ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" червня 2013 р. м. Київ К/9991/71728/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Гаманка О.І.,
Загороднього А.Ф.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) , -
встановила:
У лютому 2010 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) починаючи з 2009 року.
Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 01.10.2010 позов ОСОБА_2 було задоволено частково. Визнано бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо здійснення перерахунку ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком як дитині війни, з 01.01.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 неправомірною. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 01.01.2009 по 31.12.2009 та з 01.01.2010 та провести відповідні виплати з урахуванням фактично здійснених виплат. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області було задоволено частково. Постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 01.10.2010 скасовано. Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) за період з 01.01.2009 по 10.08.2009 залишено без розгляду. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, з 10.08.2009 по 22.07.2011, з урахуванням здійснених виплат.
ОСОБА_2 подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 10.05.2011 скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог статті 54 Закону України "Про державний бюджет України на 2009 рік" встановлено, що в 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.
Статтею 70 Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" Кабінету Міністрів України надано право у 2010 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Зазначені норми передбачають встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно їх дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір соціальних виплат згідно із Законом України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2010 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) .
За таких обставин, суди дійшли правильного висновку щодо права позивача на соціальну допомогу в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у 2010 році відповідно до вимог статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Норми і положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" у 2011 році застосовувалися в порядку і розмірах встановлених зазначеним Законом не повний рік. Так Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 № 3491-ІV (3491-17) прикінцеві положення останнього Закону доповнено пунктом 4, яким установлено, що стаття 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік. На виконання цього Закону постановою Кабінету Міністрів України від 06.07.2011 № 745 (745-2011-п) , яка набрала чинності 23.07.2011, було встановлено розміри виплат дітям війни.
З урахуванням строків звернення до суду з позовом, передбачених статтями 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку в частині задоволення позову з 10.08.2009.
Вихідним критерієм обрахунку доплати до пенсії дітям війни виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин положення частини третьої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Отже, вирішуючи даний спір, суд апеляційної інстанції дійшов до обґрунтованого висновку, що при розрахунку розміру доплати до пенсії, передбаченої статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.09.2011 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про перерахунок пенсії, відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (2195-15) - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга Судді О.І. Гаманко А.Ф. Загородній