ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" січня 2014 р. м. Київ К/9991/81943/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
головуючого судді Мороз Л.Л.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Маслія В.І.,
секретар судового засідання Загородня М.О.,
за участю представника відповідача Гаврюшенка В.В.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР Коммерс" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР Коммерс" до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа: Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" про визнання протиправним та скасування наказу,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ "ТНК-ВР КОММЕРС" звернулось до суду з адміністративним позовом до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України про визнання протиправним та скасування наказу.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 серпня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, ТОВ "ТНК-ВР КОММЕРС" подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанції та прийнято нову постанову, якою позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 23 березня 2012 року Міністерством економічного розвитку і торгівлі України видано наказ № 397 (v0397731-12)
про анулювання реєстрації технічних умов, згідно якого на підставі пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" наказано ДП "Укрметртестстандарт", ДП "Запоріжжястандартметрологія", ДП "Львівстандартметрологія" анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком, до якого, зокрема, включено бензини автомобільні Formula petrol ТУ У 23.2-32245025-001-2007.
На виконання вищезазначеного наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 394 від 23 березня 2012 року (v0394731-12)
ДП "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" видано наказ № 176 від 26 березня 2012 року щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, згідно якого відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" анульовано державну реєстрацію 22 технічних умов згідно з додатком 1, зокрема, бензини автомобільні Formula petrol ТУ У 23.2-32245025-001-2007.
Частиною 3 статті 2 КАС України на суди покладений обов'язок у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень перевірити чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 2 Указу Президента України № 634/2011 від 31 травня 2011 року "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України" (634/2011)
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником, серед іншого, Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів).
Згідно до Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України № 634/2011 від 31 травня 2011 року (634/2011)
- Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.
До основних завдань Мінекономрозвитку України віднесено, серед іншого, формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
Відповідно до п. 6 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" №2275 від 20 травня 2010 року (2275-17)
Кабінету Міністрів України доручено забезпечити розробку та введення в дію національних стандартів на нафтопродукти, на які встановлено акцизний збір згідно з законом, і скасувати державну реєстрацію всіх технічних умов, виданих раніше на вищезазначену продукцію.
Спільним наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України і Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 18 липня 2011 року № 301/206 з метою реалізації досягнутих домовленостей на засіданні експертно-аналітичної групи з опрацювання питань функціонування ринку нафти і нафтопродуктів і розвитку нафтопереробної промисловості щодо спільної перевірки виконання правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти та змін до них затверджений склад міжвідомчої робочої групи, якій наказано в період з 15 липня 2011 року по 15 серпня 2011 року перевірити виконання встановлених правил реєстрації чинних технічних умов на нафтопродукти (моторні палива, мастила, оливи).
За результатами даної перевірки було виявлено порушення, які негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, про що Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України надано службову записку із зауваженнями щодо невідповідності технічних умов нормативним документам та пропозиціями про врегулювання питань щодо виробництва нафтопродуктів.
Наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 326 від 05 вересня 2011 року за наслідками проведеної роботи наказано керівникам центрів стандартизації, метрології та сертифікації повідомити власників ТУ про необхідність у трьохмісячний термін приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попередити про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів, однак зазначені у вищенаведених документах порушення не були усунуті власниками ТУ шляхом приведення ТУ у відповідність до вимог нормативних документів у трьохмісячний термін.
Відповідно до п. 8 розділу 9 витягу з протоколу № 13 засідання Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2012 року Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом доручено підготувати та подати Кабінетові Міністрів узгоджені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації моторного палива.
Згідно до п. 4 розділу 8 витягу з протоколу № 15 засідання Кабінету Міністрів України від 29 лютого 2012 року Мінекономрозвитку, Мінфіну, Міненерговугіллю, Держспоживінспекції, Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва з урахуванням рішення Кабінету Міністрів від 22 лютого 2012 року (п.8 розділу 9 протоколу №13) доручено терміново забезпечити подання Кабінетові Міністрів пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та забезпечення контролю якості і безпечності нафтопродуктів, на виконання якого Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям, Мінінфраструктури та Мін'юстом підготовлені відповідні пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації та контролю за якістю і безпечністю нафтопродуктів, які схвалені на засіданні Кабінету Міністрів України 05 березня 2012 року (витяг з протоколу № 16 засідання Кабінету Міністрів України).
Як вбачається з листа Мінекономрозвитку № 3411-01/7420-04 від 28 лютого 2012 року, Кабінету Міністрів України направлені пропозиції щодо врегулювання проблемних питань у сфері стандартизації нафтопродуктів та контролю за їх якістю і безпечністю, згідно яких пропонувалось Мінекономрозвитку разом з Міненерговугіллям забезпечити приведення зареєстрованих технічних умов на моторні палива, в тому числі альтернативні, їх компоненти, оливи та мастила, спецрідини та присадки до них у відповідність з вимогами національного стандарту ДСТУ 1.3:2004 "Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов".
На виконання доручень Кабінету Міністрів України № 16 від 05 березня 2012 року та № 21 від 21 березня 2012 Мінекономрозвитку наказом №397 від 23 березня 2012 року доручило ДП "Укрметртестстандарт" анулювати реєстрацію технічних умов за переліком, до якого віднесено серед іншого паливо - бензини автомобільні Formula petrol ТУ У 23.2-32245025-001-2007.
Відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" анулювання реєстрації ТУ здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
При цьому, підпунктом "д" абз. 2 пункту 8.5.4 передбачено, що ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.
Враховуючи, що ТУ У 23.2-32245025-001-2007 зареєстровані ДП "Укрметртестстандарт", до компетенції зазначеного державного підприємства віднесено анулювання реєстрації таких ТУ.
З огляду на те, що позивачем, як власником технічних умов, виявлені в ході перевірки міжвідомчою групою порушення не усунуті, технічні умови, які не відповідають вимогам ДСТУ 1.3:2004 "Національна стандартизація. Правила побудови, викладання, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов" та зареєстровані з порушенням вимог ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів", не приведені у відповідність до вимог нормативних документів в трьохмісячний строк, Мінекономрозвитку, керуючись абз. 5 п. 7 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, затвердженого Указом Президента України від 31 травня 2011 року № 634/2011 (634/2011)
, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, видало наказ № 397 від 23 березня 2012 року (v0397731-12)
, яким доручило ДП "Укрметртестстандарт" анулювати державну реєстрацію технічних умов, зокрема, ТУ У 23.2-32245025-001-2007. Разом з тим, ДП "Укрметртестстандарт", яке згідно розпорядження Кабінету Міністрів України № 745 від 03 серпня 2011 року (745-2011-р)
передано до сфери управління Мінекономрозвитку, на виконання вищезазначеного наказу Мінекономрозвитку прийнятий наказ № 176 від 26 березня 2012 року щодо анулювання державної реєстрації технічних умов, згідно якого відповідно до п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" анульовано державну реєстрацію бензини автомобільні Formula petrol ТУ У 23.2-32245025-001-2007.
У доводах касаційної скарги позивач зазначає, що ДП "Укрметртестстандарт" не лише зареєструвало зміни до ТУ "бензин автомобільний Formula petrol" ТУ У 23.2-32245025-001-2007, а й перевірило їх на предмет відповідності діючому законодавству, зокрема ДСТУ.
Колегія суддів вважає необґрунтованими такі посилання позивача, оскільки вказані обставини не позбавляють ДП, яке зареєструвало ТУ, обов'язку, передбаченого підпунктом "д" абз. 2 пункту 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004, анулювати його реєстрацію, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення цих порушень.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх істанцій, що наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України № 397 від 23 березня 2012 року (v0397731-12)
та наказ ДП "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" № 176 від 26 березня 2012 року є правомірними, прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством, а тому відсутні підстави для їх скасування.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанції ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що при розгляді справи судами першої та апеляційної інстанції допущено неправильне застосування норм матеріального чи порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР Коммерс" залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13 грудня 2012 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: