ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"22" січня 2014 р. м. Київ К/800/48222/13
Вищий адміністративний суд України у складі:
Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,
Суддів Ємельянової В.І.,
Олексієнка М.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2013 року у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бабушкінської районної державної адміністрації (далі - Управління) до ОСОБА_2 про стягнення надмірно виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2012 року Управління звернулося до суду з позовом, в якому просило стягнути надміру нараховані бюджетні кошти в сумі 1079 грн 58 коп.
Позов обґрунтовано тим, що з 1 липня 2007 року відповідачу було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям на підставі поданих нею документів та роз'яснено про припинення виплати такої допомоги у разі подання неповних або недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім'ї. За результатами проведеної перевірки було виявлено, що ОСОБА_2 приховувала факт отримання нею аліментів на утримання дітей, внаслідок чого були надміру виплачені бюджетні кошти в сумі 1079 грн 58 коп. Позивач письмово повідомляв відповідача про необхідність повернення зайво виплаченої їй суми, однак кошти не повернуто.
Постановою Бабушкінського районного суду м. Дніпропетровська від 21 січня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2013 року, позов задоволено. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь Управління надмірно отримані бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 1079 грн 58 коп.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати ухвалене ним судове рішення та постановити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Справа вирішується в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами відповідно до статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відсутні клопотання всіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
З'ясувавши обставини справи, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до наступних висновків.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям з 1 липня 2007 року по 1 січня 2008 року. Виплата допомоги була здійснена з 1 липня 2007 року по 31 грудня 2007 та з 1 січня 2008 року по 30 червня 2008 року.
30 вересня 2008 року Управлінням проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
В ході проведення вказаної перевірки позивачем було встановлено, що ОСОБА_2 надала неповну інформацію про доходи. Так, відповідач в деклараціях про доходи та майновий стан не вказала про аліменти, отримані нею за 2007-2008 роки.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" від 1 червня 2000 року №1768-III (далі - Закон №1768-III (1768-14)
) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону №1768-III розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
Пунктом 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року №250 (250-2003-п)
виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до пункту 28 вказаного Порядку якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
З огляду на викладене, правильними є висновки судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог, оскільки відповідач для призначення допомоги подала декларацію де вказала єдиний вид доходу - заробітну плату та не вказала інформацію про отримання нею аліментів за 2007-2008 роки.
Суд апеляційної інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування або зміни прийнятого ним рішення.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 23 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий Ю.Й. Рецебуринський (доповідача)
Судді В.І. Ємельянова
М.М. Олексієнко