ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"27" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/2326/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Сороки М.О., Мироненка О.В.,Чумаченко Т.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до виконавчого комітету Жданівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Жданівського міського суду Донецької області від 4 жовтня 2011 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 9 грудня 2011 року, -
в с т а н о в и в:
У вересні 2011 року ОСОБА_4 звернулась до суду із вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що вона, як власниця квартири АДРЕСА_1, звернулась до виконавчого комітету Жданівської міської ради з заявою про відключення квартири від мережі централізованого опалення, у задоволенні якої було відмовлено. Вважала таку відмову неправомірною, оскільки вона суперечить вимогам Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (1875-15)
та Закону України "Про теплопостачання" (2633-15)
у відповідності до норм яких споживач має право розірвати договір про надання житлово-комунальних послуг та на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
За таких обставин просила суд визнати неправомірним дії виконавчого комітету Жданівської міської ради та зобов'язати відповідача надати дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення.
Постановою Жданівського міського суду Донецької області від 4 жовтня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 9 грудня 2011 року, у задоволенні позову відмовлено.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та направити справу на новий розгляд.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що ОСОБА_4 звернулась до відповідача з заявою про надання дозволу на відключення квартири від мереж централізованого опалення у квартирі АДРЕСА_1. Посилаючись на вимоги Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169 від 06.11.2007 (z1320-07)
"Про затвердження змін до наказу Мінбуду України" від 22.11.2005 № 4, рішенням Міжвідомчої комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання від 20.07.2011 позивачу було відмовлено у відключенні квартири від мережі центрального опалення.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.
Відповідно до пункту 6 статті 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
За змістом пункту 24 Закону України "Про теплопостачання" (2633-15)
споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Згідно п.п 24,25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (630-2005-п)
(із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 1268 від 31.10.2007 (1268-2007-п)
) (далі - Правила) споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, що здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
За приписами пункту 6 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" (2633-15)
схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання вимог пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 №4 (z1478-05)
затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання.
У пункті 2.1 (в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року № 169 (z1320-07)
) (далі - Порядок) встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води.
У заяві про відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
За приписами п.п.2.2.3 Порядку якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк.
Встановлено, що позивач не надала доказів на підтвердження дотримання вищезазначених вимог, а відтак суди дійшли до обґрунтованого висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України також погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції і доводи касаційної скарги його не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Жданівського міського суду Донецької області від 4 жовтня 2011 року і ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 9 грудня 2011 року- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-2442 КАС України (2747-15)
.
Судді: