СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
Іменем України
Справа № 2а-1016/11/2770
07.05.12 м. Севастополь
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs29964459) )
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Цикуренка А.С.,
суддів Горошко Н.П.,
Лядової Т.Р.
секретар судового засідання Бражникова Ю.В.
за участю сторін:
представник позивача - Підприємства об`єднання громадян "АВ і К"Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України"- ОСОБА_2, довіреність б/н від 28.03.12
представник позивача - Підприємства об`єднання громадян "АВ і К"Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України"- ОСОБА_3, довіреність б/н від 28.03.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- ОСОБА_5, довіреність № 38/9/10-039 від 15.03.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя- ОСОБА_6, довіреність № 30/9/10-039 від 14.03.12
представник відповідача - Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя - ОСОБА_4, довіреність № 617/9/10-039 від 07.05.12
прокурор - Гукасян Христина Артушівна посвідчення №698 від 19.05.11,
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддя Мінько О.В. ) від 16.06.11 у справі № 2а-1016/11/2770
за позовом Підприємства об`єднання громадян "АВ і К "Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" (вул. Очаківців, 25 А,Севастополь,99011)
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя (вул. Кулакова, 37,Севастополь,99011)
за участю: Прокуратури міста Севастополя (вул. Павліченко, 1,Севастополь,99011)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.2011 адміністративний позов Підприємства об`єднання громадян "АВ і К"Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя, за участю: Прокуратури міста Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - задоволено.
Визнано противоправним та скасовано податкове повідомлення-рішення №0000280231 від 14.03.2011 року про збільшення Підприємства об`єднання громадян "АВ і К"Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в загальному розмірі 3216258,75 грн., з яких податок на додану вартість 2573007,00 грн. та штрафна (фінансова) санкція 643251,75 грн.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь Підприємства об`єднання громадян "АВ і К"Плюс" Севастопольської міської організації інвалідів "Союз організації інвалідів України" судові витрати в сумі 3 грн. 40 коп.
Не погодившись із зазначеною постановою суду, представник відповідача подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.2011.
У судовому засіданні представник позивача просив відмовити у задоволення апеляційної скарги, та залишити постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.2011 без змін.
Представник відповідача наполягав на задоволені апеляційної скарги та просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.2011.
Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи відповідача та просив скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.2011.
На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, а також неповно з'ясовані обставини, що мають істотне значення для справи.
Підприємство об'єднання громадян "АВ і К "Плюс" Севастопольської міської організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України»звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Севастополя про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000280231 від 14.03.2011р. (т.1 а.с. 5-23)
З 10.12.2010р. по 17.01.2011р. ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя проведена планова виїзна перевірка ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007р. по 30.09.2010р. За результатами перевірки складено акт № 2/23-1/30746796/413/10 від 24.01.2011).(т.1 а.с.25-87)
В ході перевірки встановлено порушення з боку ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» у результаті чого допущено завищення зобов'язань з ПДВ за звітний період жовтень 2009р. у сумі 211440,00 грн. та заниження зобов'язань з ПДВ на суму 3052356,00 грн.
З 14.02.2011р. по 25.02.2011р. згідно з підпункту 78.1.5 пункту 78.1 статті 78, пункту 86.7 статі 86, глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України у зв'язку з наданням підприємством заперечень до акту перевірки № 2/23-1/30746796/413/10 та на підставі листа ДПА у м. Севастополі від 07.02.2011р. № 570/7/23-043 з метою об'єктивного розгляду обставин, ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя проведена позапланова виїзна перевірка ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»з питань правомірності застосування пільги згідно підпкнкту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», формування податкового кредиту з ПДВ у зв'язку з несвоєчасною заміною свідоцтва платника ПДВ за період з 01.10.2007р. по 30.09.2010р. За результатами перевірки складено акт № 18/23-1/30746796/1496/10 від 04.03.2011.(т.1 а.с.128-164)
Згідно висновку акту перевірки ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» у порушення підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», занижений податок на додану вартість на загальну суму 2611988,00 грн., в тому числі за рахунок заниження податку на додану вартість в сумі 2823428,00 грн. та за рахунок завищення податку на додану вартість на загальну суму 211440,00 грн.
Підставою встановлення порушення норм підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», згідно акту перевірки №18/23-1/30746796/1496/10 від 04.03.2011р. є неправомірне застосування пільг з податку на додану вартість по операціям забезпечення контролю умов зберігання лікарських засобів, адміністрування реєстру лікарських засобів, забезпечення диспетчеризації товарних потоків, аутсорсингу, послугам прокату медичного інвентарю, послугам по діагностики вірусних захворювань, маркетингу по наступних причинах:
- відсутність реєстрації в податковому органі в зв'язку з ненаданням в податковий орган позитивного рішення міжвідомчій комісії з питань діяльності підприємств і організацій громадських організацій інвалідів та заяви платника податку про бажання одержати таку пільгу;
- ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» не є власністю Севастопольської міської організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України»;
- фонд оплати праці інвалідів становить протягом звітного періоду менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва;
- собівартість послуг (аутсорсинг, маркетинг, прокат) складають менше 8 відсотків від їх продажної вартості;
- висновками-пропозиціями Регіональної комісії вказано, що вважається за доцільно надання ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»податкових пільг відповідно до чинного законодавства згідно: пп. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»- тільки щодо послуг «Медичної практики» (код КВЕД 85.12.0);
- ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» надавались недостовірні відомості до Регіональної комісії на підставі яких розглядалися питання щодо отримання пільг для оподаткування.
За результатами розгляду матеріалів перевірки 14.03.2011р. ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000280231 про збільшення Підприємству об'єднання громадян "АВ і К "Плюс" Севастопольської міської організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організації інвалідів України» суми грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість в загальному розмірі 3216258,75 грн., в тому числі податок на додану вартість 2573007,00 грн. та штрафна (фінансова) санкція 643251,75 грн. (т.1 а.с.229)
Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», звільняються від оподаткування операції з поставки товарів (крім підакцизних товарів) та послуг (крім грального і лотерейного бізнесу та послуг з поставки підакцизних товарів, отриманих у межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, довірчого управління, інших цивільно-правових договорів, що уповноважують такого платника податку (далі - комісіонера) здійснювати поставку товарів від імені та за дорученням іншої особи (далі - комітента) без передання права власності на такі товари), що безпосередньо виготовляються підприємствами та організаціями громадських організацій інвалідів, які засновані громадськими організаціями інвалідів і є їх власністю, де кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і за умови, що фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.
Безпосереднім вважається виготовлення товарів, унаслідок якого сума витрат, понесених на переробку (обробку, інші види перетворення) сировини, комплектуючих, складових частин, інших покупних товарів, які використовуються у виготовленні таких товарів, становить не менше 8 відсотків продажної ціни таких виготовлених товарів.
Зазначені підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право застосовувати цю пільгу за наявності реєстрації у відповідному податковому органі, яка здійснюється на підставі подання позитивного рішення міжвідомчої Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів та відповідної заяви платника податку про бажання отримати таку пільгу відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»№ 875 від 21.03.1991р. (875-12)
При порушенні вимог цього підпункту платником податку податковий орган скасовує його реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу, а податкові зобов'язання такого платника податку перераховуються з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Законом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій.
Стаття 14-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», визначає, що підприємства та організації громадських організацій інвалідів мають право на пільги із сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) відповідно до законів України з питань оподаткування. Застосовувати зазначені пільги такі підприємства та організації мають право за наявності дозволу на право користування пільгами з оподаткування, який надається на квартал, півріччя, три квартали, рік міжвідомчою Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (далі - Комісія).
Комісія є спеціально уповноваженим державним органом, створеним з метою визначення доцільності надання державної допомоги підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів у вигляді пільг з оподаткування, поворотної та безповоротної фінансової допомоги (далі - фінансової допомоги), позик, сприяння в наданні пріоритетів при розміщенні державного замовлення, у працевлаштуванні інвалідів та в інших формах, а також здійснення обліку і контролю за використанням такої допомоги.
До складу регіональних комісій входять представники відповідних управлінь Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, Міністерства праці та соціальної політики України (у тому числі Фонду соціального захисту інвалідів), Державної податкової адміністрації України, Державної митної служби України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Міністерства фінансів України (у тому числі Головного контрольно-ревізійного управління України), Міністерства економіки України, Державного комітету України по земельних ресурсах, представник комітету (комісії) з питань соціального захисту інвалідів відповідно Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад та представник, делегований громадськими організаціями інвалідів.
Стаття 14-2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлює, що порядок і критерії надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування, підстави для відмови в наданні такого дозволу та його скасування, а також порядок та умови надання позик, фінансової допомоги, дотацій підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням пропозицій всеукраїнських громадських організацій інвалідів.
Відповідно до п.п.2,3 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 серпня 2007 № 1010 (1010-2007-п) , в редакції, діючій в перевіряємому періоді, дозвіл підприємствам та організаціям громадських організацій інвалідів (далі - підприємства, організації) надається за умови їх відповідності таким критеріям:
1) середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємствах, в організаціях протягом попереднього звітного (податкового) періоду, становить не менш як 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу;
2) фонд оплати праці інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації, становить протягом звітного періоду не менш як 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що належать до складу валових витрат виробництва;
3) сума витрат підприємства, організації з переробки (обробки, інших видів перетворення) сировини, комплектувальних виробів, складових частин, інших покупних товарів, які безпосередньо використовуються для виготовлення таких товарів, становить не менш як 8 відсотків продажної ціни товарів;
4) розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів, що працюють на підприємстві, в організації, в еквіваленті повної зайнятості повинен бути не менш як законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати;
5) виконання підприємством, організацією рішень Комісії та регіональних комісій (крім підприємств, організацій, які звернулися вперше) з питань визначення механізму та порядку отримання пільг з оподаткування.
Згідно статті 14-3 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» рішення про скасування дозволу на право користування пільгами з оподаткування підприємством, організацією громадської організації інвалідів приймається Комісією в разі:
отримання заяви від громадської організації інвалідів щодо скасування зазначеного дозволу;
подання відповідних органів державної податкової служби та інших державних органів про порушення законодавства України підприємством, організацією громадської організації інвалідів;
неефективності виробничої діяльності та відсутності соціальної значимості за результатами аналізу Комісією соціально-економічних показників діяльності підприємства, організації громадської організації інвалідів;
ліквідації підприємства, організації громадської організації інвалідів.
Позивач зареєстрований 24.01.2000р. в Ленінською районною державною адміністрацією м. Севастополя як юридична особа, взятий на податковий облік в органах державної податкової служби 14.02.2000р. та станом на дату підписання акту перевірки перебуває на податковому обліку в ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя, з 16.02.2000р. зареєстрований платником податку на додану вартість. (т.1а.с.233,234) Має право здійснювати види діяльності за КВЕД: оптова торгівля фармацевтичними товарами, неспеціалізована оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами, роздрібна торгівля фармацевтичними медичними та ортопедичними товарами, роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах з перевагою продовольчого асортименту, медична практика. Користується майже з 2003 року пільгою зі звільнення від оподаткування податком на додану вартість операції, що здійснюються підприємствами, заснованими всеукраїнськими громадськими організаціями інвалідів, в яких кількість інвалідів, які мають там основне місце роботи, становить протягом попереднього звітного періоду не менше 50 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу, і фонд оплати праці таких інвалідів становить протягом звітного періоду не менше 25 відсотків суми загальних витрат на оплату праці, що відносяться до складу валових витрат виробництва.
Згідно статті 87 Цивільного кодексу України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Відповідно до статей 56, 57 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства. Установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання. Статут (положення) затверджується власником майна (засновником) суб'єкта господарювання чи його представниками, органами або іншими суб'єктами відповідно до закону.
Згідно статуту ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»створено відповідно до рішення Президії Ради Севастопольської міської організації Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України». Засновником та власником підприємства є Севастопольська міська організація Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України».(т.1 а.с.271-281, 282-294)
ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»має дозволи на право користування пільгами з оподаткування, що видані Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів:
дозвіл № 30 на право користування пільгами з оподаткування згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», підпункту 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» строк дії 01.07.2007р. -01.07.2008р., наданий на підставі рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій, громадських організацій інвалідів № 4 від 31.05.2007р. (т.1 а.с.225);
дозвіл № 44 на право користування пільгами з оподаткування згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», підпунктом 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» строк дії 01.07.2008р. -01.07.2009р., наданий на підставі рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій, громадських організацій інвалідів № 3 від 18.07.2008р. (т.1 а.с. 226);
дозвіл № 22 на право користування пільгами з оподаткування згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», підпунктом 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» строк дії 01.07.2009р. -01.07.2010р., наданий на підставі рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій, громадських організацій інвалідів № 2 від 30.06.2009р. (т.1 а.с.227);
дозвіл № 31 на право користування пільгами з оподаткування згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», підпунктом 7.12.1 пункту 7.12 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» строк дії 01.07.2010р. -01.07.2011р., наданий на підставі рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій, громадських організацій інвалідів № 3 від 16.07.2010р. (т.1 а.с.228)
Згідно листу Регіональної комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів у м. Севастополі від 26.04.2011р. дозволи на право користування ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»пільгами з оподаткування надавались комісією за умови відповідності ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України»критеріям, визначеним п. 2 Порядку надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів, та подачі підприємством повного переліку документів, передбаченого п.3 цього Порядку. Дозволи на право користування пільгами з оподаткування, отримані ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» від Міжвідомчої комісії в 2007-2010 роках, на думку Регіональної комісії, відповідають усім критеріям соціальної значущості підприємства громадської організації інвалідів, та видані у відповідності з Порядком надання дозволу на право користування пільгами з оподаткування для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів. При наданні дозволів Регіональної комісією було встановлено дотримання умов законодавчих актів щодо можливості отримання дозволу, а саме:
в 2007 році середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємстві, складала 80,0%; фонд оплати праці інвалідів складав 75% від суми загальних витрат на оплату праці робітників підприємства; розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів складав 606,0 грн. при мінімальної середньомісячної заробітної платі в 2007 -430,0 грн.; рекомендацій підприємству від Регіональної та Міжвідомчій комісії не було;
в 2008 році середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємстві, складала 66,7%; фонд оплати праці інвалідів складав 67,8% від суми загальних витрат на оплату праці робітників підприємства; розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів складав 780,0 грн. при мінімальної середньомісячної заробітної платі в 2008 -532,50 грн.; рекомендацій підприємству від Регіональної та Міжвідомчій комісії не було;
в 2009 році середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємстві, складала 67,0%; фонд оплати праці інвалідів складав 75% від суми загальних витрат на оплату праці робітників підприємства; розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів складав 1010,0 грн. при мінімальної середньомісячної заробітної платі в 2009 -643,20 грн.; рекомендацій підприємству від Регіональної та Міжвідомчій комісії не було;
в 2010 році середньооблікова чисельність інвалідів, що працюють на підприємстві, складала 82,0%; фонд оплати праці інвалідів складав 75% від суми загальних витрат на оплату праці робітників підприємства; розмір середньомісячної заробітної плати інвалідів рекомендацій підприємству від Регіональної та Міжвідомчій комісії не було.
Регіональна та Міжвідомча комісії в 2007-2010 роках при розгляді питань про надання податкової пільги з податку на додану вартість ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» керувалась чіткими вимогами підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість».
Отже, зі змісту встановлених обставин справи та вимог нормативно-правових актів, які регулюють питання надання пільг зі звільнення від оподаткування податком на додану вартість, судом встановлено, що у періоді, який перевірявся ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя, ПОГ "АВ і К "Плюс" СМОВОІ «Союз інвалідів України» мало позитивні рішення Комісії з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів - дозволи на право користування пільгами з оподаткування згідно з підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість», користувалось пільгою майже з 2003 року, про що до ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя надавало звіти за формою № 1-ПП «Про суми пільг в оподаткуванні юридичних осіб та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності»та копії дозволів на право користування податковою пільгою.
Скасування державної реєстрації ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України», як особи, що має право на податкову пільгу, тобто рішень про скасування дозволу на право користування ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України»пільгами з оподаткування за період з 2007-2010р.р. Комісією з питань діяльності підприємств та організацій громадських організацій інвалідів не приймалось. ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя доказів звернення з відповідним поданням про порушення ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України» законодавства України, що є підставою для скасування дозволів, або скасування державної реєстрації позивача, як особи, що має право на податкову пільгу, не надано.
За цих обставин, враховуючи норми підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що податковий орган, встановивши порушення платником податку вимог підпункту 5.2.1, по-перше має скасувати державну реєстрацію як особи, що має право на податкову пільгу. Лише скасування такої реєстрації дає підстави перерахувати податкові зобов'язання такого платника податку з податкового періоду, за наслідками якого були виявлені такі порушення, відповідно до загальних правил оподаткування, встановлених цим Законом, та з одночасним застосуванням відповідних фінансових санкцій. Але, оскільки доказів скасування дозволів на право користування ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України»пільгами з оподаткування та, відповідно, реєстрації позивача, як особи, що має право на податкову пільгу, відповідачем не наведено, тому висновки акту перевірки щодо неправомірного застосування позивачем підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість» в частині звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з поставки послуг та, відповідно, заниження позивачем податку на додану вартість законодавчо та документально не підтверджуються.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 02.11.2011р. призначено судову економічну експертизу.
Експерт оцінивши матеріали справи дійшов висновку, що Фонд оплати праці інвалідів складав за період з 01.10.2007 по 30.09.2010 - 62,19%, не менш, ніж 25% загальних витрат на оплату праці при наданні визначеного переліку послуг підприємством, яке було звільнене від оподаткування податком на додану вартість.
Загальна кількість працюючих на ПОГ «АВ і К Плюс» інвалідів за період з 01.10.2007 по 30.09.2010 складала 47 осіб. У період з 01.10.2007 по 30.09.2010 кількість працюючих інвалідів змінювалось: були звільнені 12 особі і прийняті 17 особи. Ці особи займали посади - фасовщик, провізор аптечного складу, експедитор, архіваріус, оператор ЕВМ аптечного складу, лаборант, інженер-програміст.
Висновки Акту перевірки ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя №18/23-1/30746796/10 від 04.03.2011, №2/23-1/30746796/413/10 від 24.01.2011 в частині протиправності застосування ПОГ «АВ і К Плюс» пільг згідно п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР від 03.04.1997р. документально та нормативно не підтверджуються.
Оцінив Висновок судової економічної експертизи №27 від 28 березня 2012 року у сукупності із іншими доказами, що містяться у матеріалах справи у порядку статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши пояснення сторін, судова колегія погоджується з результатами експертного дослідження. При проведенні дослідження експертом застосований метод документальної перевірки - встановлено відповідність проведених операцій на оплату праці інвалідів та застосування ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України» пільг за п.п.5.2.1, п.5.2, ст. 5 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997 нормам чинного законодавства; проведено зіставлення даних фонду оплати праці інвалідів, які мають основне місце роботи на підприємстві, до загальної суми витрат підприємства на оплату праці; проведено зіставлення даних по кількості працюючих інвалідів, які мають основне місце праці на підприємстві, до загальної кількості працівників підприємства.
Згідно з приписами статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого Державна податкова інспекція в Ленінському районі м. Севастополя зобов'язана діяти на підставі та межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та Законами України, застосовує інші нормативно-правові акти, прийняти відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач правомірність прийнятого податкового повідомлення-рішення в межах заявлених позовних вимог належним чином не довів. Висновки перевіряючих, що викладені у акті перевірки, не підкріплені жодними доказами і носять характер суб'єктивних припущень. З огляду на це суд дійшов висновку про відсутність підстав у відповідача для визначення ПОГ "АВ і К "СМОВОІ «Союз інвалідів України» сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, внаслідок чого податкове повідомлення-рішення ДПІ у Ленінському районі м. Севастополя №0000280231 від 14.03.2011 повинно бути скасовано як таке, що прийнято з порушенням частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Правова оцінка, яку суд першої інстанції дав обставинам справи, не суперечить вимогам процесуального і матеріального права, а доводи апеляційної скарги щодо їх неправильного застосування є необґрунтованими.
Судове рішення є законним і обґрунтованим та не може бути скасовано з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 198 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін. У ст. 200 КАС України наведені підстави для залишення апеляційної скарги без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
У зв'язку з чим колегія судів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови без змін.
Керуючись статтями 195, 198, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Севастополя залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 16.06.11 у справі № 2а-1016/11/2770 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Повний текст судового рішення виготовлений 14 травня 2012 р.
Головуючий суддя
Судді
підпис А.С. Цикуренко
підпис Н.П.Горошко
підпис Т.Р.Лядова
З оригіналом згідно
Головуючий суддя А.С. Цикуренко