Головуючий у 1 інстанції - Костромітіна О.О.
Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
18 січня 2012 року справа №2а-3081/11/0538
|
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Сухарька М.Г.
суддів Білак С. В., Гаврищук Т.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 17 жовтня 2011 р. у справі № 2а-3081/11/0538 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги на утримання дитини,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги на утримання дитини.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 17 жовтня 2011 р. у задоволенні позову було відмовлено.
Позивачка не погодилась з таким рішенням суду, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Сторони у судове засідання не зявились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Колегія суддів розглядає дану справу відповідно вимогам ст. 197 КАС України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Згідно ст.13 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом (2811-12)
має не застрахована в системі загальнообовязкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачена виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачка перебуває на обліку в УПСЗН Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради та є отримувачем допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на дочку ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сімї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сімям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (2811-12)
.
Тобто, Закон України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (2811-12)
є спеціальним законом, що регулює правовідносини, повязані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій ст. 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сімях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом (2811-12)
має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (2811-12)
позивачці призначена та виплачується допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 14.04.2010 року по 20.01.2013 року у розмірі 130 грн.
Вважаючи свої права на отримання державної допомоги на дитину порушеними позивачка звернулася до Жовтневого УПСЗН із заявою про перерахунок та доплату, однак в задоволені вимог їй було відмовлено з наданням розяснень листом.
Так, ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було передбачено призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 (v0a6p710-07)
у справі про соціальні гарантії громадян визнані такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР)
(є неконституційними) положення абз.3 ч.2 ст.56, п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», тобто таким чином була відновлена дія ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Положення Закону (2811-12)
, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України наведеного Рішення, у звязку з чим вищенаведена редакція ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» була поновлена та діяла у період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17)
від 28.12.2007 року, який набрав чинності з 01.01.2008 року, знову були внесені зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.
Внесені зміни не розглядалися Конституційним Судом України стосовно їх неконституційності.
Законами України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» (835-17)
, «Про Державний бюджет України на 2010 рік» (2154-17)
та «Про Державний бюджет України на 2011 рік» (2857-17)
, змін до Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» (2811-12)
, зокрема щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не вносилося, рішень про зупинення дії цього Закону на 2009-2011 роки не приймалося, таким чином відповідачем у період, який розглядався судом по суті позову, з 22.05.2009 року по день постановлення судового рішення вірно застосовується положення ст.15 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми» в редакції, яка діяла на грудень 2008 року.
Судом першої інстанції вірно зроблений висновок про те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці виплачувалась відповідачем відповідно до діючого законодавства, з чим погоджується колегія суддів.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 17 жовтня 2011 р. у справі № 2а-3081/11/0538 за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Орджонікідзевського району Маріупольської міської ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення державної допомоги на утримання дитини залишити без задоволення.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя Донецької області від 17 жовтня 2011 р. у справі № 2а-3081/11/0538 - залишити без змін.
ухвала суду апеляційної інстанції, постановлена в порядку письмового провадження, набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
|
Головуючий:
Судді:
|
Сухарьок М.Г.
Білак С.В.
Гаврищук Т.Г.
|