ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" жовтня 2012 р. м. Київ К-27784/10
( Додатково див. ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду (rs11082696) )
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Гордійчук М.П.,
Конюшка К.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010 року у справі за позовом Головного управління Держкомзему у Луганській області до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій від 08.02.2010 №19 та припису від 08.02.2010 №31,
в с т а н о в и л а:
Головне управління Держкомзему у Луганській області звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області про скасування рішення про застосування економічних санкцій від 08.02.2010 №19 та припису від 08.02.2010 №31.
Позовні вимоги мотивовано тим, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області протиправно, на підставі хибного висновку щодо необґрунтованого отримання позивачем плати за проведення державної експертизи землевпорядної документації, прийнято рішення від 08.02.2010 №19, яким до Головного управління Держкомзему у Луганській області за порушення державної дисципліни цін застосовано економічні санкції у вигляді вилучення необґрунтовано одержаної виручки у розмірі 71 572,05 грн. та стягнення штрафу у розмірі 143 144,10 грн., а також винесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 08.02.2010 №31
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010 року, позов задоволено: скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 08.02.2010 №19 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в сумі 71 572,05 грн.; скасовано припис Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області від 08.02.2010 №31 про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін.
У поданій касаційній скарзі Державна інспекція з контролю за цінами в Луганській області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просило скасувати оскаржувані судові рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, яким відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджено матеріалами справи, Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області проведено планову перевірку Головного управління Держкомзему у Луганській області з питання дотримання підрозділами Держкомзему державної дисципліни цін при наданні платних послуг за період січень-грудень 2009 року, за результатами якої складено акт перевірки від 05.02.2010 №27.
Перевіркою встановлено факт необґрунтованого стягнення Головним управлінням Держкомзему у Луганській області за період з березня 2009 року по грудень 2009 року плати за проведення державної експертизи землевпорядної документації із замовників в розмірі 3 відсотків від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не менше 20 гривень, чим порушено вимоги статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації".
На підставі акту перевірки від 05.02.2010 №27 Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області винесено рішення про застосування економічних санкцій від 08.02.2010 №19, яким вирішено вилучити у Головного управління Держкомзему у Луганській області необґрунтовано одержану виручку у розмірі 71 572,05 грн. та стягнути штраф у розмірі 143 144,10 грн.
Додатково, Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області на підставі акту перевірки від 05.02.2010 №27 винесено припис про виконання законних вимог щодо усунення порушень державної дисципліни цін від 08.02.2010 №31, яким висунуто вимогу про усунення порушень державної дисципліни цін, причин та умов, що їм сприяють, у місячний термін шляхом приведення вартості державної експертизи землевпорядної документації у відповідність із законодавством та повідомити про вжиті заходи Державну інспекцію з контролю за цінами в Луганській області.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з недоведеності з боку Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області факту порушення позивачем державної дисципліни цін.
Зазначена позиція судів попередніх інстанцій ґрунтується на тому, що чинним законодавством передбачено безоплатне проведення лише вибіркової експертизи землевпорядної документації, в той час як відповідно до пункту 5 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2009 №1619 (1619-2000-п) , проведення державної землевпорядної експертизи відноситься до переліку земельно-кадастрових робіт та послуг, які можуть надаватися державними органами земельних ресурсів на платній основі.
З урахуванням викладеного, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про правомірність дій Головного управління Держкомзему у Луганській області з отримання плати за надання проведення державної землевпорядної експертизи та, відповідно, наявність підстав для задоволення позову.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Згідно із Законом України "Про ціни і ціноутворення" (507-12) в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення державних фіксованих цін (тарифів), граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. Державні фіксовані та регульовані ціни і тарифи на товари та послуги встановлюються державними органами України.
Відповідно до пункту 21 постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 №1548 "Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)" (1548-96-п) в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, ціни (тарифи) на розроблення документації із землеустрою та проведення землеоціночних робіт, граничні розміри плати з виконання землевпорядних робіт у разі безоплатної передачі громадянам України земельних ділянок згідно із законодавством встановлює та визначає Держкомзем за погодженням з Мінфіном та Мінекономіки.
Пунктом 2 Порядку виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг на платній основі державними органами земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.11.2009 №1619 (1619-2000-п) , встановлено, що виконання земельно-кадастрових робіт та надання послуг здійснюється на платній основі відповідно до поданих заяв та укладених договорів.
Пунктом 5 зазначеного Порядку (1619-2000-п) визначено види земельно-кадастрових робіт і послуг, які можуть виконувати та надавати державні органи земельних ресурсів на платній основі, серед яких, зокрема, зазначено проведення державної землевпорядної експертизи.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" державна експертиза здійснюється за рахунок коштів замовника державної експертизи у випадках, визначених законом. Розмір плати за проведення державної експертизи встановлюється в розмірі 3 відсотки від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не може бути менше 20 гривень.
Відповідно до розділу 8 Розмірів оплати земельно-кадастрових робіт та послуг, затверджених спільним наказом Державного комітету по земельних ресурсах України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 15.06.2001 №97/298/124 (z0579-01) , комплекс робіт з проведення державної землевпорядної експертизи включає: ознайомлення з документацією; визначення відповідності документації нормативно-правовій базі виконання даного виду робіт; підготовку та оформлення висновку.
Вартість виконання експертизи всіх видів земельно-кадастрових та земельно-оцінних робіт установлюється в розмірі 3 % від загальної вартості даного виду робіт, але не менше 20 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішення про застосування до Головного управління Держкомзему у Луганській області економічних санкцій прийнято Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області у зв'язку з отриманням позивачем плати за проведення державної експертизи землевпорядної документації із замовників в розмірі 3 відсотків від кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт, але не менше 20 гривень.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо недоведеності з боку Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області факту порушення Відділом Держкомзему в м. Рубіжне Луганської області державної дисципліни цін.
За вказаних обставин, колегія суддів вказує на обгрунтованість висновків судів попередніх інстанцій щодо протиправності рішення про застосування економічних санкцій від 08.02.2010 №19 та припису від 08.02.2010 №31 як таких, що винесено Державною інспекцією з контролю за цінами в Луганській області на підставі хибних висновків акту перевірки щодо порушення позивачем державної дисципліни цін, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами не допущено.
Згідно з частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Державної інспекції з контролю за цінами в Луганській області залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 13 липня 2010 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235- 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: