ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк М.Ф.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
Іменем України
"28" травня 2012 р. Справа № 2а-5868/10
|
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Моніча Б.С.
Одемчука Є.В.,
при секретарі Блажкевич В.А.,
розглянувши апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" січня 2012 р. у справі за позовом товариства з обмеженою відпоідальністю "АМСК" до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "АМСК" звернулось до суду з адміністративним позовом до Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення № 0003262301/0 від 15.04.2005 року про визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість в сумі 2608063 грн. та застосування фінансових санкцій в сумі 2347615 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 12 січня 2012 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі Бердичівська об'єднана державна податкова інспекція просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог через порушення судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що в період з 16.03.2005 року по 12.04.2005 Бердичівською ОДПІ проведена планова документальна перевірка дотримання ТОВ "АМСК" вимог податкового законодавства за період з 01.01.2003 року по 31.12.2004 року, результати якої викладені в акті від 12.04.2005 року, де зазначено, зокрема, про порушення позивачем п.4.2, п.4.5 ст.5 та пп. 7.4.4. п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", внаслідок чого занижено податок на додану вартість на загальну суму 21704 грн. Відповідач прийшов до висновку, що позивачем занижено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 2608063 грн. через недотримання також вимог ст. 9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" - використання обладнання на цілі, не передбачені інвестиційним проектом.
Податковим повідомленням-рішенням Бердичівської ОДПІ № 0003262301/0 від 15.04.2005 року ТОВ "АМСК" визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 2608063 грн. та застосовано фінансові санкції на суму 2347615 грн.
Відповідно до вантажно - митних декларацій від 06.11.2003 року ТОВ "АМСК" на митну територію України ввезено обладнання загальною вартістю 11197200 грн. на реалізацію інвестиційного проекту "Організація виробництва молока за технологією "Тетра-Пак", затвердженого рішенням Ради з питань пріоритетного розвитку від 28.12.2000 року. При ввезенні даного обладнання митним органом умовно нараховано ПДВ в сумі 2586359,17 грн., від сплати якого позивача звільнено згідно розпорядження КМ України від 6 серпня 2003 р. N 476-р (476-2003-р)
. "Про митне оформлення комплексу для переробки та розливання молока, що надійшов на адресу ТОВ "АМСК".
Згідно абз.7 п.11.12 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" (чинного на час спірних правовідносин) на період запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області оподаткування операцій з ввезення (пересилання) на території пріоритетного розвитку товарів та інших предметів здійснюється з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" (1276-14)
.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Житомирській області" (чинного на час спірних правовідносин) звільняються від оподаткування податком на додану вартість на період реалізації затверджених у встановленому цим Законом порядку інвестиційних проектів, але не більше ніж на п'ять років, операції з ввезення (пересилання) на митну територію України на території пріоритетного розвитку суб'єктами підприємницької діяльності для потреб власного виробництва, пов'язаного з реалізацією затверджених у встановленому цим Законом порядку інвестиційних проектів, устаткування, обладнання та комплектуючих до них. У разі нецільового використання зазначених матеріалів, сировини, устаткування, обладнання та комплектуючих до них податок на додану вартість справляється виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче за митну вартість, перераховану в гривні за валютним (обмінним) курсом, установленим Національним банком України на день оформлення ввізної вантажної митної декларації, з урахуванням пені, нарахованої на таку суму податку виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на день збільшення податкового зобов'язання, за період від дати ввезення таких товарів на митну територію України до дати збільшення податкового зобов'язання.
Монтажа та налагодження обладнання, отриманого позивачем для реалізації інвестиційного проекту, не відбулось. Обладнання перебувало на відповідальному зберіганні, не використовувалось позивачем в господарській діяльності через скасування інвестиційного проекту "Організація виробництва молока за технологією "Тетра-Пак" рішенням Ради з питань територій пріоритетного розвитку № 126 від 31.12.2004 року. Докази, що свідчать про можливе відчуження обладнання позивачем, відсутні.
Отже, визначення відповідачем суми податкового зобов'язання позивачу за основним платежем на суму 2608063 грн. та нарахування штрафних (фінансових) санкцій на суму 2347615 грн., що є похідним, є безпідставними.
Відповідно до вимог п.4.5. ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість", в редакції, чинній станом на грудень 2004 року, у разі коли після поставки товарів (робіт, послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації за поставку товарів (робіт, послуг), включаючи перерахунок у випадках повернення проданих товарів чи права власності на такі товари продавцю, а також у зв'язку з визнанням боргу покупця безнадійним у порядку, визначеному законодавством України, податок, нарахований у зв'язку з такою поставкою, перераховується відповідно до змін бази оподаткування. При цьому продавець зменшує суму податкового зобов'язання на суму надмірно нарахованого податку, а покупець відповідно збільшує суму податкового зобов'язання на таку ж суму в період, протягом якого була зменшена сума компенсацій продавцю. У зворотному порядку відбувається перегляд сум податкових зобов'язань при збільшенні суми компенсації продавцю.
Включення до податкових зобов'язань позивача за грудень 2004 року 18744 грн. податку на додану вартість, сплаченого за угодами, по яких є наявна кредиторська заборгованість, строк позовної давності по якій минув, суду не доведено.
Тому колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про незаконність та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Бердичівської об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "12" січня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
судді:
|
(підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
(підпис) Б.С. Моніч
|
З оригіналом згідно: суддя А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відпоідальністю "АМСК" вул.Фрунзе,45,с.Калинівка,Калинівський район, Вінницька область,22400
3- відповідачу Бердичівська об"єднана державна податкова інспекція Житомирської області Державної податкової служби вул. Б. Хмельницького,24-а,м.Бердичів,Житомирська область,13312