ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/53915/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва
на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2010 року
та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2011 року
у справі № 2а-5321/10/1470
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі -ФОП ОСОБА_1.)
до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва (надалі -ДПІ у Ленінському районі м.Миколаєва)
про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
встановив:
ФОП ОСОБА_1 звернулась до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва, в якому поставлено питання про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.07.2010р. №0001272302.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 08.12.2010р., залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 03.08.2011р., позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.07.2010р. №0001272302.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали адміністративної справи, колегія суддів прийшла до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом було проведено перевірку господарської одиниці -розважального центру «Торнадо», що знаходиться за адресою: Миколаївська область, Березанський район, с. Рибаківка та належить ФОП ОСОБА_1, щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.
За результатами проведеної перевірки складено акт №62/14/12/23/НОМЕР_1 від 18.07.2010р., яким, на думку податкового органу, встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: порушення вимог ведення обліку товарних запасів за місцем реалізації.
На підставі зазначеного акту ДПІ у Ленінському районі м. Миколаєва прийнято рішення про застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 29144,50грн.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Згідно зі ст. 6 вказаного Закону облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Порядком ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. № 1269 (1269-2001-п)
також передбачено, що книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку), а також особами, які мають пільговий торговий патент для продажу товарів (крім підакцизних) (надання послуг) відповідно до законодавства з питань патентування деяких видів підприємницької діяльності, якщо такі особи не є платниками податку на додану вартість згідно із законодавством.
При цьому, листом ДПА України від 05.11.1997р. №17-0117/10-8886 (v8886225-97)
затверджено Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат громадян суб'єктів підприємницької діяльності (з особливостями її ведення для сфери торгівлі) ф. № 10.
Згідно матеріалів справи що ФОП ОСОБА_1 ведеться Книга обліку доходів і витрат у встановленому законом порядку.
Крім того, для оприбуткування товару, та введення обліку товарних запасів, як правило, використовуються накладні та товарно-транспортні накладні. Такі документи є підставою для внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів, оскільки є первинними документами. Відсутність відповідних первинних документів, які підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей, є порушенням установленого порядку ведення бухгалтерського обліку.
Однак, згідно п. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Згідно п. 1 ст. 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» цей Закон (996-14)
поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, які зобов'язані вести бухгалтерських облік та подавати фінансову звітність згідно із законодавством.
Таким чином, зважаючи на те, що ФОП ОСОБА_1 зареєстрована та здійснює господарську діяльність як фізична особа-підприємець, на неї не можуть розповсюджуватися вимоги Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (996-14)
, який передбачає ведення бухгалтерського обліку на підставі накладних на товар, а тому відсутні підстави для застосування до ФОП ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій, передбачених Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР)
.
З вищенаведеного вбачається, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 29.07.2010р. №0001272302 прийнято всупереч нормам чинного законодавства.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Миколаєва -залишити без задоволення.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 08 грудня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 03 серпня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ___________________ Н.Є. Маринчак
Судді: ___________________ О.В. Вербицька
___________________ О.В. Муравйов