ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2014 р. м. Київ К/9991/95603/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Чалого С. Я.
Гончар Л.Я.
Конюшка К.В.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 06 листопада 2009 року та постанову апеляційного суду Херсонської області від 06 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в Комсомольському районі м. Херсона про зобов'язання виплати пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 6 листопада 2009 р. позов задоволено. Постановлено визнати дії Управління ПФУ неправомірними та зобов'язано відповідача нарахувати, зробити перерахунок та виплачувати ОСОБА_4 пенсію державного службовця з 24 жовтня 2007 р.
Постановою Апеляційного суду Херсонської області від 06 вересня 2011 року рішення суду першої змінено в частині дати призначення та нарахування. Зазначено датою призначення, нарахування та початку виплати пенсії державного службовця ОСОБА_4 09 липня 2009 року замість 24 жовтня 2007 року, в іншій частині постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 6 листопада 2009 р залишено без змін.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні звернулось з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову ОСОБА_4
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів прийшла до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, що ОСОБА_4 з 9 вересня 1980 року працює суддею апеляційного суду Херсонської області.
24.10.2007 року у нього виникло право на пенсію за віком, у зв'язку з чим 09.07.2009року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні з заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
На час звернення з заявою про призначення йому пенсії державного службовця ОСОБА_4 обіймав та на даний час обіймає посаду судді Херсонського апеляційного суду.
Однак, управлінням Пенсійного фонду України в м. Херсоні, протоколом №10 від 16.07.2009 року, відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_4, згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12) , посилаючись, що призначення пенсії як державному службовцю працюючим суддям можливо лише після виходу у відставку.
Суди попередніх інстанцій задовольняючи позовні вимоги вказали, що пенсія ОСОБА_4, як особі, що досягла пенсійного віку і має необхідний трудовий стаж, повинна бути призначена і виплачуватись відповідно вимог ст. 37 Закону України "Про державну службу" (3723-12) .
Разом з тим, суд апеляційної інстанції в постанові від 06 вересня 2011 року, вказав, що зазначене право позивач набув з 09 липня 2009 року, тобто з дати звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні з заявою про призначення пенсії.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується таким висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до абзацу першого ч. 4 ст. 43 Закону України "Про статус суддів" (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) судді, який вийшов у відставку, при наявності відповідного віку і стажу роботи виплачується пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне грошове утримання в розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання. Судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді менше 20 років і досяг 55-річного віку (для жінок - 50 років), розмір щомісячного грошового утримання обчислюється пропорційно кількості повних років роботи на посаді судді. При досягненні таким суддею пенсійного віку за ним зберігається право на одержання щомісячного довічного грошового утримання в зазначеному розмірі, або, за його вибором, призначається пенсія на умовах, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на посадах на час досягнення пенсійного віку.
Відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право вибору виду пенсії належить особі, яка має право на пенсію.
Та обставина, що ОСОБА_4 на час звернення із заявою про призначення пенсії державного службовця працював, не є підставою для відмови у призначенні пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", оскільки пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення із заявою про призначення пенсії чи вона продовжується.
Діючим законодавством не встановлено інших, ніж передбачено ст. 37 Закону України "Про державну службу" умов для нарахування пенсії державним службовцям-суддям, які після досягнення пенсійного віку продовжують працювати на посаді судді.
Слід зауважити, що суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, щодо дати з якої ОСОБА_4 набув права на отримання пенсії, оскільки відповідно ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім тих випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Як встановлено та вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні 09 липня 2009 року.
Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Згідно з частиною першою статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 224, 230, 231, КАС України (2747-15) , колегія суддів,-
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні залишити без задоволення.
Постанову апеляційного суду Херсонської області від 06 вересня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України у строк та у порядку, визначеними статтями 237- 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .
Судді: