КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-16674/10/2670
Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
|
"23" лютого 2012 р. м. Київ
|
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Безименної Н.В., Бєлової Л.В.,
при секретарі: Козловій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Харків-Цемент СМ»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2011 у справі за адміністративним позовом Заступника Генерального прокурора України в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Харків-Цемент СМ»про визнання недійсним спеціального дозволу на користування надрами № 3251 від 17.12.2007, -
В С Т А Н О В И Л А:
Заступник Генерального прокурора України звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України, Ізюмської районної державної адміністрації Харківської області, Левківської сільської ради Ізюмського району Харківської області з позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України про визнання недійсним спеціального дозволу № 3251, виданого відповідачем 17.12.2007 ТОВ «Харків-Цемент СМ»на користування надрами на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку, Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області, площею 314 га; зобов'язання Міністерства охорони навколишнього середовища України анулювати спеціальний дозвіл № 3251 від 17.12.2007.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2011 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, ТОВ «Харків-Цемент СМ»подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.12.2007 Мінприроди видано ТОВ «Харків-Цемент СМ»спеціальний дозвіл на користування надрами №3251 з метою геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробки, Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області площею 314 га, яка містить корисні копалини, а саме суглинки та глини, придатні для використання в якості цементної сировини.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 Кодексу України "Про надра" надра надаються у користування для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення.
Частинами 2 - 3 ст. 16 Кодексу України "Про надра" передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.
Згідно з пп. 15 п. 4 Положення «Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України», затвердженого ПКМ України № 1524 від 02.11.2006 (1524-2006-п)
, відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.
Статтею 5 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.п. 1, 2 «Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами», затвердженого ПКМ України від 14.03.2007 № 480 (480-2007-п)
, дозволи на всі види користування надрами надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку.
Відповідно до протоколу засідання Міжвідомчої робочої групи з питань надрокористування № 20 від 11.12.2007 прийнято рішення про надання ТОВ «Харків-Цемент СМ»спеціального дозволу на користування надрами Савинського родовища в Харківській області відповідно до підпункту 8 пункту 7 Порядку.
Підпунктом 8 ч. 1 п. 7 Порядку встановлено, що без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного вивчення або видобування корисних копалин, якщо відповідно до законодавства України заявник є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Мінприроди 20-21.08.2008 проводилась перевірка ТОВ «Харків-Цемент СМ», за наслідками якої складено акт перевірки суб'єктів підприємницької діяльності, які отримали спеціальні дозволи на користування надрами у 2007 році № 119. Зазначеною перевіркою встановлено, що ТОВ «Харків-Цемент СМ»дійсно орендує у ЗАТ «Райагробуд» терміном на 20 років нерухоме майно недобудований нежитловий об'єкт «Цех помолу готовністю 44%», в складі якого є цілісний майновий комплекс з виробництва цементу «сухим»засобом.
Даний висновок підтверджено і ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.11.2010, якою визнано наявність в довгостроковому користуванні ТОВ «Харків-Цемент СМ» цілісного майнового комплексу, який дозволяє здійснювати повний цикл виробництва цементу «сухим»способом.
Разом із тим, відповідно до абз. 2 п. 7 Порядку заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом із документами, зазначеними в додатку 1, обов'язково узгодивши питання про надання дозволів на користування земельними ділянками з органами місцевого самоврядування.
На підтвердження погодження питання про надання дозволу користування землями з органами місцевого самоврядування третьою особою надано як доказ рішення Харківської обласної ради від 06.09.2007 № 371-V та від 29.11.2007 № 490-V, яким погоджено надання у користування надр.
На виконання вимог ухвали Вищого адміністративного суду України від 09.11.2010 суд дослідив питання щодо погодження ТОВ «Харків-Цемент СМ»надання земельної ділянки з відповідними органами місцевого самоврядування.
Частина 3 ст. 16 Кодексу України про надра передбачає, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб.
Повноваження виконавчих органів місцевих рад встановлені статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Так, відповідно до пп. 4 п. б ст. 33 Закону погодження питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що ТОВ «Харків-Цемент СМ»повинно було погодити питання про надання дозволу з Левківською сільською радою Ізюмського району Харківської області, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, обєкт надрокористування знаходиться на орних землях останньої.
Відповідач і третя особа не надали суду доказів, які б підтверджували погодження питання про надання дозволу з Левківською сільською радою.
На підставі п. 19 Порядку Мінприроди, а також враховуючи всі обставини справи колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що спеціальний дозвіл на геологічне вивчення відповідачем було видано з порушенням порядку визначеного законом.
Окрім того на момент вирішення справи даним судом, в порушення вимог ст. 66 Земельного Кодексу України ТОВ Харків-Цемент СМ»не отримано дозвільних документів на використання земельної ділянки для користування надрами, у той час, як використання надр на підставі оспорюваного дозволу третьою особою проводилося.
На вимогу ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірності надання ТОВ «Харків-Цемент СМ»спеціального дозволу № 3251 від 17.12.2007 на користування надрами на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислову розробку, Савинської ділянки в Ізюмському районі Харківської області.
З урахуванням вищевикладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Харків-Цемент СМ»залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.02.2011 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст виготовлено 28.02.2012
|
Головуючий суддя
Судді:
|
Кучма А.Ю.
Бєлова Л.В.
Безименна Н.В.
|