ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
"25" лютого 2014 р. м. Київ К/800/41580/13
|
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючий суддя судді Муравйов О. В. Вербицька О. В. Маринчак Н. Є. розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової службина постанову та ухвалу Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013 року Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 рокуу справі № 801/1898/13-а за позовом Відкритого акціонерного товариства "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" до Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби, Управління Державної казначейської служби у м. Феодосії Автономної Республіки Крим про стягнення бюджетної заборгованості,-
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013 року у справі № 801/1898/13-а, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року, позовні вимоги задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за березень 2011 року в розмірі 1 185 362,00 грн. та пеню в розмірі 18 413,71 грн.
Не погоджуючись із судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судами норм матеріального та процесуального права, зокрема, пп. 14.1.7 п. 14.1 ст. 14, п. п. 200.15, 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України, ст. ст. 159, 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили, що не перешкоджає її розгляду по суті.
З наданих відповідачем документів вбачається, що в силу ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України Феодосійська об'єднана державна податкова інспекція Автономної Республіки Крим Державної податкової служби підлягає заміні правонаступником Феодосійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим.
У зв'язку з неявкою представників сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Задовольняючи позовні вимоги, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що відносно заявленої позивачем до відшкодування з державного бюджету суми ПДВ, яка є узгодженою, відповідач безпідставно не видає висновок для органу держказначейства для перерахування такого відшкодування на рахунок позивача, а тому заявлена сума підлягає стягненню у судовому порядку.
Колегія суддів погоджується з таким висновком судів, враховуючи наступне.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" надало до Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби декларацію з податку на додану вартість за березень 2011 року, в якій відображено податкове зобов'язання в розмірі 1 573 172,00 грн., податковий кредит в розмірі 2 486 342,00 грн., та від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного періоду в розмірі 913 170,00 грн., в тому числі суми податку, що підлягають бюджетному відшкодуванню у зв'язку з фактичною їх сплатою позивачем як одержувачем товарів (послуг).
В травні 2011 року позивачем до податкового органу надано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за березень 2011 року, в якому уточнена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника банку в розмірі 1 185 362,00 грн.
Позивачем також 05.05.2011 року надана довідка про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, в якій зазначена сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 1 185 362,00 грн., розрахунок суми бюджетного відшкодування на рахунок платника в банку і відповідна заява про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 1 185 362,00 грн.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що за результатами проведеної відповідачем позапланової виїзної перевірки ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за березень 2011 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось в лютому 2011 року, складено акт від 21.06.2011 року № 1199/23-4/14309008, яким зафіксовано порушення позивачем п. п. 198.1, 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України, оскільки не підтверджено отримання товару в лютому 2011 року від ТОВ "Светотехника-Херсон" на 9 012,20 грн., у т.ч. ПДВ 1 502,03 грн., в лютому 2011 року від ТОВ "Монтаж-Демонтаж-Проект" на суму 22 018,80 грн., в т.ч. ПДВ 3 669,80 грн., в березні 2011 року від ТОВ "Монтаж-Демонтаж-Проект" на суму 77 066,40 грн., в т.ч. ПДВ 12 844,40 грн., в лютому 2011 року від ПП "Фірма "Джаліта" на суму 89500 грн., в т.ч. ПДВ - 149,17 грн., в березні 2011 року від ТОВ "Технопром - Юг" на 16 305,00 грн., в т.ч. ПДВ 2 717,50 грн. Також перевіркою встановлено, що позивачем в березні 2011 року до складу податкових зобов'язань включена не вся сума отриманого авансу по договору комісії № USE-16.1-400-D/K-08 від 22.12.2008 року, тобто не 15 184 452,33 грн., в т. ч ПДВ 2 530 742,06 грн., а лише 9 101 791,41 грн., в тому числі ПДВ 1 516 965,24 грн.
На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 04.07.2011 року № 0000332304, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року на суму 1 185 362,00 грн. та застосовані штрафні фінансові санкції в розмірі 1,00 грн., та від 04.07.2011 року № 0000342304, яким позивачу зменшений розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість за лютий 2011 року на суму 5 321,00 грн., за березень 2011р на суму 913 170,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 1,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.08.2012 року у справі № 2а-8202/11/0170/23 позовні вимоги ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення форми "В4" № 0000342304 від 04.07.2011 року прийняте Феодосійською міжрайонною державною податковою інспекцією Автономної Республіки Крим про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за лютий 2011 року в розмірі 5 321,00 грн., за березень 2011 року в розмірі 913 170,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,00 грн.; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення форми "В1" № 0000332304 від 04.07.2011 року прийняте Феодосійською міжрайонною державною податковою інспекцією Автономної Республіки Крим про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість - в частині зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року на суму 1 715 85,18 грн.; в інший частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2012 року у справі № 2а-8202/11/0170/23 позов ВАТ "Феодосійська суднобудівна компанія "Море" задоволено; визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим від 04.07.2011 року № 0000332304 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2011 року на суму 1 185 362,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,00 грн.; від 04.07.2011 року № 0000342304 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за лютий 2011 року на суму 5 321,00 грн. та за березень 2011 року на суму 913 170,00 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1,00 грн.
Постанова Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2012 року у справі № 2а-8202/11/0170/23 набрала законної сили 12.12.2012 року.
Згідно із п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України (п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України).
Згідно із п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки (п. 200.11 ст. 200 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 200.15 ст. 200 Податкового кодексу України після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби (п. 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України).
Згідно із п. 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Оскільки процедура судового оскарження вищенаведених податкових повідомлень-рішень закінчена, що підтверджено постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду, яка набрала законної сили 12.12.2012 року, а відшкодування в розмірі 1 185 362,00 грн. не здійснено, враховуючи вказані положення Податкового кодексу України (2755-17)
та ст. ст. 72, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів погоджується з висновком про задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують, а зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами першої та апеляційної інстанцій, що у відповідності до ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.
Виходячи з приписів ст. 215 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про поновлення виконання судових рішень у справі.
Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Замінити відповідача правонаступником Феодосійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим.
Касаційну скаргу Феодосійської об'єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року у справі № 801/1898/13-а залишити без змін.
Поновити виконання постанови Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 09.04.2013 року та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 01.08.2013 року у справі № 801/1898/13-а.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту її направлення особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236- 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
|
Головуючий суддя
Судді
|
О. В. Муравйов
О. В. Вербицька
Н. Є. Маринчак
|