ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2014 р. м. Київ К/800/38333/13
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Блажівської Н.Є.,
Усенко Є.А.
розглянувши у письмовому провадженні касаційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2011 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області,
про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И Л А :
У серпні 2010 року ОСОБА_2 звернулася із позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області (далі-Департамент) про визнання дій Управління щодо відмови у виплаті допомоги за період з 8.04.2009 року до 31.12.2009 року в розмірі, встановленому ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" незаконними, зобов'язання нарахувати та виплатити допомогу за вказаний період.
15 вересня 2010 року рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області, залишеним без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
ОСОБА_2 звернулася із касаційною скаргою про скасування рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області та ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду і ухвалення нової постанови про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
14 червня 2012 року ухвалою Вищого адміністративного суду України, касаційна скарга ОСОБА_2 залишена без задоволення.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2010 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 жовтня 2011 року залишені без змін.
9 липня 2013 року постановою Верховного Суду України ухвала Вищого адміністративного суду України від 14 червня 2012 року скасована.
Скасовуючи ухвалу Вищого адміністративного суду України, Верховний Суд України зазначив, що ОСОБА_2 є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і на неї розповсюджується ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який не досяг трирічного віку та проживає разом з ОСОБА_2, перебуває на обліку в Департаменті і отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа, (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (2240-14)
відповідно до основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, народженням дитини та необхідністю догляду за нею, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.
Застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, (пункт 2 статті 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням").
Відповідно до ч.,ч. 1, 2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа, (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Зазначена допомога надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення, яке частково компенсує втрату заробітної плати, (доходу), у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно з ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
З аналізу наведених норм вбачається, що закон, відповідно до якого повинна бути призначена ОСОБА_2 допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, її розмір та порядок нарахування застосовується в залежності від статусу ОСОБА_2 в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з свідоцтвом про загальнообов'язкове державне соціальне страхування ОСОБА_2 є застрахованою особою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування і має отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Колегія суддів, прийшла до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Колегія суддів дійшла висновку, що судами попередніх інстанцій правильно встановлені обставини у адміністративній справі, однак, внаслідок порушення норм матеріального та процесуального права ухвалені судові рішення, які не можна вважати законними та обґрунтованими.
Керуючись ст., ст. 220, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.
Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 вересня 2010 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 січня 2011 року скасувати.
Позов ОСОБА_2 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області про виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.
Дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради Волинської області щодо відмови ОСОБА_2 у виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягення нею трирічного віку визнати незаконними.
Зобов'язати Департамент соціальної політики Луцької міської ради Волинської області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячну допомогу по догляду за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення ним трирічного віку, за період з 8.04.2009 року до 31.12.2009 року відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Блажівська Н.Є.
Усенко Є.А.