ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" квітня 2014 р. м. Київ К/800/5095/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Загороднього А.Ф.,
суддів Білуги С.В.,
Гаманка О.І.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної виконавчої служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14 вересня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2012 року у справі за позовом Севастопольської міської ради до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору,-
в с т а н о в и л а :
Севастопольська міська рада звернулася до суду з позовом до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними дій щодо стягнення з Севастопольської міської Ради виконавчого збору в розмірі 1360,00 грн. у виконавчому провадженні ВП № 28768335, скасування постанови державного виконавця від 26 червня 2012 року про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 1360,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2012 року, позовні вимоги задоволено повністю.
У касаційній скарзі Державна виконавча служба України посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказані судові рішення та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального й процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 29 червня 2012 року державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження ВП № 28768335 на підставі повного виконання боржником рішення суду, згідно пункту 8 частини 1 статті 49 Закону України "Про виконавче провадження" та постановлено стягнути з боржника - Севастопольської міської Ради виконавчий збір в розмірі 1360,00 грн.
Згідно статті 24 Закону "Про виконавче провадження" державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
Частиною 1 статті 30 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець, починаючи виконувати рішення, повинен пересвідчитися, чи отримана боржником копія постанови про відкриття виконавчого провадження і чи здійснені ним дії, спрямовані на добровільне виконання рішення у встановлений постановою строк відповідно до статті 24 цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 46 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання рішення у строк, установлений для добровільного його виконання, з боржника постановою державного виконавця, яка затверджується начальником відповідного органу державної виконавчої служби, якому він безпосередньо підпорядкований, стягується виконавчий збір у розмірі 10 відсотків від фактичної стягненої суми.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що на підставі виконавчого листа № 2а-3722/10/2770 від 28 липня 2011 року державним виконавцем Державної виконавчої служби України винесена постанова від 19 серпня 2011 року про відкриття виконавчого провадження ВП № 28768335. Дана постанова про відкриття виконавчого провадження отримана боржником 27 вересня 2011 року.
На виконання постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження за ВП № 28768335 юридичною службою міської Ради було підготовлено доповідну записку від 06 жовтня 2011 року № 03-11/967 про підготовку відповідного проекту рішення.
26 жовтня 2011 року співробітником Управління з питань земельних, водних відносин та містобудування Севастопольською міської Ради був підготовлений проект рішення "Про надання згоди TOB "Вітакса" на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки площею 0,2441 га по вул. Леніна, 55 з розширенням меж земельної ділянки площею 0,1341 га на 0,11 га, у порядку впорядкування існуючого землекористування, без права капітального будівництва для реконструкції та обслуговування ресторану і кафе та благоустрою території та створення зеленої території загального користування".
В наступному, згідно з приписами статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", 07 лютого 2012 року на пленарному засіданні Севастопольської міської Ради було розглянуто питання про надання дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "Вітакса" на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,2441 га по вул. Леніна, 55 з розширенням меж земельної ділянки площею 0,1341 га на 0,11 га, у порядку впорядкування існуючого землекористування, без права капітального будівництва для реконструкції та обслуговування ресторану і кафе та благоустрою території і прийнято рішення з даного питання № 2323 від 07 лютого 2012 року.
09 квітня 2012 року Севастопольська міська Рада повідомила державного виконавця про стан виконання виконавчого листа по адміністративній справі № 2а-3722/10/2770, виданого Окружним адміністративним судом м. Севастополя, та направила копію рішення № 2323 від 07 лютого 2012 року.
Отже, враховуючи наведене судами досліджено, що боржником - Севастопольською міською Радою строк виконання постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 14 червня 2011 року, пропущено не було.
Також, судами встановлено, що дії по примусовому виконанню рішення державним виконавцем не вчинялись.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції, з рішенням якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог Севастопольської міської ради, оскільки відсутній факт пропуску позивачем строку добровільного виконання рішення, як і факт примусового виконання рішення держаним виконавцем, а тому дії Державної виконавчої служби України щодо винесення постанови від 29 червня 2012 року про стягнення суми виконавчого збору, є неправомірним та безпідставними.
Враховуючи викладене, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржувані судові рішення є законними та обґрунтованими і підстави для їх скасування відсутні.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Державної виконавчої служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 14 вересня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 03 грудня 2012 року у справі за позовом Севастопольської міської ради до Державної виконавчої служби України про визнання протиправними дій та скасування постанови про стягнення виконавчого збору - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.Ф. Загородній
Судді: С.В. Білуга
О.І. Гаманко