ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
08 квітня 2014 року м. Київ К/800/66307/13
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів: Суддя-доповідач: Вербицька О.В. Судді: Маринчак Н.Є. Муравйов О.В. розглянувши у попередньому судовому засіданні
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонської області
на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р.
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р.
у справі № 821/1244/13-а
за позовом Херсонського учбово - виробничого підприємства Українського товариства глухих
до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість,
В С Т А Н О В И В :
Херсонське учбово - виробниче підприємство Українського товариства глухих (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач-1, ДПІ у м. Херсоні) та Головного управління Державної казначейської служби України у Херсонській області (далі - відповідач-2, ГУ ДКСУ у Херсонській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, стягнення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 27.12.2012 року № 0001251504. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Херсонського учбово - виробничого підприємства Українського товариства глухих суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2012 року у розмірі 249888,00 грн.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р. постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. залишено без змін.
У касаційній скарзі ДПІ у м. Херсоні, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
У письмовому запереченні на касаційну скаргу Херсонське учбово - виробниче підприємство Українського товариства глухих, посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою, просить залишити її без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р. - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.
ДПІ у м. Херсоні проведено документальну позапланову виїзну перевірку позивача щодо правомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку в сумі 249 888,00 грн., відображеній в податковій декларації з ПДВ за липень 2012 року, в сумі 107 957,00 грн., відображеній в податковій декларації з ПДВ за серпень 2012 року; бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань наступних звітних (податкових) періодів в сумі 148159,00 грн., відображеній в податковій декларації з ПДВ, поданій за вересень 2012 року, за результатами якої було складено акт № 2849/15-4/03972809 від 06.12.2012 року.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем: п. 200.1, 200.3, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем завищено заявлену суму бюджетного відшкодування на 506004,00 грн., а саме по деклараціям за липень 2012 року на суму 249888,00 грн., за серпень 2012 року - на 107957,00 грн., за вересень 2012 року - на 148159,00 грн.; в результаті вищевказаних порушень завищено від'ємне значення на 237939,00 грн., а саме по деклараціям: за липень 2012 року - на 123673,00 грн.; за серпень 2012 року - на 114266,00 грн.; занижено позитивне значення на 79990,00 грн., а саме по деклараціям: за серпень - на 79741,00 грн., за вересень 2012 року - 249,00 грн.; завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (по декларації за серпень 2012 року) на суму ПДВ - 41068,00 грн.; занижено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (р.25) на 61813,00 грн., а саме по деклараціях: за серпень 2012 року - на 54389,00 грн.; за вересень 2012 року - на 7424,00 грн.
На підставі акта перевірки податковим органом були прийняті податкові повідомлення - рішення від 27.12.2012 року: № 0001251504 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у сумі 506 004,00 грн.; № 0001261504 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 237939,00 грн.; № 0001271504 про збільшення суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 92719,50 грн., у тому числі за основним платежем у сумі 61813,00 грн. та за штрафними санкціями у розмірі 30906,5,00 грн.
Вказані податкові повідомлення - рішення були оскаржені позивачем в адміністративному порядку. За результатами розгляду первинної скарги ДПС у Херсонській області було прийнято рішення від 13.03.2013 року, згідно якого податкові повідомлення - рішення № 0001261504 та № 0001271504 були скасовані в повному обсязі, а податкове повідомлення - рішення № 0001251504 скасовано в частині зменшення бюджетного відшкодування у сумі 256 215,00 грн. та нарахування штрафних санкцій у сумі 128107,50 грн., а в іншій частині залишено без змін.
Пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.3 ст. 200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що підставою для зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування за липень 2012 року у розмірі 249789,00 грн. стало встановлення податковим органом неправомірного формування від'ємного значення за червень 2012 року на суму 249789,00 грн. за результатами документальної позапланової виїзної перевірки, оформленої актом від 10.08.2012 року № 1566/15-4/03972809, за висновками якого були прийняті податкові повідомлення - рішення, в тому числі від 31.08.2012 року № 0000831504 щодо зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у загальному розмірі 404647,00 грн., в тому числі за травень 2012 року на суму 154858,00 грн. та за червень 2012 року на суму 249789,00 грн.
Прийняті податкові повідомлення - рішення від 31.08.2012 року були оскаржені позивачем у судовому порядку та визнані протиправними і скасовані згідно постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 20.11.2012 року по адміністративній справі № 2а-4020/12/2170, яка набрала законної сили згідно ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду від 19 березня 2013 року.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що з урахуванням правомірності формування позивачем від'ємного значення у червні 2012 року, яке було заявлено до відшкодування у липні 2012 року у сумі 249789,00 грн., підтвердженого рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 20.11.2012 року по справі № 2а-4020/12/2170, та за відсутності в акті перевірки інших підстав для зменшення суми бюджетного відшкодування, податкове повідомлення - рішення від 27.12.2012 року № 0001251504 винесено відповідачем неправомірно.
Крім того, слід також зазначити, що процедуру складання та направлення (вручення) платникам податків податкових повідомлень - рішень про нарахування (зменшення) грошового зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість визначено та встановлено Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 року № 1236 (z2135-12)
.
Відповідно до абз. 2 п. 3.4 розділу ІІІ вказаного Порядку, якщо за результатами адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість зменшується, то до платника податків направляється податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, якому присвоюється номер та яке вноситься до відповідного реєстру податкових повідомлень-рішень у порядку, передбаченому пунктом 3.3 цього розділу.
Податкове повідомлення-рішення складається згідно з цим пунктом органом державної податкової служби, який склав податкове повідомлення-рішення, протягом 3 робочих днів з дня, що настає за днем отримання таким органом рішення за результатами адміністративного або судового оскарження (абз. 3 п. 3.4 розділу ІІІ Порядку).
Як вбачається з матеріалів справи, згідно рішення Державної податкової служби у Херсонській області від 13.03.2013 року податкове повідомлення - рішення від 27.12.2012 року № 0001251504 скасовано в частині зменшення бюджетного відшкодування у сумі 256215,00 грн.
В той же час, як встановлено судами попередніх інстанцій, ДПІ у м. Херсоні не приймалось податкове повідомлення - рішення, з урахуванням рішення ДПС у Херсонській області щодо скасування податкове повідомлення - рішення від 27.12.2012 року № 0001251504 в частині зменшення бюджетного відшкодування у сумі 256215,00 грн., на суму зменшення бюджетного відшкодування у розмірі 249789,00 грн. та застосування відповідної суми штрафних санкцій.
Також, як вбачається з матеріалів справи, позивачем було подано до ДПІ у м. Херсоні: податкову декларацію з ПДВ за липень 2012 року та додані до неї довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду; розрахунок суми бюджетного відшкодування за липень 2012 року; заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, відповідно до якої сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню із зарахуванням на розрахунковий рахунок платника у банку, за липень 2012 р. складає 249888,00 грн.
З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку щодо стягнення з Державного бюджету України суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню за декларацією з ПДВ за липень 2012 року.
Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.
За таких обставин, касаційна скарга відповідача підлягає відхиленню, а постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р. залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
1.Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонської області відхилити.
2.Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 05.07.2013 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.11.2013 р. залишити без змін.
3.Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Суддя-доповідач
Судді
|
О.В. Вербицька
Н.Є. Маринчак
О.В. Муравйов
|