Головуючий у 1 інстанції - Кравченко Н.О.
Суддя-доповідач - Шишов О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2012 року справа №2а-2337/11/1213
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Шишова О.О.
суддів Сіваченка І.В., Дяченко С.П.
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття" на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 20 жовтня 2011 р. у справі № 2а-2337/11/1213 (головуючий І інстанції Кравченко Н.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття" до Управління з питань земельних ресурсів Луганської міської ради про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А:
Постановою Ленінського районного суду м.Донецька від 20 жовтня 2011 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний дім «Все для шиття» до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено в повному обсязі.
З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що суд першої інстанції невірно дав оцінку доказам, а саме вважали, що оскільки цільове призначення земельної ділянки на якій було завершено будівництво обєкта нерухомості, змінено не було, то немає підстав змінювати коефіцієнт функціонального використання у розмірі 2,5. Просили скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити їх позовні вимоги.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції який правильно визначив підсудність даного спору та послався на Рішення Конституційного суду України від 01 квітня 2010 року N 10-рп/2010 (v010p710-10) у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу України, пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України. Конституційний Суд України вирішив, що - положення частини першої статті 143 Конституції України, згідно з якими територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування "вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції", слід розуміти так, що при вирішенні цих питань органи місцевого самоврядування діють як суб'єкти владних повноважень; - положення пунктів "а", "б", "в", "г" статті 12 Земельного кодексу у частині повноважень сільських, селищних, міських рад відповідно до цього кодексу вирішувати питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності треба розуміти так, що при вирішенні таких питань ці ради діють як суб'єкти владних повноважень; - положення пункту 1 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно поширення компетенції адміністративних судів на "спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно- правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності" слід розуміти так, що до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належать і земельні спори фізичних чи юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб'єктом владних повноважень, пов'язані з оскарженням його рішень, дій чи бездіяльності.
Як вбачається із положення про Управління нерухомим майном Луганської міської ради, правонаступником якого є Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів, рішення Луганської міської ради від 26.02.2007 року N 13/10, відповідач є виконавчим органом Луганської міської ради та є самостійною юридичною особою, та відповідно до п.2 має наступні повноваження:
«… .2.1.5. Здійснює відповідно до закону контроль за дотриманням зобов'язань щодо платежів за землю, які надходять до міського бюджету (пп. 1 п."б" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");
2.1.6. Веде розрахунки за користування земельними ділянками;
7. Здійснює підготовку на розгляд виконавчого комітету Луганської міської ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальної громади м. Луганська (пп.1 п. "а" Ч.l ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні");
8. Справляє плату за землю (пп.4. п."а" ч.1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Оскільки у відповідності до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. А в силу ч.3 ст. 50 КАС України, відповідачем у таких справах має бути суб'єкт владних повноважень, судом першої інстанції правильно визначена підсудність спору.
Судом встановлено, що 15 лютого 2002 року між позивачем та Виконавчим комітетом Луганської міської ради було укладено договір оренди землі, відповідно до якого, орендодавець (Луганська міська рада) (а.с.6-9), на підставі рішення Виконавчого комітету Луганської міської ради від 19 грудня 2001 року за № 314/33, передав орендарю (ТОВ «ТОРГІВЕЛЬНИЙ ДІМ «ВСЕ ДЛЯ ШИТТЯ») в строкове платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за адресою: місто Луганськ, вул. Шовкового (біля будинку № 1), загальною площею 0,0798 га. Державна реєстрація договору оренди земельної ділянки проведена 14 березня 2002 року за № 3986.
Згідно пункту 1.2 Договору земельна ділянка була надана орендарю строком до 19 грудня 2050 року під будівництво та розміщення офісу. (а.с.6).
Пунктом 2.1 Договору визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і сплачується у розмірі земельного податку з коефіцієнтом 2,5.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (який регулював спірні відносини до 01.01.2011 року) використання землі в Україні є платним. Згідно вказаного Закону (2535-12) та Податкового кодексу України (2755-17) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 7 Закону України «Про плату за землю» передбачено, що ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.
Згідно статті 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки визначається на підставі пункту 3 Наказу Держкомзему, Міністерства аграрної політики, Міністерства будівництва, архітектури та житлово комунального господарства, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (z0388-06) «Про Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів», де зазначено, що нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = ВхНп/Нк*Кф*Км
де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях);
В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %);
Нк - норма капіталізації (3 %);
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо);
Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.
Розмір коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, визначається згідно із Додатком 1, таблиця 1.1, Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (z0388-06) , де зазначено, що - для земель, зайнятих поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво використовується коефіцієнт 0,5;
- для земель комерційного використання . коефіцієнт 2,5.
Віднесення земель до категорії земель за функціональним використанням провадиться згідно з Інструкцією з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем), затвердженою наказом Держкомстату України від 05.11 .98 року № 377, зареєстрованою в Мін'юсті України 14.12.98 року за № 788/3228 (z0788-98) , відповідно до видів економічної діяльності, зазначених у довідках, що надають юридичним особам органи державної статистики, згідно якого до вказаних земель відносять землі, зайняті поточним будівництвом: відкриті землі, на яких в даний час ведеться будівництво (будівельні майданчики).
Відповідно до листа Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Луганській області від 15.04.2009 за № 7/12 - 615 к, Державною інспекцією архітектурно будівельного контролю м. Луганська ТОВ «Торгівельний дім «Все для шиття» було видано дозвіл на виконання будівельних робіт № 2165/2004 від 03.06.04 за адресою: м. Луганськ, вул.Шовкового (біля будинку № 1). Наказом Державної інспекції архітектурно - будівельного контролю м.Луганська № 203 - к/l від 26.01.2005 року було затверджено Акт державної технічної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, розташованого за адресою: м. Луганськ, вул. Шовкового (біля будинку № 1).
Судом було встановлено що будівництво на земельній ділянці завершено, що підтверджується актом державної технічної комісії про прийом завершеного будівництвом об'єкту в експлуатацію (а.с. 77), що виключає застосування коефіцієнту функціонального використання - 0,5.
Також судом враховано, що згідно п. 4 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який затверджено наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 року № 18/15/21/11 (z0388-06) , дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки. Управлінням Держкомзему у м. Луганськ Луганської області суду наданий відповідний витяг (а.с. 109), відповідно до якого коефіцієнт функціонального використання становить 2,5.
При таких обставинах колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції який зробив висновок про відмову у задоволенні позовних вимог.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгівельний дім "Все для шиття" на постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 20 жовтня 2011 р. у справі № 2а-2337/11/1213 залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м.Луганська від 20 жовтня 2011 р. у справі № 2а-2337/11/1213 залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.
Головуючий О.О.Шишов Судді І.В.Сіваченко С.П.Дяченко