ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" березня 2014 р. м. Київ К/9991/78958/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Чалого С. Я. Гончар Л.Я. Конюшка К.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області Державної податкової служби України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області до приватного підприємства "КНН", державного реєстратор Печерської районної у м. Києві державної адміністрації, державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради Закарпатської області про скасування державної реєстрації, -
ВСТАНОВИЛА:
В листопаді 2010 року Державна податкова інспекція у м. Ужгороді Закарпатської області державної податкової служби України звернулася в суд з адміністративним позовом до приватного підприємства "КНН", державного реєстратора Печерської районної у м. Києві державної адміністрації та державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради про скасування державної реєстрації.
Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2010 року позовні вимоги задоволено. Відмінено записи в реєстраційній справі ПП "КНН" № 3-6, вчинені державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації та державним реєстратором виконавчого комітету Ужгородської міської ради Закарпатської області про зміну місцезнаходження відповідача, а саме визнано недійсним місцезнаходження ПП "КНН" за адресою: вул. Грушевського, 25, м. Ужгород, Закарпатська область.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким відмовлено в задоволенні позову державній податковій інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області державної податкової служби України.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, державна податкова інспекція у м. Ужгороді Закарпатської області державної податкової служби України звернулась з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та залишити в силі постанову суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, що ПП "КНН", згідно запису № 3-6 довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців змінило місцезнаходження з м. Київ, Печерський район, вул. Бастіонна, 15/34 на Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Грушевського, 25. Із суті адміністративного позову видно, що вимоги позивача про визнання недійсним запису № 3-6 в реєстраційній справі ПП "КНН" державним реєстратором Печерської районної у м. Києві державної адміністрації та державним реєстратором виконавчого комітету Ужгородської міської ради про зміну місцезнаходження підприємства за адресою Закарпатську область, м. Ужгород, вул. Грушевського, 25, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, обґрунтовуються тим, що юридична особа ПП "КНН" відсутня за зареєстрованою адресою м. Ужгород, вул. Грушевського, 25, фактично не знаходиться за цією і тому органи державної податкової служби не мають можливості здійснювати контроль за господарською діяльністю цього підприємства.
Працівниками Ужгородського МВПМ ДПІ у м. Ужгороді здійснено виїзд за юридичною адресою ПП "КНН", а саме: вулиця Грушевського, 25, м. Ужгород, Закарпатська область та встановлено відсутність підприємства за місцем реєстрації, в результаті чого складено акт від 17 червня 2010 року, про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Після вказаної перевірки ПП "КНН", державним реєстратором виконавчого комітету Ужгородської міської ради було внесено до державного реєстру запис про відсутність ПП"КНН" за юридичною адресою в порядку ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприєців" від 15.05.2003 № 755-IV.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції прийшов до висновку, що ПП "КНН" при перереєстрації на Закарпатську область подало державному реєстратору Печерської районної у м. Києві державної адміністрації недостовірні дані, зокрема відносно зміни своєї юридичної адреси, оскільки за новою адресою ніколи не знаходилось, внаслідок чого реєстратор вніс до реєстру неправомірні записи № 3-6 в реєстраційній справі ПП "КНН", а тому такі відомості є недостовірні.
Натомість, суд апеляційної інстанції, відмовляючи в задоволенні позовних вимог державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області державної податкової служби України вказав, що відповідачами не допущено порушень закону під час вчинення реєстраційних записів "КНН" до ЄДР.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Обов'язковій державній реєстрації підлягають зміни до установчих документів юридичної особи, шляхом внесення відповідних змін до записів ЄДР.
Статтею 1 вищевказаного Закону визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до ст. 16 цього Закону, Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з Єдиного державного реєстру.
Згідно ст. 5 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприєців" від 15.05.2003 року № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній в містах Києві і Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи-підприємця.
Відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до ЄДР шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст. 17 ч.1 Закону). Перелік відомостей щодо юридичної особи, які містяться в ЄДР, визначені частиною 2 цієї статті, серед яких є і відомості про місцезнаходження юридичної особи. Частиною 5 цієї статті передбачено, що в ЄДР містяться також відомості про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Статтею 18 вищевказаного Закону визначено, що внесені до ЄДР відомості вважаються достовірними, доки до них не внесено відповідних змін.
Порядок та умови внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в ЄДР, визначені статтею 19 Закону України від 15.05.2003 № 755-IV.
Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи здійснюється відповідно до вимог ст. 29 вищевказаного Закону.
Відсутність юридичної особи за місцезнаходженням не може мати наслідком скасування або визнання неправомірним запису в ЄДР стосовно місцезнаходження юридичної особи. Факт відсутності юридичної особи за зареєстрованою адресою не може розцінюватись як недостовірність відомостей (інформації) у реєстраційних записах, а може бути підставою для вчинення державним реєстратором дій щодо запису в ЄДР про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.
Отже враховуючи вищевикладене, колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, щодо необґрунтованості задоволення позовних вимог, оскільки дії державного реєстраторі щодо внесення змін до ЄДР, відносно місцезнаходження ПП "КНН" є правомірними, відповідають вимогам Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприєців" (755-15)
.
Крім того, відсутність доказів про недостовірність інформації, викладеної у записах в ЄДР відносно юридичної особи ПП "КНН" переконують про відсутність підстав для того, щоб скасовувати здійснені реєстраційні записи № 3-6, та для того щоб зобов'язувати державного реєстратора до вчинення інших реєстраційних записів.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судом апеляційної інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 224, 230, 231, КАС України (2747-15)
, колегія суддів,-
ухвалила:
Касаційну скаргу державної податкової інспекції у м. Ужгороді Закарпатської області державної податкової служби України залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
.
Судді