ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" вересня 2013 р. м. Київ К/800/25484/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - судді суддів:Іваненко Я.Л., Мойсюка М.І., Тракало В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року,
в с т а н о в и л а :
В листопаді 2011 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії з 01 червня 2011 року відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - постанова Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) ) та наказів Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355, зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату йому пенсії з 01 червня 2011 року з урахуванням премії у розмірі 90 % посадового окладу відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) та наказів Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 15 грудня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_4 з 01 червня 2011 року відповідно до вимог ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року (1294-2007-п) та наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, № 355 від 26 червня 2011 року, № 50 від 28 січня 2011 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_4 з 01 червня 2011 року відповідно до вимог ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2007 року (1294-2007-п) , наказів Міністра оборони України № 576 від 05 листопада 2010 року, № 355 від 26 червня 2011 року, № 50 від 28 січня 2011 року, враховуючи премію 90 % посадового окладу, з урахуванням раніше проведених виплат. Допущено негайне виконання постанови суду в частині стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_4 суми підвищеної пенсії за один місяць.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.
В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане судове рішення суду апеляційної інстанції та задовольнити його позовні вимоги.
Перевіривши доводи касаційної скарги та правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі у межах, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_4 після звільнення з військової служби призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) , яку він отримує в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
15 липня 2011 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 червня 2011 року у зв'язку з підвищенням одного виду грошового забезпечення (премії) на підставі наказів Міністра оборони України від 05 листопада 2010 року № 576 (премію особам рядового, сержантського та старшинського складу встановлено в розмірі 70 відсотків посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедр вищих військових навчальних закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 70 відсотків посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55 відсотків посадового окладу), від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355 (премію особам рядового, сержантського та старшинського складу встановлено в розмірі 125% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців науково-педагогічного складу вищих військових закладів, які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 105 % посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 90% посадового окладу).
Листом № 1170/П-20 від 15 серпня 2011 року Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у проведенні вказаного перерахунку пенсії.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що накази від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355, які були видані Міністром оборони України в межах його повноважень, є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (45-2008-п) "Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, нових видів та розмірів премій, установлених Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (1294-2007-п) надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі на менше 10 % посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання зазначеної постанови Міністерство оборони України наказами від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355 встановило розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2010 та 2011 роках.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що премії, які позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, мають тимчасовий характер. Виплата таких премій дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2010 та 2011 роках.
Враховуючи те, що зміна розміру премії як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії на підставі наказів від 05 листопада 2010 року № 576, від 28 січня 2011 року № 50, від 25 червня 2011 року № 355, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премії встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_4
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом апеляційної інстанції при розгляді справи допущено порушення норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Тому колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а судове рішення суду апеляційної інстанції - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Я.Л. Іваненко Судді: М.І. Мойсюк В.В. Тракало