ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2013 року м. Київ К/9991/35012/11
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Закритого акціонерного товариства "Калина - ЛТД" на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року у справі № 2а-18878/09/0370 за позовом Закритого акціонерного товариства "Калина - ЛТД" до Волинського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинними та скасування розпорядження і постанови,
ВСТАНОВИЛА:
У вересні 2009 року Закрите акціонерне товариство "Калина - ЛТД" звернулось із позовом до Волинського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинними та скасування розпорядження від 30.01.2009р. № 04-ВО і постанови від 01.04.2009р. № 14-ВО про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Позовні вимоги ЗАТ "Калина - ЛТД" обґрунтовані тим, що оскаржувані розпорядження і постанова є безпідставними, оскільки з боку товариства не порушено вимоги щодо обов'язку розкриття особливої інформації емітентами цінних паперів.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року, у задоволенні позовних вимог ЗАТ "Калина - ЛТД" відмовлено.
При прийнятті рішення суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про необґрунтованість позовних вимог ЗАТ "Калина - ЛТД", так як особливу інформацію про отримання кредиту на суму, яка перевищує 25 % активів емітента, позивачем подано не за встановленою формою, чим порушено вимоги чинного законодавства, які регулюють правовідносини на ринку цінних паперів. До того ж, позивачем не виконано вимоги розпорядження від 30.01.2009р. про усунення порушень, отже, застосування відповідачем штрафних санкцій є цілком правомірним та законним.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ЗАТ "Калина - ЛТД" звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить вказані рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Поняття особливої інформації про емітента визначено у ч. 1 ст. 41 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", як інформація про будь-які дії, що можуть вплинути на фінансово-господарський стан емітента та призвести до значної зміни вартості його цінних паперів.
До особливої інформації належать відомості, зокрема, про отримання позики або кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента.
Судами встановлено, що згідно з листом від 19.01.2009р. ЗАТ "Калина - ЛТД" на поштову адресу відповідача надіслано відомості у формі таблиці про одержання кредиту на суму, яка перевищує 25 % активів товариства.
30.01.2009р. працівником відповідача складено доповідну записку про виявлення ознак порушення з боку ЗАТ "Калина - ЛТД", а саме: подання особливої інформації про емітента не за встановленою формою, а також порушення строків подання особливої інформації.
30.01.2009р. Волинським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено розпорядження № 04-ВО про усунення у строк до 03.03.2009р. виявлених порушень і письмове повідомлення про стан виконання даного розпорядження.
Внаслідок невиконання позивачем зазначеного розпорядження і неусунення у встановлений строк виявлених порушень 10.03.2009р. відповідачем прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.
За результатами розгляду справи 19.03.2009р. відповідачем складено акт № 14-ВО про ненадання товариством інформації стосовно виконання розпорядження від 30.01.2009р.
Постановою відповідача від 19.03.2009р. розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів призначено на 01.04.2009р.
01.04.2009р. Волинським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову № 14-ВО про накладення на ЗАТ "Калина - ЛТД" санкції в розмірі 17000,00 грн. за невиконання розпорядження від 30.01.2009р. Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006р. № 1591 (z0097-07)
затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (надалі - Положення).
Відповідно до пп. 5.1. п. 5 Глави ІІ Розділу ІІ відомості про одержання кредиту на суму, що перевищує 25 відсотків активів емітента, складаються за формою, наведеною у додатку 4. Датою вчинення дії вважається дата одержання кредиту. У Повідомленні розкривається така інформація: дата прийняття рішення про одержання кредиту та назва уповноваженого органу, що його прийняв; дата підписання договору кредиту, вид кредиту, сума кредиту, процентна ставка, строк, на який укладено договір кредиту, та умови повернення кредиту із зазначенням активів, наданих у заставу, або інший спосіб забезпечення кредиту; дата одержання кредиту; інформація про кредитора, який прийняв рішення про надання кредиту, із зазначенням його найменування, ідентифікаційного коду за ЄДРПОУ, місцезнаходження; вартість чистих активів емітента, розрахованих на кінець останнього звітного періоду; співвідношення суми кредиту до вартості активів на початок звітного року; інформація щодо цільового призначення коштів, отриманих за кредитом. У разі, якщо грошові кошти емітент отримує на підставі укладених договорів кредиту в декілька етапів траншами, що не перевищують, дорівнюють або є більшими ніж 25 відсотків активів емітента, інформація розкривається при вчиненні кожної з дій. При цьому датою вчинення дії вважається дата одержання частини кредиту (траншу), у тому числі у разі закриття кредитної лінії. Зазначаються розмір одержаної частини кредиту (траншу) у грошовій формі, розмір одержаної частини кредиту (у відсотках) до загального розміру кредиту та дата отримання частини кредиту (траншу), дата відкриття та дата закриття кредитної лінії. У разі, якщо кредити є короткостроковими - строком в один банківський день, інформація розкривається на фондовому ринку, але не подається до Комісії. При цьому датою вчинення дії вважається дата одержання кредиту. Емітент може додатково, на власний розсуд, розкривати інші відомості, що можуть вплинути на рішення інвесторів (як то умови зміни процентної ставки тощо).
Строки подання особливої інформації визначено у п. 1 Глави ІІІ Розділу ІІ Положення, згідно з яким розкриття особливої інформації має здійснюватись шляхом оприлюднення у стрічці новин, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття особливої інформації здійснюється у такі строки: у стрічці новин - протягом двох робочих днів з дати вчинення дії, але не пізніше 10.00 години третього робочого дня, після дня вчинення дії; в офіційному друкованому виданні - протягом п'яти робочих днів з дати вчинення дії; подання до Комісії - протягом десяти робочих днів з дати вчинення дії.
У стрічці новин та друкованому виданні емітент розкриває особливу інформацію в описовій формі. Текст Повідомлення за змістом та обсягом має відповідати вимогам, що встановлені до відповідного виду особливої інформації. При оприлюдненні особливої інформації у стрічці новин та в офіційному друкованому виданні Повідомлення складається за формою, наведеною у додатку 14 до цього Положення (п. 2 Глави ІІІ Розділу ІІ Положення).
Повідомлення, яке подається до Комісії, складається з титульного аркуша (додаток 15) та однієї з наведених у додатках 1-13 форм відповідно до виду особливої інформації (п. 6 Глави ІІІ Розділу ІІ Положення).
Як встановлено судами та підтверджується матеріалами адміністративної справи, позивачем не дотримано вимог Положення та не зазначено при поданні особливої інформації такі відомості, як місцезнаходження кредитора; вартість чистих активів емітента, розрахованих за кредитом; розмір одержаних частин кредиту (у відсотках) до загального розміру кредиту. Також відсутні титульний аркуш Повідомлення та докази оприлюднення даної інформації.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, судами враховано те, що ч. 6 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" передбачено притягнення до відповідальності юридичних осіб та застосування до них фінансових санкцій у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушення законодавства на ринку цінних паперів.
Приймаючи до уваги невиконання позивачем у встановлений строк вимог розпорядження від 30.01.2009р. № 04-ВО про усунення виявлених порушень, відповідачем законно та обґрунтовано застосовано фінансові санкції.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанції правильно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують, підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Калина - ЛТД" відхилити, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.