ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
П О С Т А Н О В А
"26" лютого 2014 р. м. Київ К/9991/81169/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Мироненка О.В.,Чумаченко Т.А.,
розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до управління праці та соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області (далі - УПСЗН) про стягнення допомоги, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Волноваського районного суду Донецької області від 6 березня 2012 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2012 року, -
в с т а н о в и в :
У листопаді 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду з вказаним позовом, у якому просила зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату допомоги по догляду за дітьми з 30.06.2009 до досягнення ними трирічного віку відповідно до положень статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що є матір'ю малолітніх дітей ОСОБА_5 і ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказує, що перебуває на обліку в УПСЗН та отримує допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку у меншому розмір, ніж передбачено Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
.
Ухвалою Волноваського районного суду Донецької області від 6 березня 2012 року позовні вимоги про зобов'язання нарахувати та сплатити недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 30.06.2009 по 27.05.2011 залишено без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого частиною 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15)
).
Постановою Волноваського районного суду Донецької області від 6 березня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2012 року, у задоволенні позову про зобов'язання нарахувати та сплатити недоотриману державну допомогу по догляду за дитиною з 28.05.2011 і до досягнення нею трирічного віку відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить Вищий адміністративний суд України рішення судів попередніх інстанцій по суті позовних вимог скасувати, прийняти нове судове рішення про задоволення позову.
У запереченні на касаційну скаргу УПСЗН, посилаючись на законність судових рішень, просить залишити їх без змін.
Перевіривши за наявними у справі матеріалами доводи, викладені у касаційній скарзі, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права і правової оцінки обставин у справі у межах, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України ( КАС України (2747-15)
), колегія суддів прийшла висновку про задоволення касаційної скарги.
Встановлено, що ОСОБА_4 є матір'ю малолітніх дітей і перебуває на обліку в УПСЗН, яке здійснює нарахування та виплату їй допомоги по догляду за ними до досягнення трирічного віку.
Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регламентуються Законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням"(далі Закон № 2240-III (2240-14)
), "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (далі Закон № 2811-ХII (2811-12)
) та іншими Законами і нормативними актами, що регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
було внесено зміни до Закону № 2240-III (2240-14)
та виключено статті 40-44. Проте, з огляду на рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 (v010p710-08)
, стаття 43 Закону № 2240-III на час виникнення спірних правовідносин передбачала, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до статті 15 Закону №2811-ХII також вносились зміни, а дія статті зупинялась іншими Законами.
Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17)
ст. 15 Закону № 2811-ХII викладено в наступній редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень". Проте, відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 р."Розділ I цього Закону набирає чинності з 01.01.2008 і діє по 31.12.2008. Отже, з 1.01.2009 ст. 15 Закону № 2811-ХII відновила попередню редакцію, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Проте, ст. 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" установлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Аналогічним чином врегулювано спірні правовідносини у 2010 році ст. 45 Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік".
В зв'язку з тим, що у передбачений законом спосіб положення Законів України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (835-17)
та "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (2154-17)
не визнано неконституційними та не скасовано, у 2009-2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначалась та виплачувалась у відповідності до п.22 Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 р. "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (1751-2001-п)
.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" (2857-17)
, ані іншими Законами, не встановлювалось на 2011 рік іншій, ніж у Законах № 2811-ХII (2811-12)
та № 2240-III (2240-14)
розмір допомоги, а дії Законів про бюджет діяли, відповідно, лише у 2009 та 2010 роках, спірні правовідносини з 1.01.2011 регулюються Законами № 2811-ХII (2811-12)
та № 2240-III (2240-14)
, а положення Постанови КМУ № 1751 від 27.12.2001 (1751-2001-п)
в тій частині, в якій воно суперечить названим законам, застосовуватися не може. Отже, з 1.01.2011 у відповідача виник обов'язок здійснювати виплату державної допомоги в розмірах, передбачених Законами № 2811-ХII (2811-12)
та 2240-III (2240-14)
.
З огляду на це, висновки судів першої та апеляційної інстанцій про необґрунтованість позовних вимог про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області провести ОСОБА_4 перерахунок державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з 28.05.2011, є помилковими.
В той же час, вимоги ОСОБА_4 про перерахунок державної допомоги на майбутнє та зобов'язання відповідача здійснювати виплату до досягнення дітьми трьох років задоволенню не підлягають, оскільки, відповідно до статті 2 КАС України, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Отже, суд має можливість дати оцінку діям відповідача виключно до дати звернення позивача до суду з відповідним позовом, тобто до 28.11.2011.
За змістом статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили певні норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, то судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись статтею 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, суд
постановив:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 - задовольнити.
Постанову Волноваського районного суду Донецької області від 6 березня 2012 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 6 липня 2012 року - скасувати.
Позов ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області про стягнення допомоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови у перерахунку та виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Волноваської районної державної адміністрації Донецької області провести ОСОБА_4 перерахунок державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з 28.05.2011 по 28.11.2011 у розмірах відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (2811-12)
, з урахуванням проведених виплат.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235- 244-2 КАС України
Судді: