ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"23" січня 2014 р. м. Київ К/9991/41775/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Приватного підприємства "Імперіал плюс" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2011 року у справі № 2а-4848/10/2370 за позовом Приватного підприємства "Імперіал плюс" до Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2010 року Приватне підприємство "Імперіал плюс" звернулось до Державної інспекції з контролю за цінами у Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення від 21.09.2010р. № 163 про стягнення необґрунтованої виручки у розмірі 1501762,97 грн. та 3003525,94 грн. штрафу за порушення державної дисципліни цін.
Позовні вимоги ПП "Імперіал плюс" обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення є безпідставним, оскільки державне регулювання цін на вершкове масло здійснюється у разі, якщо жирність його становить до 72,5%, у той час, як підприємство здійснювало реалізацію вершкового масла з вмістом жиру саме 72,5%, вимоги декларування цін на яке чинним законодавством не встановлені.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2011 року, у задоволенні позовних вимог ПП "Імперіал плюс" відмовлено.
При прийнятті рішення суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про необґрунтованість позовних вимог, так як у разі, якщо суб'єкт господарювання має намір збільшити рівень оптово-відпускних цін протягом місяця більше ніж на 1 %, він зобов'язаний звернутись до державної адміністрації з метою здійснення декларування таких оптово-відпускних цін. Оскільки позивач не дотримався вимог чинного законодавства у сфері державного регулювання цін і тарифів, застосування відповідачем економічних санкцій є законним та обґрунтованим.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ПП "Імперіал плюс" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 14.09.2010р. по 17.09.2010р. Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області здійснила перевірку дотримання ПП "Імперіал Плюс" державної дисципліни цін у період з 01.09.2009р. по 10.09.2010р., за результатами якої складено акт від 17.09.2010р. № 1878.
Внаслідок перевірки виявлено, що у вказаний період позивачем не здійснювалось декларування зміни відпускних цін при їх підвищенні більш, ніж на 1% протягом місяця, на масло солодковершкове "Селянське" фасоване по 200 гр. жирністю 72,5% і масло солодковершкове "Селянське" фасоване по 20 кг жирністю 72,5%, чим порушено вимоги п. 2 розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 24.07.2009р. № 207 "Про граничні рівні рентабельності виробництва борошна і хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари" та отримано необґрунтовану виручку в розмірі 1691072,97 грн.
На підставі акту перевірки від 17.09.2010р. № 1878 Державною інспекцією з контролю за цінами у Черкаській області прийнято рішення від 21.09.2010р. № 163 про стягнення з ПП "Імперіал Плюс" необґрунтованої виручки у розмірі 1501762,97 грн. та 3003525,94 грн. штрафу за порушення державної дисципліни цін.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України "Про ціни і ціноутворення", в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів.
Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 р. № 1222 (1222-2007-п) (в подальшому - Порядок), визначається механізм декларування суб'єктами господарювання зміни оптово-відпускних цін на борошно пшеничне вищого, першого і другого сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птиці (тушка), ковбасні вироби варені, крім вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 відсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 відсотків, сметану з вмістом жиру до 20 відсотків, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 відсотка, яйця курячі, цукор-пісок, олію соняшникову.
24.07.2009 р. головою Черкаської обласної державної адміністрації прийнято розпорядження № 207 "Про граничні рівні рентабельності виробництва борошна і хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари", п. 2. якого передбачено, що регулювання оптово-відпускних цін, зокрема, на масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 % здійснюється шляхом декларування зміни їх розміру, встановленого на день набрання чинності цим розпорядженням, згідно з Порядком декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 р. № 1222 (1222-2007-п) .
В свою чергу, у п. 2 Порядку вказано, що декларуванню підлягають зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, зазначені у п. 1 цього Порядку, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця на 1 відсоток.
Відповідно до п. 7 Порядку для декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари суб'єкти господарювання, які провадять діяльність з виробництва або реалізації продовольчих товарів, подають до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - уповноважені органи) такі документи: проект декларації зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари для суб'єктів господарювання, які провадять діяльність з виробництва продовольчих товарів, - за формою згідно з додатком 1, для суб'єктів господарювання, які провадять діяльність з реалізації продовольчих товарів, - за формою згідно з додатком 2; висновок територіального органу Держцінінспекції.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ПП "Імперіал плюс", суди першої та апеляційної інстанцій вказували на обов'язок підприємства у разі збільшення рівня оптово-відпускних цін протягом місяця більше, ніж на 1 %, здійснити декларування такої зміни цін, як це передбачено Порядком.
У касаційній скарзі ПП "Імперіал плюс" заперечувало проти висновку судів попередніх інстанцій та зазначало, що жирність реалізованого масла солодковершкового "Селянське" дорівнює 72,5%, у той час, як Порядком передбачено здійснення суб'єктами господарювання декларування зміни оптово-відпускних цін лише на масло вершкове з жирністю до 72,5 %, отже, ПП "Імперіал плюс" звільнені від обов'язку декларування такої зміни оптово-відпускних цін.
Колегія суддів погоджується з думкою позивача та вважає передчасним висновок судів першої та апеляційної інстанцій щодо обов'язку декларування суб'єктом господарювання зміни оптово-відпускних цін на масло солодковершкове "Селянське" із вмістом жиру 72,5%.
Так, наказом Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики від 28.04.2005р. № 101 затверджено національний стандарт України ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове. Технічні умови", згідно з яким масло вершкове класифікується залежно від масової частки жиру: вершкове масло "екстра" - 80,0 - 85,0 %; вершкове масло "селянське" - 72,5 - 79,9 %; вершкове масло бутербродне - 61,5 - 72,4 %; топлене масло (молочний жир) - не менше 99 % (99,8 %).
Залежно від технологічних особливостей та органолептичних показників вершкове масло поділяється на такі види: солодковершкове та солоне солодковершкове, кисловершкове та солоне кисловершкове.
Зі змісту постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007р. № 1222 "Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари" (1222-2007-п) , а також розпорядження голови Черкаської обласної державної адміністрації від 24.07.2009р. № 207 "Про граничні рівні рентабельності виробництва борошна і хліба та декларування зміни цін на основні продовольчі товари" вбачається, що законодавцем визначено масову частку жиру до 72,5 % масла вершкового, оптово-відпускні ціни на яке підлягають державному регулюванню.
Приймаючи до уваги положення ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове. Технічні умови", масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 % необхідно розуміти, як масло з вмістом жиру від 61,5 до 72,4 % включно.
Отже, чинним законодавством враховано класифікацію масла вершкового та звужено перелік товару, оптово-відпускні ціни на який підлягають державному регулюванню.
Суди першої та апеляційної інстанцій не звернули уваги на наявні у матеріалах адміністративної справи первинні бухгалтерські документи, зокрема, видаткові накладні ПП "Імперіал Плюс", які містять відомості щодо жирності реалізованого суб'єктом підприємництва масла солодко вершкового 72,5 %.
Крім того, судами не надано належної правової оцінки Висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 08.04.2010 р. № 05.03.02-06/22476 Державного закладу "Черкаська обласна санітарно-епідеміологічна станція" Міністерства охорони здоров'я України, згідно з яким Технологічна інструкція по виробництву масла солодковершкового селянського жирністю від 72,5% до 79,9% жиру, згідно ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове. Технічні умови" зі Зміною 1 відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і може бути погоджена (затверджена).
Суди також не врахували Сертифікат відповідності Серії ВВ № UA1.034.Х023022-10, виданий ДП "Черкаський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" виробнику масла солодковершкового селянського ПП "Імперіал плюс" щодо відповідності продукції вимогам ДСТУ 4399:2005 "Масло вершкове. Технічні умови".
Таким чином, ПП "Імперіал плюс" здійснювало реалізацію масла вершкового з масовою часткою жиру 72,5 %, тобто продукції, оптово-відпускні ціни на яку не підлягають державному регулюванню, а зміни таких цін не тягнуть за собою обов'язку суб'єкта господарювання їх декларувати в установленому чинним законодавством порядку.
Аналогічна правова позиція була висловлена також Верховним Судом України у постановах від 21 травня 2013 року (справа № 21-90а13).
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої спільним наказом Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерством фінансів України від 03.12.2001р. № 298/519 (z1047-01) , необґрунтовано одержана суб'єктом підприємницької діяльності сума виручки, що підлягає вилученню в дохід бюджету, обчислюється: при порушенні порядку встановлення і застосування цін (тарифів), що регулюються уповноваженими органами, - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) та її вартістю за цінами і тарифами, сформованими згідно з вимогами законодавства; при неправомірному застосуванні вільних цін замість фіксованих або регульованих (декларованих) - як різниця між фактичною виручкою від реалізації продукції (послуг, робіт) і вартістю від реалізації продукції (послуг, робіт) за цінами, які повинні застосовуватись згідно з вимогами законодавства; при неправомірному застосуванні цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг, - уся сума незаконно стягнутих коштів; при включенні у вартість продукції та послуг, ціни на які регулюються, фактично не виконаних послуг (робіт) або виконаних не в повному обсязі - як різниця між одержаною виручкою від реалізації і вартістю продукції та послуг, визначеною відповідно до нормативів, з урахуванням фактичних обсягів виконання.
Враховуючи те, що ПП "Імперіал плюс" не здійснено порушень порядку формування та застосування цін на масло вершкове, судова колегія дійшла висновку, що оскаржуване рішення від 21.09.2010р. № 163 про застосування економічних санкцій є безпідставним та необґрунтованим і підлягає скасуванню.
Оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
ПОСТАНОВИЛА:
Касаційну скаргу Приватного підприємства "Імперіал плюс" задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22 червня 2011 року скасувати та ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги Приватного підприємства "Імперіал плюс" задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області від 21 вересня 2010 року № 163 про стягнення необґрунтованої виручки у розмірі 1 501 762,97 грн. та 3 003 525,94 грн. штрафу за порушення державної дисципліни цін.
постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: