Головуючий у 1 інстанції - Кацаренко І.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 березня 2012 року справа №2а-2/12/0535
|
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В., Чумака С.Ю. за участі секретаря Полторацькій С.С., позивачів та представника позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, представника відповідача ОСОБА_6, представника третьої особи ОСОБА_7, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 26 січня 2012 р. у справі № 2а-2/12/0535, за позовом ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_4 до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області, третя особа - Маріупольська міська рада Донецької області, про визнання дій протиправними та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
В липні 2011р. ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернулись до суду з позовом до Виноградненської сільської ради Новоазовського району Донецької області, третя особа - Маріупольська міська рада Донецької області, про визнання дій протиправними та скасування рішення № VI/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради".
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 зазначили, що рішенням № VI/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради" відповідач погодив виключення із земель Виноградненської сільської ради та передачу до земель міста Маріуполя земельних ділянок, загальною площею 207,1 га.
Це рішення прийнято із порушенням Конституції України (254к/96-ВР)
, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
, Земельного кодексу України (2768-14)
, Закону України "Про основи державної регуляторної політики в галузі господарської діяльності" (1160-15)
, Закону України "Про доступ до публічної інформації" (2939-17)
.
Порушення полягають у тому, що оскаржуване рішення прийняте на позачерговій сесії ради, в той час як ці питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях чергових сесій сільської ради, була порушена процедура голосування, рішення про скликання сесії сільської ради не було доведено до відома населення територіальної громади і депутатів сільської ради, питання, яке виносилось на позачергову сесію ради 10 червня 2011 року, не було розглянуте попередньо на постійно діючій комісії з земельних питань сільської ради і проект рішення не був оприлюднений в установленому Законом порядку.
Позивачі є членами зазначеної територіальної громади і вилучення вказаної земельної ділянки порушує їх права оскільки сільська рада не буде отримувати кошти, які надходили до бюджету від оренди земельних ділянок і спорудження на спірній ділянці різноманітних будівель може призвести до підтоплення населеного пункту.
Постановою суду 1 інстанції позов задоволений і оскаржуване рішення визнане незаконним та скасоване.
Судом встановлено, що проект рішення № VI/7-54 від 10.06.2011р. не оприлюднювався у передбачених для цього місцях на території сільської ради і при прийняття рішення був порушений Регламент роботи ради, так як питання про виключення земель, без достатніх підстав встановлених ст. 38 Регламенту, ставилося на голосування повторно.
Відповідач постанову суду не оскаржив.
Третя особа вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права, звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій просила постанову скасувати і прийняти рішення про відмову у задоволенні вимог.
В обгрунтування скарги Маріупольська міська рада зазначила, що оскаржуваним рішенням нікому не спричинена шкода, будь-які права членів громади не порушені і процедура прийняття рішення дотримана, так як спірна ділянка вже територіально входила до меж м. Маріуполя (192,6 га - мікрорайон "Східний-1,2,3", 3,4 га -землі житлової та громадської забудови, 11,1 га Тельмановський держлісгосп) і відповідно до пояснень свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11 проект рішення був завчасно оприлюднений шляхом розміщення на інформаційних стендах в людних місцях села.
Крім того Постановою Верховної Ради України від 20.12.2011р. № 4179-Х1 (4179-17)
на підставі оскаржуваного у цій справі рішення змінено межі м.Маріуполя, Новоазовського району Донецької області збільшивши територію міста Маріуполя зокрема за рахунок 207,1 гектара земель, що знаходяться у віданні Виноградненської сільської ради Новоазовського району.
Представник третьої особи та представник відповідача в судовому засіданні просили скаргу задовольнити, а позивачі та представник позивача проти задоволення скарги заперечували.
Заслухавши доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Судом встановлено наступне.
10 червня 2011 року Виноградненською сільською радою Новоазовського району Донецької області на позачерговій сесії прийняте рішення № VI/7-54 від 10.06.2011р. "Про внесення пропозицій щодо зміни межі Виноградненської сільської ради", яким погоджено виключення із земель Виноградненської сільської ради та передачу до земель міста Маріуполя земельних ділянок, загальною площею 207,1 га. (а.с. 11)
До зазначених 207,1 га земель Виноградненської сільської ради територіально входять 192,6 га землі мікрорайону "Східний-1,2,3" міста Маріуполя, землі житлової та громадської забудови - 3,4 га, 11,1 га - землі Тельманівського держлісгоспу (а.с.47).
За повідомленням відповідача за рік від оренди земельних ділянок, розташованих на території мікрорайону "Східний 1,2,3" до бюджету Виноградненської сільської ради надходить 199446,12 грн.(а.с. 61)
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
та законами України.
Відповідно до ст.24 цього Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією (254к/96-ВР)
і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією (254к/96-ВР)
і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах народовладдя, законності, гласності, колегіальності, поєднання місцевих і державних інтересів, виборності, правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб, державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування, судового захисту прав місцевого самоврядування.
Відповідно до преамбули Закону України " Про доступ до публічної інформації" (2939-17)
цей Закон визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб"єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (2939-17)
, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Виноградненська сільська рада відповідно до ст. 12 ч.1 п.2, ст. 13 ч.1 п.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" (Закон № 2939) є розпорядником інформації.
Статтею 15 ч.1 п.2, ч.2 Закону № 2939 встановлено, що розпорядники інформації зобов"язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньо організаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Відповідно до ст.18 ч.2 п.1 цього Закону доступ до системи обліку, що містить інформацію про документ, що знаходиться у суб"єкта владних повноважень забезпечується шляхом зокрема оприлюднення на офіційних веб-сайтах суб"єктів владних повноважень такої інформації, а в разі їх відсутності - в інший прийнятний спосіб.
Тобто відповідач зобов"язаний був за 20 днів до 10.06.2011р. оприлюднити проект рішення про погодження виключення із земель Виноградненської сільської ради та передачу до земель міста Маріуполя земельних ділянок, загальною площею 207,1 га.
На час виникнення спірних правовідносин у відповідача був відсутній веб-сайт і інформація оприлюднювалась шляхом розміщення на інформаційних стендах у раді та біля неї.
Але як зазначили позивачі проект оскаржуваного рішення на інформаційних стендах не розмішувався і взагалі про скликання позачергової сесії, на якій планувався розгляд цього питання були повідомлені лише депутати і за день до сесії.
Третя особа в апеляційній скарзі вказала на те, що допитані свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 бачили проект рішення на інформаційних стендах.
Але ці доводи викладені у скарзі не відповідають дійсності оскільки відповідно до аудіо запису судового засідання від 05.12.2011р., на компакт-диску приєднаного до справи, вказані особи пояснили про попередження їх, в тому числі шляхом оголошення на інформаційному стенді, лише про скликання позачергової сесії.
Відповідач на виконання вимог ст. 71 ч.2 КАС України будь-яких доказів оприлюднення проекту оскаржуваного рішення і таким чином спростування вказаних доводів позивачів, суду не надав.
Тобто сільською радою проект оскаржуваного рішення не оприлюднювався і позивачі були обмежені у доступі до інформації, щодо вилучення земельної ділянки.
Згідно ст. 6 ч.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" первинним суб"єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Статтею 8 ч.1,2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (280/97-ВР)
передбачено, що загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого самоврядування.
Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності.
Відповідно до ст. 13 ч.1,3 цього Закону територіальна громада має право проводити громадські слухання і пропозиції, щодо питань місцевого значення, які вносяться за результатами громадських слухань, підлягають обов"язковому розгляду органами місцевого самоврядування.
У спірних правовідносинах рада здійснює права суб'єкта комунальної власності, а тому зобов"язана приймати рішення щодо розпорядження землею з урахуванням інтересів територіальної громади.
Враховуючи викладені приписи законодавства, яке регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що відповідач повинен був забезпечити мешканцям села можливість реалізувати право на прийняття рішення із зазначеного питання місцевого самоврядування, шляхом оприлюднення інформації про проект рішення.
Виноградненська сільська рада про проект рішення щодо виключення із своїх земель 207,1 га, в установлений Законом (280/97-ВР)
спосіб громаду не повідомила, і як наслідок мешканці села не мали можливість прийняти участь у вирішенні цього питання.
Недотримання порядку прийняття рішення потягло за собою порушення прав позивачів, як членів територіальної громади, а тому оскаржуване рішення є протиправним.
Суд зазначає, що вносячи 10.06.2011р. пропозиції щодо зміни межі Виноградненської сільської ради, відповідач діяв не у спосіб передбачений Законом, не обґрунтовано, не добросовісно і не розсудливо.
Таким чином оскаржуване рішення підлягає скасуванню і суд 1 інстанції дійшов правильного висновку про наявність достатніх підстав для задоволення вимог позивачів.
Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Маріупольської міської ради Донецької області на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 26 січня 2012 р. у справі № 2а-2/12/0535- залишити без задоволення, а постанову суду без змін.
ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення постанови в повному обсязі.