ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"07" листопада 2013 р. м. Київ К/9991/55392/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Маслія В.І.
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області на постанову Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року у справі № 2-а-1077/2011 за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИЛА:
У серпні 2011 року ОСОБА_4 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області з позовом, в якому просила:
- визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування у складі середньомісячної заробітної плати при призначенні та перерахунку пенсії позивача винагороди за вислугу років у розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання та повної суми виплати за високі досягнення у праці з 12.09.2005 року по момент винесення рішення;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням повної суми зазначеної винагороди з 12.09.2005 року та враховувати зазначену винагороду при виникненні права на черговий перерахунок пенсії відповідно до чинного законодавства;
- стягнути на її користь державне мито в сумі 3,40 грн.
Позовні вимоги мотивувала тим, що відповідачем неправомірно включено до розміру пенсії, при здійсненні її перерахунку, надбавку у розмірі 20% винагороди за вислугу років замість 40%, яку вона отримувала перед звільненням.
Постановою Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2011 року, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області щодо відмови в урахуванні при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 28.02.2011 року 40% надбавки за вислугу років. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_4 починаючи з 28.02.2011 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням надбавки за вислугу років в розмірі 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями суду першої та апеляційної інстанцій Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області звернулось з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, ставить питання про їх скасування та прийняття нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_4 працювала в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області.
Протоколом засідання постійно-діючої комісії по встановленню стажу працівникам головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Кривому Розі для виплати винагороди за вислугу років на 01.07.2003 року від 22.08.2003р. ОСОБА_4 був встановлений стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років 29 років 04 місяці 16 днів та визначений розмір винагороди за вислугу років - 40% посадового окладу з урахуванням надбавки за спеціальне звання.
Відповідно до наказу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з підприємствами гірничо-металургійного комплексу у м. Кривому Розі Дніпропетровської області від 26.08.2003 року № 16-о "Про виплату винагороди за вислугу років" винагорода за вислугу років у розмірі 40% виплачувалася позивачу щомісячно за фактично відпрацьований час та у межах встановленого фонду оплати праці.
10.09.2005 року ОСОБА_4 звільнилась за власним бажанням, у зв'язку з виходом на пенсію згідно ст. 38 КЗпП України, з посади головного державного податкового ревізора-інспектора відділу дослідних перевірок головного відділу податкової міліції.
З 12.09.2005 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12)
.
25.05.2011 року ОСОБА_4 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням до заробітної плати, з якої проводиться обчислення та перерахунок пенсії, повної суми винагороди за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу та надбавки за спеціальне звання.
Однак, листом від 15.06.2011 року № 2749 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії з огляду на те, що винагорода за вислугу років, яка виплачується посадовим особам державної податкової служби, які мають спеціальне звання, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 12.09.1997 року (1013-97-п)
, не належить до надбавок, які враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.
Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги виходили з того, що винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органами державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця в розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з такими висновками судів, з огляду на наступне.
Статтею 37-1 Закону України "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (865-2000-п)
та від 23 квітня 2003 року №581 (581-2003-п)
.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 (865-2000-п)
із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" (3723-12)
мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15)
. Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 (581-2003-п)
встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" (432-15)
заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу" (3723-12)
, визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені. Постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013 (1013-97-п)
затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.
Винагорода за вислугу років враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає вірним висновок суддів про те, що оскільки ОСОБА_4 фактично отримувала перед звільненням з роботи та виходом на пенсію державного службовця надбавку за вислугу років в розмірі 40% від посадового окладу з урахуванням спеціального звання і з неї проводились страхові відрахування, то Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області повинно було перерахувати пенсію позивача з урахування надбавки за вислугу років у розмірі 40%.
За таких обставин, судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Криворізькому районі Дніпропетровської області залишити без задоволення, а постанову Криворізького районного суду Дніпропетровської області від 21 листопада 2011 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: