ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" січня 2014 р. м. Київ К/9991/38033/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Дніпронафтопродукт" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2011 року у справі № 2а-10600/09/0470 за позовом Відкритого акціонерного товариства "Дніпронафтопродукт" до Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації про визнання частково недійсним та скасування припису, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2009 року Відкрите акціонерне товариство "Дніпронафтопродукт" звернулось до Державного підприємства Дніпропетровського регіонального Державного науково-технічного центру стандартизації, методології та сертифікації (ДП "Дніпростандартметрологія"), з урахуванням уточнення позовних вимог, про визнання частково недійсним та скасування припису від 04.08.2009р. № 095 в частині усунення виявлених порушень щодо вимог розділу 5.2. Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.
Позовні вимоги ВАТ "Дніпронафтопродукт" обґрунтовані тим, що оскаржуваний припис є безпідставним, прийнятим з порушеннями вимог чинного законодавства, оскільки повноваження щодо здійснення контролю у сфері проведення внутрішнього обліку товарно-матеріальних цінностей та взаємостосунків із залізницею при прийнятті нафтопродуктів залізничним транспортом у контролюючого органу відсутні.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2011 року, у задоволенні позовних вимог ВАТ "Дніпронафтопродукт" відмовлено.
При прийнятті рішення суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки Інструкція, вимоги якої було порушено позивачем, стосуються не внутрішньої господарської діяльності товариства, а його взаємовідносин, зокрема, із залізницею, за допомогою транспорту якої здійснюється поставка нафтопродуктів.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ПАТ "Дніпронафтопродукт" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 16.07.2009 р., 17.07.2009 р., 20.07.2009 р., з 23.07.2009 р. по 24.07.2009 р., 04.08.2009 р. працівниками ДП "Дніпростандартметрологія" здійснено перевірку стану виконання ВАТ "Дніпронафтопродукт" вимог Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" (113/98-ВР) , інших нормативно-правових актів та нормативних документів з метрології, за результатами якої складено акт 04.08.2009р. № 076.
Внаслідок перевірки виявлено, що відповідачем не визначається маса нафтопродукту при прийманні на зберігання під час надходження в залізничних цистернах; не здійснюється оформлення акту приймання нафтопродуктів за кількістю на підставі форми № 5-НП, кількість нафтопродуктів, яка надійшла до підприємства в залізничних цистернах, не зазначається в журналі обліку надходження нафтопродуктів за формою № 6-НП, чим порушено вимоги п. 5.2. пп. 5.2.6, 5.2.7. Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики № 281/171/578/155 від 20.05.2008 р. (z0805-08) , надалі - Інструкція.
На підставі акту перевірки від 04.08.2009 р. ДП "Дніпростандартметрологія" видано припис від 04.08.2009 р. № 095 про усунення у строк до 03.09.2009 р. виявлених порушень, зокрема, п. 5.2. Інструкції.
Об'єктами державного метрологічного контролю і нагляду, відповідно до ст. 19 Закону України "Про метрологію і метрологічну діяльність", є засоби вимірювальної техніки, методики виконання вимірювань, а також кількість фасованого товару в упаковках.
Згідно зі ст. 20 вказаного Закону, державний метрологічний контроль і нагляд стосовно засобів вимірювальної техніки та методик виконання вимірювань поширюється на вимірювання, результати яких використовуються, зокрема, під час обліку енергетичних і матеріальних ресурсів (електричної і теплової енергії, газу, води, нафтопродуктів тощо), за винятком внутрішнього обліку, який ведеться підприємствами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності.
У касаційній скарзі ПАТ "Дніпронафтопродукт" посилалось на те, що п. 5.2. Інструкції, за порушення вимог якого контролюючим органом винесено припис, не затверджує порядок дій конкретного підприємства при прийманні нафтопродуктів залізницею, оскільки така процедура передбачена Правилами видачі вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 р. № 644 (z0861-00) .
Разом з тим, колегія суддів, враховуючи матеріли адміністративної справи та встановлені судами попередніх інстанцій фактичні обставини, зазначає про помилковість висновків скаржника.
Так, розділом 1 Інструкції "Загальні положення" передбачено, що ця Інструкція встановлює єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти (далі - нафта) і нафтопродуктів. Ця Інструкція поширюється на всі класи, типи, групи і види нафти та типи, марки і види (залежно від масової частки сірки) нафтопродуктів. Ця Інструкція не поширюється на видобуток нафти, здавання її з системи магістральних нафтопроводів споживачам та на міждержавні перевезення нафти і нафтопродуктів. Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
В свою чергу наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 р. № 644 "Про затвердження окремих розділів Правил перевезення вантажів" (z0861-00) затверджено Правила видачі вантажів.
Однак, вказані Правила є загальними і не встановлюють правила перевезення в залежності від виду і типу вантажу, у той час, як положення Інструкції є спеціальними та повинні виконуватись всіма суб'єктами господарювання, які займаються закупівлею, транспортуванням, зберіганням та реалізацією нафти і нафтопродуктів.
Зі змісту довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 15.09.2008 р. у матеріалах адміністративної справи вбачається, що до видів діяльності позивача, зокрема, віднесено оптову торгівлю паливом.
Крім того, у акті перевірки від 04.08.2009 р. встановлено, що Нижньодніпровська нафтобаза ВАТ "Дніпронафтопродукт" спеціалізується на прийманні, зберіганні та відпуску нафтопродуктів.
Таким чином, позивач є суб'єктом господарської діяльності, який зобов'язаний дотримуватись і виконувати вимоги вказаної Інструкції.
Пунктом 5.2. Інструкції визначено порядок приймання нафти і нафтопродуктів під час надходження залізничним транспортом.
Обґрунтовуючи касаційну скаргу, позивач вказував, що п. 5.2. Інструкції визначено порядок комісійного приймання вантажу залізничним транспортом з обов'язковим викликом представника лише у тому разі, якщо така процедура передбачена укладеним між суб'єктами господарювання договором, але позивачем взагалі не укладаються договори з вантажовідправником, а надаються лише послуги зберігання нафтопродуктів.
Однак, п., п. 5.2.2., 5.2.3. Інструкції обумовлено, що маса нафти і нафтопродуктів визначається вантажоодержувачем у кожній цистерні.
Під час надходження залізничних цистерн вантажоодержувач до приймання нафти або нафтопродукту має перевірити: відповідність фактичного номера і типу залізничної цистерни номеру і типу, зазначених у накладній; технічний стан залізничної цистерни на наявність механічних ушкоджень (ум'ятин, тріщин), справність зливних пристроїв. У разі виявлення несправності цистерни, через яку можлива втрата вантажу, слід вимагати від адміністрації залізничної станції перевірки маси вантажу в цистерні, а в разі встановлення нестачі - складання технічного акта за встановленою формою; наявність і цілісність пломб запірно-пломбувальних пристроїв (далі - ЗПП) і відбитків на них, відповідність відбитків на пломбах відбиткам, які зазначено у перевізних документах; відповідність градуювальної таблиці на залізничну цистерну номеру залізничної цистерни.
Вказані обов'язки вантажоодержувача не ставляться положеннями Інструкції в залежність від укладання між вантажовідправником та вантажоодержувачем договорів поставки (транспортування) нафти і нафтопродуктів, а отже, визначення суб'єктом господарювання маси нафтопродуктів під час приймання їх на зберігання є обов'язковою дією.
До того ж, маса нафти або нафтопродукту визначається вантажоодержувачем спільно з представником залізниці лише у разі певних підстав, зокрема, находження товару у несправній цистерні, у разі виявлення нестачі, несправності пломби, тощо.
Згідно з пп. 5.2.6. п. 5.2. Інструкції результати комісійного приймання нафти або нафтопродуктів оформлюються актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП, який складається одразу після приймання вантажу та затверджується керівництвом підприємства не пізніше наступного дня після його складання.
Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП є підставою для оприбутковування нафти і нафтопродуктів у складському обліку та відображення на відповідних рахунках бухгалтерського обліку в підзвіт матеріально відповідальних осіб.
Результати приймання нафти або нафтопродуктів однієї марки, які надійшли маршрутами або групами цистерн (від двох і більше) за однією залізничною накладною, визначаються за абсолютною величиною з врахуванням різниці між сумою надлишків та нестач нафти і нафтопродуктів одного типу і однієї марки, установлених для кожної цистерни за актом приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП.
Підпунктом 5.2.7 пункту 5.2. Інструкції передбачено, якщо приймання відбувалось у вихідний або святковий день, акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП необхідно затвердити в перший робочий день після вихідного або святкового дня.
Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП підписується особами, які брали участь у прийманні нафти або нафтопродуктів.
Акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП складається у двох примірниках. У разі подання претензії вантажовідправнику або залізниці акт приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП складається у трьох примірниках, при цьому обов'язковим є додання копії документа про виклик представника вантажовідправника для участі в прийманні нафти або нафтопродуктів.
Уся кількість нафти або нафтопродуктів, що надійшла на підприємство в залізничних цистернах, зазначається в журналі обліку надходження нафти і нафтопродуктів за формою N 6-НП (додаток 2), сторінки якого шнуруються, нумеруються і скріплюються печаткою та підписом керівника підприємства. Записи в журналі робляться на підставі відвантажувальних документів і актів приймання нафти або нафтопродуктів за кількістю за формою N 5-НП.
Контролюючим органом встановлено недотримання суб'єктом господарювання вказаних вимог пп., пп. 5.2.6, 5.2.7. Інструкції та обґрунтовано пред'явлено вимогу щодо усунення виявлених порушень.
З приводу стверджень скаржника про необґрунтованість посилання судами попередніх інстанцій у рішеннях на положення Декрету Кабінету Міністрів України від 08.03.1993р. № 30-93 (30-93) "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення" з підстав відмінності визначення у Декреті та Інструкції об'єктів здійснення перевірок, колегія суддів зазначає, що судами були застосовані загальні норми Декрету, що не впливає на результат вирішення спірних правовідносин і не спростовує допущені суб'єктом господарювання порушення вимог чинного законодавства.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпронафтопродукт" залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15 лютого 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: