ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
|
18 жовтня 2011 р.
|
Справа № 2-а-69/10/1504
|
Категорія:6.2.1
Головуючий в 1 інстанції:
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого –Милосердного М.М.,
суддів –Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі –Дубчак Ю.В.,
за участю: представника ОСОБА_1 –ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Березівського районного суду Одеської області від 03 вересня 2010 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до відділу Держкомзему в Березівському районі Одеської області, Березівської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третьої особи - Управління Державного казначейства у Березівському районі Одеської області, про визнання порушення прав та інтересів позивача, припинення користування і вилучення земельної ділянки, визнання недійсним державного акту, протоколу про адміністративне правопорушення, стягнення спричинених матеріальних збитків та моральної шкоди,
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2010 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відділу Держкомзему в Березівському районі Одеської області, Березівської районної державної адміністрації Одеської області, третя особа - Управління Державного казначейства у Березівському районі Одеської області про визнання порушення прав та інтересів, незаконного та неправомірного припинення права користування і вилучення земельної ділянки, визнання недійсним державного акту, складанню протоколу про адміністративне правопорушення, стягнення спричинених матеріальних збитків та моральної шкоди.
Постановою Березівського районного суду Одеської області від 03 вересня 2010 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій посилався, що вказана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому постанова підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення його позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно державного акту на право постійного користування землею, виданого на підставі рішення Березівської районної ради народних депутатів Березівського району Одеської області від 29.12.1992 року №214-ХХ1 для ведення селянського (фермерського) господарства позивачу була надана земельна ділянка площею 50,0га, розташована на території Степанівської сільської ради Березівського району.
У 2004 році, в зв’язку з порушенням вимог земельного законодавства та неприйняттям заходів щодо обробітку зазначеної земельної ділянки, відповідною комісією за участю спеціалістів району та власника земельної ділянки були складні акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства та встановлено, що зазначена земельна ділянка позивачем, який є головою СФГ "Надія" не оброблялась, в зв’язку з чим йому були надані приписи щодо усунення порушень, однак зазначені порушення позивачем усунені не були, в зв’язку з чим відносно нього був складений протокол за ст.ст. 53, 188-5 КпАП України та постановою в.о. начальника Березівського районного відділу земельних ресурсів накладено адміністративне стягнення, штраф в сумі 102грн.
23 лютого 2005 року Березівською районною державною адміністрацією, на підставі клопотання Держземінспектора Березівського району Марченка В.Г. та наданих матеріалів перевірки було прийнято розпорядження за №98 від 23 лютого 2005 року "Про припинення права користування земельною ділянкою СФГ "Надія". Державний акт на право постійного користування, виданий громадянину ОСОБА_1 згідно рішення Березівської районної ради від 29.12.1992 р. № 214ХХІ, що зареєстровано в книзі реєстрації державних актів на право постійного користування землею за № 7 від 01.07.1993 року, визнано недійсним та зобов'язано ОСОБА_1 здати державний акт на право постійного користування землею.
Зазначене розпорядження було оскаржене позивачем у судовому порядку та 20 листопада 2007 року Березівським районним судом Одеської області, розпорядження Березівської РДА від 23 лютого 2005 р. №98/А-2005 року було визнано незаконним.
В подальшому Березівська РДА, відповідно до рішення суду, внесла зміни та виключила з зазначеного розпорядження, вимогу щодо припинення користування земельною ділянкою позивача та здачу ним державного акту на право постійного користування землею, тим самим привела зазначене рішення до вимог чинного законодавства.
Підставою для звернення ОСОБА_1 до суду у лютому 2010 року стала постанова Березівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2007 року, якою було визнано незаконним розпорядження Березівської районної державної адміністрації від 25 лютого 2005 року № 98-А/2005 "Про припинення права користування земельною ділянкою наданою СФГ "Надія" та про визнання недійсним Державного акту на право постійного користування землею".
Вирішуючи спірне питання та відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем був пропущений строк звернення до адміністративного суду, а також не було надано доказів на поважність пропуску строку.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду та вважає його правильним з наступних підстав.
Відповідно до частин 1 та 2 ст. 99 КАС України (у редакції до 07.07.2010 р.) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Також, згідно частини 1 ст. 100 КАС України (у редакції до 07.07.2010 р.), пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Як вбачається з матеріалів справи, з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 звернувся до суду у лютому 2010 року, оскаржує дії відповідачів, які мали місце в 2005 році, і постановою Березівського районного суду Одеської області від 20 лютого 2007 року було визнано незаконним розпорядження Березівської районної державної адміністрації від 25 лютого 2005 року № 98-А/2005. Відповідач у справі, Березівська районна державна адміністрація Одеської області у своїх запереченнях наполягала на відмові в задоволені позову, у зв’язку з пропуском позивачем без поважних причин строку звернення до адміністративного суду (а.с.68).
Приймаючи до уваги викладене, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про відмову у задоволені позовних вимог на підставі пропуску строку звернення до адміністративного суду.
Тому, враховуючи наведене, колегія суддів надходить до висновку, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 –залишити без задоволення, а постанову Березівського районного суду Одеської області від 03 вересня 2010 року –залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її оголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.