ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
14 березня 2013 року м. Київ К/9991/75611/12
|
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого судді Стрелець Т.Г.,
суддів: Заяць В.С.
Голяшкіна О.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області
на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року
та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року
у справі № 2а/1270/7155/2012
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області
до Державного підприємства "Підприємство Перевальської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області №15"
про стягнення пені за порушення строків та обсягів сплати страхових внесків у розмірі 11809 грн. 90 коп..
ВСТАНОВИЛА:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просило стягнути з Державного підприємства "Підприємство Перевальської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області №15" заборгованість по пені в сумі 11 809,90 грн..
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року, у задоволенні позовних вимог Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Державного підприємства "Підприємство Перевальської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області №15" про стягнення заборгованості по пені за період з 01 липня 2011 року по 30 червня 2012 року відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області подало до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове судове рішення.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як слідує з матеріалів справи, Державне підприємство "Підприємство Перевальської виправної колонії управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 15" є платником страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та взято на облік у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області.
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області було здійснено перевірку Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 15 щодо правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати страхових внесків за період з 01 липня 2011 року по 30 червня 2012 року, якою встановлено, що Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Луганській області № 15 має заборгованість зі сплати страхових внесків за що управлінню нарахована пеня у сумі 11809,90 грн..
Обов'язок роботодавця, як страхувальника, своєчасно та повністю нараховувати і сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків передбачений частиною другою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Статтею 52 вказаного Закону України передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Суди першої та апеляційної інстанцій, відмовляючи в позові послались на ті обставини, що нарахування пені у розмірі 11809,90 грн. здійснювалось у період з 01 липня 2011 р. до 30 червня 2011 р. включно, а отже застосування до спірних правовідносин виключених з 01 січня 2011 року статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (1105-14)
, якими передбачене нарахування та стягнення пені у разі несплати або несвоєчасної сплати страхувальником страхових внесків, є безпідставним.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанції, зважаючи на наступне.
Так, 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
, яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Згідно з пунктом 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року. Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Порядок нарахування пені був встановлений підпунктами 5.1 та 5.2 пункту 5 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 року № 36 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 01 серпня 2007 року за № 867/14134 (z0867-07)
(яка була чинною до 01 січня 2011 року).
Статтею 52 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності"передбачено, що за прострочення сплати страхового внеску до Фонду соціального страхування від нещасних випадків із страхувальника стягується пеня згідно із законом.
Як було встановлено судами попередніх інстанцій, з дня набрання чинності Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (2464-17)
01 січня 2011 року, було виключено положення статей 49 та 52 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а отже положення частини другої статті 52 вказаного Закону перестали розповсюджуватись на право нарахування пені за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Зі змісту розрахунку пені на суму недоїмки вбачається, що нарахування вказаної пені у розмірі 11809,90 грн. здійснювалось у періоді з 01 липня 2011 року по 30 червня 2012 року, а тому судова колегія погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що застосування до спірних правовідносин виключених з 01 січня 2011 року статей Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (1105-14)
є безпідставним.
З огляду на викладене, судова колегія вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій, щодо наявності достатніх підстав для відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення пені в розмірі 11809,90 грн..
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи порушено норми матеріального чи процесуального права.
Відповідно до ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення -без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухвалені судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області -залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту ухвалення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.