ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"25" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/82649/11
Колегія Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого -судді: Олексієнка М.М. (доповідач),
суддів: Зайцева М.П.,
Шведа Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області (далі -УПФ) на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 лютого 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 23 квітня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_2 до УПФ про перерахунок пенсії,
в с т а н о в и л а :
У січні 2010 року ОСОБА_2 звернулась в суд з позовом, відповідно до якого просила: визнати неправомірним рішення УПФ про перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати взятої за 2007 рік; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з часу набуття права на її перерахунок у відповідності до вимог підпункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530 (530-2008-п) із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік в розмірі 1573 грн. 99 коп.
Посилалась на те, що відповідно до закону перерахунок пенсії повинен проводитись із застосуванням показника середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 3 лютого 2010 року, залишеною без змін ухвалою Апеляційного суду Хмельницької області від 23 квітня 2010 року, позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірним проведений УПФ перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 1 квітня 2009 року із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197 грн. 91 коп.; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок пенсії з 1 квітня 2009 року із застосуванням показника заробітної плати працівників у середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, а саме 1573 грн. 99 коп. та виплатити по ній заборгованість.
У касаційній скарзі представник УПФ України, з посиланням на порушення норм матеріального і процесуального права, допущених судами попередніх інстанцій, просить судові рішення скасувати і ухвалити нове про відмову у задоволенні позову. Зазначає, що перерахунок пенсії позивачці здійснено за правилами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 (530-2008-п) «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Ця постанова Конституційним Судом України не визнана неконституційною. Крім того, перерахунок пенсії здійснено в автоматизованому режимі.
З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України (2747-15) ), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.
Як установлено судами, позивачка перебуває на обліку в УПФ., отримує пенсію за віком та продовжує працювати. У 2009 році вона звернулась із заявою про перерахунок пенсії, виходячи зі стажу роботи та розміру заробітної плати. Перерахунок пенсії їй здійснено автоматизованим способом за програмою АСОДП/КОМІТЕХ-W та за правилами, передбаченими постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 (530-2008-п) «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що УПФ при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 діяло не у спосіб, передбачений статтями 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Проте з таким висновком колегія суддів касаційної інстанції погодитись не може, оскільки він не відповідає вимогам закону.
Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу, регулюється пунктом 4 статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсій страхування»(далі - Закон №1058-IV (1058-15) ). Вказана норма закону передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Наведена редакція статті існує після визнаних Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008 (v010p710-08) такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними) змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року (107-17) № 107-6.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до цього Закону (1058-15) , враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналізуючи діючу норму абзацу 3 частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 40 цього Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до частини другої вказаної статті одним з показників, який враховується в формулі визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії є середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення не за перерахунком, а за призначенням пенсії. При цьому колегія суддів зазначає, що термін "обчислення пенсії " у правовому розумінні тотожний терміну "призначення пенсії ", а не перерахунку.
Виходячи з наведеного при перерахунку пенсії не підлягає врахуванню показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону (1058-15) враховується для призначення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, у зв'язку з визнанням даних змін до Закону (1058-15) неконституційними, оскільки приписами Закону № 1058-IV (1058-15) в редакції чинній з 22 травня 2008 року, застосування такого показника при перерахунку пенсії не передбачене.
Правове розуміння понять «середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України»та «показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії»є різними правовими категоріями.
Згідно змісту вищенаведених норм законів правила частини першої статті 40 Закону № 1058-IV при перерахунку пенсії застосовуються з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід), а частина 2 цієї ж статті передбачає формулу для обчислення, а не перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України.
Виходячи з наведеного середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону № 1058-IV і є величиною постійною незмінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії. Тобто, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходи) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.
Враховуючи наведене, правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні, вказаний показник середньої заробітної плати застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
З огляду на зазначене жодних підстав для задоволення позовних вимог не вбачається.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід задовольнити, оскільки рішення суду першої та апеляційної інстанцій ухвалене з порушенням норм матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана не вірно, а доводи касаційної скарги спростовують висновки судів.
На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
п о с т а н о в и л а:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі Хмельницької області задовольнити.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03 лютого 2010 року та ухвалу Апеляційного суду Хмельницької області від 23 квітня 2010 року скасувати.
У задоволенні позову ОСОБА_2 про перерахунок пенсії відмовити.
постанова може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) .