ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/30578/12
( Додатково див. постанову Харківського апеляційного адміністративного суду (rs22152827) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г., Сіроша М.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року у справі № 1623/2а-4349/11 за позовом прокурора Оржицького району Полтавської області до Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області про визнання рішення незаконним та його скасування, -
ВСТАНОВИЛА:
У жовтні 2011 року прокурор Оржицького району Полтавської області звернувся в суд з позовом до Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення № 04-12-06 від 12.07.2011 року, яким скасоване рішення відповідача від 16.12.2009 р. про прийом майна ТОВ "Оксамит" - житлового фонду до комунальної власності.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вказане рішення прийняте з порушенням діючого законодавства, протест прокурора про скасування спірного рішення задоволений не був, що стало підставою для звернення прокурора з вказаним позовом.
Постановою Оржицького районного суду Полтавської області від 15 листопада 2011 р. позов прокурора задоволений. Визнане незаконним та скасоване рішення №04-12-06 від 12 липня 2011 року 12 сесії 6 скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області "Про правомірність прийняття в комунальну власність територіальної громади села Лазірки майна ТОВ "Оксамит".
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2012 р. скасоване рішення суду першої інстанції, провадження у справі за адміністративним позовом Прокурора Оржицького району Полтавської області до Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області про визнання рішення незаконним та його скасування в частині позовних вимог про скасування рішення № 04-12-06 від 12.07.2011 року дванадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області закрите. Визнане незаконним рішення № 04-12-06 від 12.07.2011 року дванадцятої сесії шостого скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції Лазірківська сільська рада Оржицького району Полтавської області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду апеляційної частини в частині задоволення позову та ухвалити нову постанову про визнання спірного рішення правомірним.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що 16 грудня 2009 року Лазірківська сільська рада Оржицького району Полтавської області прийняла рішення про прийняття безкоштовно в комунальну власність територіальної громади села Лазірки майна ТОВ "Оксамит", яке складається із шести багатоквартирних житлових будинків та належних їх мешканцям трьох сараїв. Рішенням Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області від 12 липня 2011 року "Про правомірність прийняття в комунальну власність територіальної громади села Лазірки майна ТОВ "Оксамит", скасоване рішення про прийом майна ТОВ "Оксамит" у комунальну власність територіальної громади села Лазірки. Цим же рішенням визначено, що через неналежну передачу майна та скасування рішення 43 сесія 5 скликання Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області від 16 грудня 2009 року "Про прийом майна ТОВ "Оксамит" в комунальну власність територіальної громади села Лазірки, вважати вищезазначене майно ТОВ "Оксамит" таким, що не прийняте на баланс територіальної громади села Лазірки. При скасуванні рішення від 16 грудня 2009 року Лазірківська сільська рада посилалася на те, що воно було прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Закону України "Про передачу об’єктів державної та комунальної власності" (147/98-ВР) та Положення "Про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій", та як такому, що не відповідає інтересам територіальної громади села Лазірки. Прокурором 27 липня 2011 року внесений протест на рішення Лазірківської сільської ради від 12 липня 2011 року. Рішенням Лазірківської сільської ради від 26 серпня 2011 року протест відхилений. Судами також встановлено, що на виконання рішення ради від 16.12.2009 р. комісією підписаний акт прийому-передачі майна ТОВ "Оксамит" у комунальну власність територіальної громади села Лазірки від 05 січня 2010 року.
Суд апеляційної інстанції обґрунтовано прийшов до висновків, що оскільки стороною в процесі є прокурор, то вказана справа підлягає розгляду відповідно ст. 18 КАС України окружному суду, що стало підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
Визнаючи незаконним спірне рішення апеляційний суд послався на ті обставини, що юридичний зміст спірного рішення вичерпаний з моменту підписання акту прийому передачі майна у комунальну власність та переходу права власності на майно, тому відповідач не мав повноважень на скасування оскаржуваного рішення.
Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду апеляційної інстанції виходячи з наступного.
Згідно обставин справи між сторонами виник спір щодо законності рішення Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області, № 04-12-06 від 12.07.2011 року щодо скасування рішення від 16.12.2009 р. про прийом майна ТОВ "Оксамит" - житлового фонду до комунальної власності.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень частини другої статті 19, статті 144 Конституції України, статті 25, частини чотирнадцятої статті 46, частин першої, десятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 16.04.09 р. (далі рішення КСУ) викладена правова позиція органу конституційної юрисдикції щодо можливості скасування актів органів місцевого самоврядування подібних тим, які є предметом оскарження по даній справі.
У вказаному рішенні КСУ, зокрема, зазначено, що органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами, та не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов’язані з реалізацією певних суб’єктивних прав і охоронюваних законом інтересів, а суб’єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення.
Рішення органу місцевого самоврядування стосовно конкретної особи є актами індивідуальної дії одноразового застосування, що вичерпуються фактом їхнього виконання, після чого вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що оскаржуване позивачем рішення не розраховане на багаторазове застосування щодо інших однотипних правовідносин, а його правовий вплив спрямовано на вичерпне коло осіб.
Згідно ч. 5 ст. 7 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" передача об'єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
На виконання прийнятого рішення від 16.12.2009 р. про прийом майна ТОВ "Оксамит" - житлового фонду до комунальної власності комісією підписаний акт прийому-передачі майна ТОВ "Оксамит" у комунальну власність територіальної громади села Лазірки від 05 січня 2010 року.
Враховуючи наведене суд апеляційної інстанції прийшов до обґрунтованих висновків, що юридичний зміст спірного рішення вичерпаний з моменту підписання акту прийому передачі майна.
З урахуванням встановлених обставин справи практично реалізовані правовідносини переходу права власності на майно згідно рішення відповідача від 12.07.2011 року, що виключає повноваження відповідача вирішувати питання права власності шляхом скасування рішення, яке виконане.
Виходячи з наведеного суд апеляційної інстанції прийшов до обґрунтованих висновків, що спірне рішення прийняте відповідачем в порушення діючого законодавства.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення –без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Колегія суддів вважає, що доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
З урахуванням викладеного, судом апеляційної інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм процесуального права і підстав для його скасування не вбачається. Колегія суддів зазначає, що справа переглядається в межах касаційної скарги.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу Лазірківської сільської ради Оржицького району Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст. 237- 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: