ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
У Х В А Л А
26 березня 2014 року м. Київ К/9991/73266/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Стрелець Т.Г., Чумаченко Т.А.,
провівши попередній розгляд адміністративної справи за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" до відділу Держкомзему у Барському районі Вінницької області, Вінницької регіональної філії центру державного земельного кадастру, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_5, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43, фермерське господарство "Лінея" про визнання дій протиправними, скасування державної реєстрації договорів, зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року, -
в с т а н о в и в:
У лютому 2012 року СТОВ "Надія" звернулося до суду з вказаним позовом, у якому просило:
- визнати неправомірними дії Держкомзему у Барському районі Вінницької області та Вінницької регіональної філії ДЗК 16.11.2010 державної реєстрації договорів оренди землі на 2010 рік, укладених між ФГ "Лінея" та третіми особами;
- скасувати здійснену відділом Держкомзему у Барському районі Вінницької області та Вінницької регіональної філії ДЗК 16.11.2010 державну реєстрацію договорів оренди землі за 2010 рік, укладених між ФГ "Лінея" та третіми особами;
- зобов'язати відповідачів провести реєстрацію договорів оренди землі, укладеними між СТОВ "Надія" та третіми особами.
В обґрунтування позовних вимог посилалося на те, що 09.10.2009 між ним та третіми особами були укладені договори оренди землі. У ході проведення державної реєстрації вказаних договорів з'ясувалося, що 16.11.2010 та 28.02.2011 відбулася державна реєстрація договорів оренди землі між тими самими орендодавцями - фізичними особами та ФГ "Лінея". Вважав такі дії відповідачів незаконними та такими, що порушують його законні права.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2012 року позов задоволено частково. Скасовано державну реєстрацію договорів оренди землі, укладених між фермерським господарством "Лінея" та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_5, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_31, ОСОБА_32, ОСОБА_33, ОСОБА_34, ОСОБА_35, ОСОБА_36, ОСОБА_37, ОСОБА_38, ОСОБА_39, ОСОБА_40, ОСОБА_41, ОСОБА_42, ОСОБА_43.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано. Прийнято нову постанову про відмову у задоволенні позову.
У касаційній скарзі СТОВ "Надія", посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України ( КАС України (2747-15) ), колегія суддів прийшла до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги.
Встановлено, що 09.10.2009 між третіми особами - власниками земельних ділянок, та СТОВ "Надія" укладено договори оренди землі терміном на 5 років.
Посилаючись на те, що 30.09.2010 були укладені договори оренди землі з тими самими орендодавцями - фізичними особами та ФГ "Лінея" і предметом даних договорів є одні й ті самі ділянки, відділом Держкомзему у Барському районі СТОВ "Надія" відмовлено у державній реєстрації договорів оренди землі.
Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості позовних вимог та наявності підстав для скасування державної реєстрації договорів оренди, укладених між ФГ "Лінея" та орендодавцями - третіми особами у справі.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з наступного.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державної реєстрації земельних ділянок, повноваження органів державного комітету земельних ресурсів, їх посадових осіб, права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державної реєстрації земельної ділянки визначено Законом України "Про оренду землі" (161-14) та Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" (1952-15) .
У статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV від 01.07.2004 (1952-15) ) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Вказаним законом визначено, що нерухоме майно - земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону № 1952-IV від 01.07.2004 обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: право власності на нерухоме майно; право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оренду землі" (далі - Закон № 161-XIV від 06.10.1998 (161-14) ), у редакції на час спірних правовідносин, укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Статтею 24 Закону № 1952-IV від 01.07.2004, у редакції на час спірних правовідносин, встановлений вичерпний перелік підстав, згідно з якими може бути відмовлено у державній реєстрації прав:
- заявлене право не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону;
- нерухоме майно або більша за площею його частина перебуває в іншому реєстраційному (кадастровому) окрузі;
- із заявою про державну реєстрацію звернулася особа, яка відповідно до цього Закону не може бути суб'єктом права власності на даний об'єкт нерухомого майна або представником такого суб'єкта;
- подані документи не відповідають вимогам, установленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, або не дають змоги установити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують;
- заяву про державну реєстрацію права власності відповідно до правочину про відчуження нерухомого майна було подано після державної реєстрації обмежень, вчинених щодо цього майна;
- заявлене право власності або інше речове право вже зареєстроване.
Частиною 4 цього Закону передбачено, що відмова в державній реєстрації та їх обтяження з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Враховуючи те, що право оренди земельної ділянки зареєстровано за ФГ "Лінея" та позивачем не надано суду доказів наявності будь-яких порушень з боку відповідачів при проведення державної реєстрації договорів оренди землі, укладених між ФГ "Лінея" та орендодавцями, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції і доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 3 статті 220-1 Кодексу адміністративного суду України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 230, 231 КАС України, суд,
ухвалив:
Касаційну скаргу Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Надія" відхилити, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України.
Судді: