ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2012 р. Справа № 69900/12
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Матковської З.М.,
суддів: Кузьмича С.М., Олендера І.Я.
при секретарі судового засідання: Луцак І.В.
за участю представника відповідача Стефанів І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року у адміністративній справі № 2а-1970/263/12 за адміністративним позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання незаконною та скасування вимоги, -
В С Т А Н О В И Л А:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області звернулось до суду із позовом до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем порушено «Порядок здійснення державного нагляду в сфері загальнообов'язкового держаного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» ( далі - Порядок № 1845 ) (1845-2003-п)
. Зокрема, оскаржена вимога винесена з порушенням встановленої п. 8, вказаного вище Порядку, компетенції, оскільки перевірка додержання встановленого порядку здійснення застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, страхових виплат і надання соціальних послуг відповідно до п. 6 Порядку № 1845 (1845-2003-п)
віднесена до компетенції Мінпраці. У зв'язку із цим, відповідач повинен був інформувати про виявлені порушення Мінпраці для відповідного реагування, а не самостійно виносити вимогу. Крім цього, проведення розрахунку суми недоотриманих страхових виплат внаслідок неправильного проведення їх індексації є необґрунтованим, так як не вказано на підставі яких показників проводився розрахунок: розмір заробітку ( пенсії ), ступінь втрати працездатності, кількість утриманців, індекс споживчих цін тощо.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року у задоволенні адміністративного позову Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області до Державної фінансової інспекції в Тернопільській області про визнання незаконною та скасування вимоги відмовлено.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції. Вважає постанову суду незаконною, оскільки судом при вирішенні справи не враховано особливості здійснення державного нагляду за діяльністю Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, у відповідача були відсутні підстави для винесення вимоги та були допущені порушення при плануванні ревізії.
Представник відповідача, Державної фінансової інспекції у Тернопільській області у судовому засіданні апеляційного розгляду справи, проти апеляційної скарги заперечив, просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце апеляційного розгляду справи. Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується наступне. Ревізія цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України була передбачена п. 2.7. Плану контрольно - ревізійної роботи ГоловКРУ України на IV кв.2011р., затвердженого наказом ГоловКРУ України від 16.08.2011 №217 (із змінами, що внесені наказом ГоловКРУ України від 23.09.2011 №248). У зв'язку з реорганізацією ГоловКРУ в Держфінінспекцію України, в подальшому, до даного Плану внесено зміни наказом Державної фінансової інспекції України від 07.10.2011 №5, який в результаті цього став планом Держфінінспекції України на IV квартал 2011 року.
У зв'язку з цим, наказом КРУ в Тернопільській області від 08.09.2011 №96 затверджено План контрольно-ревізійної роботи КРУ на IV кв.2011р., пунктом 1.1.2.1 якого передбачена ревізія цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Управлінні ВД ФСС НВВ у Тернопільській області та територіальних відділеннях.
На виконання згаданих планів ГоловКРУ України та Держфінінспекції України, а також листів: ГоловКРУ України від 05.09.2011 №02-18/1083; Держфінінспекції України від 10.10.2011 №04-18/15, від 13.10.2011 №04-18/28, від 17.10.2011 №04-18/46, від 30.11.2011 №02-18/226, враховуючи лист Управління СБУ в Тернопільській області від 21.11.2011 №69/8-7209, до вказаного Плану також вносились зміни, зокрема наказами КРУ: від 12.10.2011 №109, від 20.10.2011 №115, від 25.10.2011 №116, від 05.12.2011 №132.
Відповідно до п. 1.1.2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи міжрайонного контрольно-ревізійного відділу в Зборівському та Козівському районах КРУ в Тернопільській області на IV квартал 2011 року, Міжрайонним контрольно-ревізійним відділом в Зборівському та Козівському районах (на даний час - Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція) з 01.11.2011 по 13.12.2011 проведено планову ревізію цільового та законного використання коштів у Відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Зборівському та Козівському районах. За наслідками ревізії складено акт від 13.12.2011 № 24-21/101.
Ревізією правильності призначення та виплати індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам та особам, які мають на це право встановлено, що в порушення п.5 постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення" № 1078 від 17.07.2003 року (1078-2003-п)
внаслідок невірного визначення базового місяця недонараховано вказаних виплат потерпілим особам в загальній сумі 110366,89 грн., в тому числі за II півріччя 2010 року - 34900,40 грн. та за 10 місяців 2011 року - 75466,49 грн., а саме: при перерахунку страхових виплат в березні 2008 року (відповідно до п.3.8 постанови Правління Фонду соціального страхування під нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України про затвердження Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат) сума підвищення виплат не перевищувала суми індексації, яку можна було б нарахувати в даному місяці (базовий місяць - березень 2007 року), однак в порушення вищевказаного нормативного документа, для подальшої індексації зазначених виплат березень 2008 року було прийнято за базовий місяць. Аналогічно, підвищення страхових виплат у березні 2009, року прийнято за базовий місяць при проведенні індексації протягом березня 2009 - листопада 2011 років.
Також встановлено, що після перерахунку страхових виплат у 2008 році, проводились щомісячно доплати «Фіксована сума індексації у 2008 році» (з березня 2008 року по лютий 2009 року), що дорівнює сумі індексації, нарахованої у лютому 2008 року та, починаючи із березня 2009 року і по даний час, - проводяться щомісячно «Фіксована сума індексації у 2009 році», що дорівнює сумі індексації, нарахованої у лютому 2009 року та «Фіксована сума індексації у 2008 році».
Крім цього, на виконання листа управління Служби безпеки України в Тернопільській області, відповідачем під час перевірки здійснено перерахунок індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам та особам, які мають на це право за період з 01.01.2008 року по 30.06.2010 року, за результатами якого встановлено недоотримання вказаних виплат потерпілими на суму 107525,30 грн., в тому числі за 2008 рік - 21542,01 грн., 2009 рік -51821,89 грн. та січень-червень 2010 року - 34161,40 грн.
Таким чином, ревізією встановлено, що при розрахунку сум індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам (які надали необхідні документи) позивачем не вірно визначено базовий місяць для її проведення, внаслідок чого за період з 01.01.2008 по 30.09.2011 470-ти громадянам проведено нарахування індексації грошових доходів (щомісячних страхових виплат) в заниженому розмірі. Вказане порушення призвело до недоотримання індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам та особам, які мають на це право, на суму 217892,19 грн. (- 110366,89 грн. + 107525,30 грн.).
З метою усунення виявлених під час ревізії порушень законодавства Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією (правонаступник МКРВ в Зборівському та Козівському районах) направлено позивачу обов'язкові до виконання вимоги (лист №19-17-13-14/91 від 10.01.2012) в яких зобов'язано: опрацювати матеріали ревізії та вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб та провести донарахування та виплату індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам в загальній сумі 217892,19 грн.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд виходив з наступного. Ревізією було встановленою, що сума підвищення виплат (доходу) не перевищувала суми індексації, яку можна було б нарахувати в даному місяці (базовий місяць - березень 2007 року), однак в порушення вимог Порядку проведення індексації позивачем, для подальшої індексації зазначених виплат березень 2008 року було прийнято за базовий місяць. Аналогічно, підвищення страхових виплат у березні 2009 року прийнято за базовий місяць при проведенні індексації протягом березня 2009 - листопада 2011 років.
Щодо правомірності внесення змін до програми ревізії в частині включення питань за зверненням Управління СБУ в Тернопільській області, то згідно з п.5.1 «Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України», затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 № 346/1025/685/53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1166/13040 (z1166-06)
, керівник правоохоронного органу при вирішенні питання щодо необхідності проведення органом ДКРС ревізії, за умови, якщо обставини дозволяють уникнути проведення позапланової ревізії, звертається до органу ДКРС з проханням уключити до програми планової виїзної ревізії визначені ним питання. Пунктом 7 Порядку проведення інспектування, передбачено, що під час проведення ревізії для повноти дослідження питань посадовими особами контролюючого органу можуть вноситися за письмовим погодженням з керівником контролюючого органу чи його заступником зміни до програми ревізії.
Що стосується проведеної ревізії, то ревізія цільового та законного використання коштів Фонду проведена правомірно та у відповідності з вимогами Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (2939-12)
, Порядку проведення інспектування та Положення про державні фінансові інспекції.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до п.18 ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІУ індексація суми страхової виплати провадиться відповідно до законодавства.
Пунктом 1.16 «Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат», затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 27.04 2007 № 24 (z0715-07)
, передбачено, що індексація щомісячних страхових виплат проводиться відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12)
та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078 (1078-2003-п)
.
Статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ, встановлено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до вимог п.5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (1078-2003-п)
(далі - Порядок проведення індексації), якщо сума збільшення грошових доходів більша від суми нарахованої індексації то місяць в якому відбулось збільшення грошових доходів вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін. Якщо ж сума збільшення грошових доходів менша від суми нарахованої індексації, то індексація продовжується згідно вказаного Порядку виходячи з останнього базового місяця.
За результатами перевірки позивача встановлено, що в порушення вимог Порядку проведення індексації позивачем, для подальшої індексації зазначених виплат березень 2008 року було прийнято за базовий місяць. Аналогічно, підвищення страхових виплат у березні 2009, року прийнято за базовий місяць при проведенні індексації протягом березня 2009 - листопада 2011 років.
Листом від 21.11.2011 № 69/8-7209 до КРУ в Тернопільській області звернувся начальник Управління СБУ в Тернопільській області щодо дослідження в ході ревізії цільового та законного використання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань питання дотримання вимог чинного законодавства при розрахунку сум індексації щомісячних страхових виплат потерпілим особам та особам, які мають на це право в період з 01.01.2008 до часу звернення.
Згідно з п.5.1 «Порядку взаємодії між органами державної контрольно-ревізійної служби та органами прокуратури, внутрішніх справ і Служби безпеки України», затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України від 19.10.2006 № 346/1025/685/53, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1166/13040 (z1166-06)
, керівник правоохоронного органу при вирішенні питання щодо необхідності проведення органом ДКРС ревізії, за умови, якщо обставини дозволяють уникнути проведення позапланової ревізії, звертається до органу ДКРС з проханням уключити до програми планової виїзної ревізії визначені ним питання.
Пунктом 7 Порядку проведення інспектування, передбачено, що під час проведення ревізії для повноти дослідження питань посадовими особами контролюючого органу можуть вноситися за письмовим погодженням з керівником контролюючого органу чи його заступником зміни до програми ревізії.
Враховуючи вищенаведене, Держфінінспекцією, зміни до програми ревізії внесені у відповідності до вимог законодавства.
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності ( Порядок № 1845 ) (1845-2003-п)
- цей порядок визначає процедуру здійснення державного нагляду у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Державний нагляд здійснюється шляхом контролю за додержанням страхувальниками та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань законодавства про страхування від нещасного випадку.
Контроль за додержанням Фондом законодавства про страхування від нещасного випадку здійснюється відповідно до цього Порядку шляхом проведення планових і позапланових перевірок роботи правління, виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів.
Відповідно до п.п.3.4. Порядку № 1845 (1845-2003-п)
, планова перевірка проводиться не частіше ніж один раз на рік за планом-графіком, який щороку затверджується Мінпраці за погодженням з Держпромгірнаглядом та Держфінінспекцією.
Таким чином, порядком № 1845 (1845-2003-п)
визначено процедуру здійснення державного контролю за додержанням страхувальниками та Фондом законодавства про страхування від нещасного випадку та встановлено, що планова перевірка проводиться за планом-графіком,
який щороку затверджується Мінпраці за погодженням з Держпромгірнаглядом та Держфінінспекцією.
В даному випадку Міжрайонним контрольно-ревізійним відділом в Зборівському та Козівському районах (на даний час - Тернопільська об'єднана державна фінансова інспекція) проведено ревізію цільового та законного використання коштів Фонду на підставі Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (2939-12)
, Порядку проведення інспектування, Положення про державні фінансові інспекції та згідно з планами контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України, Державної фінансової інспекції в Тернопільській області та її підрозділів на IV квартал 2011 року.
Отже, перевірка одержання страхувальниками та Фондом законодавства про страхування від нещасного випадку в розумінні Порядку № 1845 (1845-2003-п)
не проводилась, що також підтверджується тим, що план-графік перевірки не розроблявся та не затверджувався Мінпраці за погодженням з Держпромгірнаглядом та Держфінінспекцією, а тому, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що норми Порядку № 1845 (1845-2003-п)
, в тому числі щодо визначення компетенції органів Держфінінспекції, в даному випадку на вказані правовідносини не поширюються.
Крім цього, відповідно до п.4 Положення про Державну фінансову інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 23 квітня 2011 року N499/2011 (499/2011)
, визначено, що Держфінінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний фінансовий контроль за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів.
Такі ж повноваження щодо здійснення державного фінансового контролю у фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування закріплені і за державними фінансовими інспекціями у районах, містах та міжрайонними, об'єднаними в районах та містах державними фінансовими інспекціями відповідно до Наказу Міністерства фінансів України від 03.10.2011 N1236, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 жовтня 2011р. за N1213/19951 (z1213-11)
.
Відповідно до ч.5 ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.
З вказаного слідує, що ревізія цільового та законного використання коштів Фонду проведена правомірно та у відповідності з вимогами Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» (2939-12)
, Порядку проведення інспектування та Положенню про державні фінансові інспекції.
Відповідно до п.п. 4, 6 Положення про державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 № 1236, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.10.2011 за № 1212/19950 (z1213-11)
, державні фінансові інспекції у районах, містах та міжрайонні, об'єднані в районах та містах державні фінансові інспекції вживають в установленому порядку заходів щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме: вимагають від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства; мають право в установленому порядку пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про безпідставність позовних вимог та вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.02.2012 року задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін.
Керуючись статтями 160 ч. 3, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Зборівському та Козівському районах Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23 лютого 2012 року у справі № 2а-1970/263/12 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено 24.05.2012 р.
Головуючий суддя З.М. Матковська
Судді С.М. Кузьмич
І.Я. Олендер