що керівник ТОВ "Рубікон-ІІ" ОСОБА_2 був ознайомлений з актом від 07.06.2011р. № 05/11-15-0430 складеним Інспекцією. Згідно вказаного акту, припис Інспекції від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430 позивачем не був оскаржений чи скасований в судовому порядку та на момент розгляду справи є чинним.
Постановою Інспекції про адміністративне правопорушення, від 25.10.2011 р. за № 05/11-15-0041 встановлене порушення генеральним директором ТОВ "Рубікон-ІІ" ОСОБА_2 ст. 188-20 КУпАП, в частині ухилення від виконання п. 18 припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430, та накладене адміністративне стягнення у розмірі 51 грн. Вказаний штраф у розмірі 51 грн. сплачений ОСОБА_2, що свідчить про визнання порушення.
Не виконання ТОВ "Рубікон-ІІ" вимог припису від 07.06.2011 р. № 05/11-15-0430 в частині п.7,9,18,21,22,23,27 є ухиленням від його виконання, тобто правопорушенням з боку позивача у сфері електроенергетики. У зв'язку із зазначеним правопорушенням відповідачем цілком правомірно була винесена постанова від 11.11.2011 р. № 05/10-01-0041.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Враховуючи вищенаведене суди першої та апеляційної інстанцій дійшли до вірних висновків, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 11.11.2011р. № 05/10-01-0041 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 5100,00 грн. була винесена правомірно та в межах наданих Інспекції повноважень.
Згідно ч.3 ст. 220-1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судами першої і апеляційної інстанцій винесені законні і обґрунтовані рішення, постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для їх скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Рубікон-II" відхилити.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 травня 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст. 237- 239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)
З оригіналом згідно
помічник судді М.В. Дрибас