ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" вересня 2013 р. м. Київ К/9991/62641/11
( Додатково див. постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду (rs18569879) )
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддів при секретарі за участю представника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій областіЗайця В.С. (суддя-доповідач), Мироненка О.В., Мороза В.Ф., Петриченко Ю.П., Факаса В.О.,розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_6 на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
28 лютого 2011 року ОСОБА_6 пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (надалі - ГУ ПФУ) та Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області (надалі УМВС) про визнання неправомірними дій відповідачів щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язання здійснити відповідний перерахунок та стягнути з ГУ ПФУ недоплачену різницю в пенсії за 6 місяців з 01 вересня 2010 року по 01 березня 2011 року в сумі 62100 грн.
Постановою Хотинського районного суду Чернівецької області від 30 травня 2011 року позовні вимоги задоволено повністю.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ щодо перерахунку пенсії ОСОБА_6, зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок пенсії за період з 01 вересня 2010 року відповідно до статтей 43, 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Стягнуто з ГУ ПФУ недоплачену різницю в пенсії за 6 місяців з 01 вересня 2010 року в сумі 62 100 грн.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року апеляційні скарги ГУ ПФУ та УМВС задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано
Прийнято нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням суду апеляційної інстанції, скаржник оскаржив його.
У касаційній скарзі ОСОБА_6, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду апеляційної інстанцій, рішення суду першої інстанції залишити в силі.
Касаційна скарга задоволенню не підлягає із огляду на наступне.
Встановлено, що ОСОБА_6 є пенсіонером МВС, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області. Починаючи з 1997 року позивачу виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , розмір якої складає 90 відсотків грошового забезпечення (вислуга 34 роки).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції керувався тим, що жодні додаткові виплати із призначених ОСОБА_6 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) не були скасовані, а тому підстав для відмови у їх перерахунку у відповідача не було.
Скасовуючи постанову суду першої інстанції, апеляційний суд прийшов до висновку, що Хотинський районний суд м. Чернівці, приймаючи рішення щодо зобов'язання ГУ ПФУ здійснити перерахунок пенсії позивачеві, не вказав з яких видів грошового забезпечення має бути проведено такий перерахунок, та відповідно не надав правову оцінку вимозі позивача щодо зобов'язання Управління МВС України в Чернівецькій області надати органу Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення позивача, як того вимагає постанова КМУ №45 від 13 лютого 2008 (45-2008-п) року.
Суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем перерахунок пенсії здійснено правомірно, оскільки в довідці, яка була підставою до перерахунку пенсії, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області правильно визначило види грошового забезпечення для посади, яку займав позивач і які були передбачені чинним законодавством станом на 01 січня 2008 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується із правовою позицією суду апеляційної інстанцій із огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (254к/96-ВР) та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (надалі - Закон 2262-XII ) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII (2262-12) , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року (45-2008-п) , перерахунок раніше призначених відповідно до цього Закону пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що для перерахунку пенсій військовим пенсіонерам враховуються лише ті щомісячні премії та надбавки, які фактично виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).
Пунктом 6 постанови КМУ №1294 (1294-2007-п) "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання виплачувати: 1) надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 29; 2) надбавку за знання та використання іноземної мови військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів), особам рядового і начальницького складу, які займають посади, що потребують знання та використання іноземної мови: однієї європейської; 3) надбавку за знання та використання іноземної мови військовослужбовцям Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, які займають посади, пов'язані з необхідністю знання та використання іноземної мови: однієї західноєвропейської; 4) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню; 5) доплату за вчене звання особам офіцерського та начальницького складу, які займають посади, пов'язані з педагогічною або науковою діяльністю і мають вчене звання доцента (старшого наукового співробітника); 6) надбавку за спортивні звання військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби), особам рядового і начальницького складу, які мають спортивні звання "заслужений тренер", "заслужений майстер спорту"; 7) надбавку за почесні звання; 8) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 9) грошову допомогу військовослужбовцям строкової військової служби, звільненим з військової служби.
Згідно з пунктом 5 постанови КМУ №45 (45-2008-п) передбачено, що для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для перерахунку пенсії позивача стала надана Управлінням МВС України в Чернівецькій області довідка про новий розмір грошового забезпечення №13/3414 від 07 квітня 2008 року, згідно якої новий розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав позивач, складався з наступних видів оплати праці: посадовий оклад - 1100 грн.; оклад за військове звання - 130 грн.; процентна надбавка за вислугу років (40%) - 492 грн.; особи, які працюють в умовах режимних обмежень (10%) - 110 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (10%) - 110 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (47%) - 809,34 грн.; премія (18%) - 495,24 грн.
Як вбачається з вищезазначеного, на момент виникнення права у позивача на перерахунок пенсії, тобто на 1 січня 2008 року, укази Президента України від 23 лютого 2002 року №173/2002 (173/2002) та від 24 квітня 2003 року №370/2003 (370/2003) , якими були передбачені щомісячна надбавка у розмірі 100 відсотків грошового забезпечення та щомісячна надбавка за безперервну службу в органах внутрішніх справ втратили чинність, а новою системою грошового забезпечення військовослужбовців такі види надбавок не передбачені, тому відповідачами правомірно не включено до грошового забезпечення та не враховано при перерахунку пенсії вказані щомісячні надбавки.
Що стосується посилання позивача, на те, що надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100%, а також щодо премії в розмірі 33,3% при перерахунку пенсії йому неправомірно знижено до 47% та до 18% відповідно, колегія суддів вважає необґрунтованим з огляду на наступне.
Згідно з підпунктом 1 пункту 5 постанови КМУ №1294 (1294-2007-п) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань.
Пунктом 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України №1294 (1294-2007-п) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Враховуючи викладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що відповідач, відмовляючись у здійсненні перерахунок пенсії позивачу за період з 01 вересня 2010 року відповідно до статтей 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" діяв поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
Згідно з частиною 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Оскільки суд апеляційної інстанції не допустив порушень норм матеріального права при ухваленні судового рішення, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_6 залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 06 вересня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: