ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" лютого 2014 р. м. Київ К/800/24011/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі :
Пасічник С.С.
Винокурова К.С.
Кочана В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Жовтневого районного суду м.Харкова від 15 січня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання дій неправомірними щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії за вислугою років та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
В грудні 2012 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова про визнання неправомірними дій щодо обмежень під час перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок її пенсії з 01.07.2012 р. на підставі довідки прокуратури Харківської області від 20.07.2012 р. № 18/447 відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з розрахунку 90% від суми місячного заробітку, й здійснення відповідних виплат.
Позивачка обґрунтувала свої вимоги тим, що перерахунок розміру її пенсії, яка призначалась на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" й виходячи з розміру 90% суми місячного заробітку, на підставі даних довідки прокуратури Харківської області від 20.07.2012р. № 18/447 про суму фактичної заробітної плати було проведено УПФУ з врахуванням 80% суми заробітної плати й з посиланням на Закон України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
(далі - Закон № 3668-VІ (3668-17)
), яким внесено зміни до статті 50-1 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон № 1789-ХІІ (1789-12)
), в результаті чого розмір пенсії позивачки склав 4970грн., що, на думку останньої, суперечить статті 22 Конституції України й порушує її права.
Постановою Жовтневого районного суду м.Харкова від 15 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року, в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів, позивачка звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального і процесуального права, просила рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Відповідач в письмових запереченнях на касаційну скаргу проти доводів та вимог останньої заперечив, вважаючи їх безпідставними, а рішення судів попередніх інстанцій, які він просить залишити без змін, - обґрунтованими та законними.
Відповідно до ч.2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова та з жовтня 2001 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (1789-12)
.
В серпні 2012 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, при цьому надала довідку прокуратури Харківської області від 20.07.2012 р. № 18/447 про суму фактичної заробітної плати.
Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.07.2012 р. у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати (6213,38 грн. * 80%), що складає 4970 грн.
12.11.2012 року позивачка звернулась до відповідача з заявою, в якій просила роз'яснити, на підставі яких норм законодавства перерахунок її пенсії було здійснено, входячи не з 90%, а з 80% від суми місячного заробітку, й листом № 255/Б-10/31 від 23.11.2012 р. Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова повідомило позивачку про те, що перерахунок її пенсії здійснено на підставі ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" з врахуванням приписів Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
.
Відмовляючи в задоволенні позову, суди попередніх інстанцій виходили з того, що відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії позивачки підставно було взято до уваги саме приписи Закону № 3668-VІ (3668-17)
, який в часі був прийнятий пізніше, а отже саме його положення підлягають застосуванню до спірних правовідносин; крім того, в результаті здійсненого відповідачем перерахунку розміру пенсії позивачки останній збільшився з 4368грн. до 4970грн., що також свідчить про те, що права позивачки відповідачем порушені не були.
Проте, судова колегія вважає за необхідне вказати таке.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначено статтею 50-1 Закону № 1789-ХІІ. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Згідно з частиною першою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Законом № 3668-VІ (3668-17)
, який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ (3668-17)
прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ (3668-17)
.
Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ (3668-17)
не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.
Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ).
Таким чином, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ (3668-17)
зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії; процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення й нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ.
Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду України від 10.12.2013 р. у справі № 21-420а13 та у справі № 21-348а13, й від 17.12.2013 р. у справі № 21-445а13.
Водночас, слід вказати, що Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
до статті 50-1 Закону внесено нову норму (друге речення частини п'ятнадцятої), згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (3668-17)
обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Таким чином, перерахунок пенсії, призначеної до 1 жовтня 2011 року, проводиться в разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, проте, з урахуванням визначеної законом граничної межі.
Статтею 12 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" встановлено, що у 2012 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 1 липня - 844 гривні, з 1 жовтня - 856 гривень, з 1 грудня - 884 гривні.
Отже, максимальний розмір пенсії працівників прокуратури з 01.07.2012р. не міг перевищувати 8 440 грн., з 01.10.2012 р. - 8 560 грн., з 01.12.2012 р. - 8 840 грн.
Зважаючи на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про те, що позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії позивачки на підставі довідки прокуратури Харківської області від 20.07.2012 р. № 18/447, виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, та проведення її виплати з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період по суті є обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню, але з врахуванням обмеження розміру такої пенсії десятьма прожитковими мінімумумами установленими для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного суду України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Зважаючи на те, що у справі не вимагається збирання або проведення додаткової перевірки доказів, обставини встановлені повно та правильно, але допущена помилка в застосуванні норм матеріального права, суд касаційної інстанції згідно зі ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України скасовує рішення судів першої та апеляційної інстанцій й ухвалює нове рішення.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 229, 230, 232 КАС України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м.Харкова від 15 січня 2013 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2013 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Харкова провести з 01.07.2012 р. перерахунок пенсії ОСОБА_4 на підставі довідки прокуратури Харківської області від 20.07.2012 р. № 18/447, виходячи з розміру 90% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою, але не більше десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.
В задоволенні решти позову відмовити.
постанова оскарженню не підлягає.
Судді: Пасічник С.С.
Винокуров К.С.
Кочан В.М.