Головуючий у 1 інстанції -
Суддя-доповідач - Білак С. В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2011 року справа №2а-3254/11/1210
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs24580275) )
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Білак С. В.
суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 20 липня 2011 р. у справі № 2а-3254/11/1210 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про перерахунок пенсії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом відповідача про перерахунок пенсії згідно ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, що складає 1982,63 грн.
Постановою суду першої інстанції від 20 липня 2011 р. у задоволені позовних вимог було відмовлено.
Підставою відмови є висновок суду про те, що норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) не передбачає проведення перерахунку із застосуванням будь-яких показників середньої заробітної плати.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову по справі в якій задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування заявлених в апеляційній скарзі вимог апелянт зазначив, що З цього витікає, що міркування суду про не відновлення дії норми, яка втратили чинність на підставі нормативно-правового акту, який потім було визнані неконституційним є безпідставною і відповідач, будучи суб'єктом спірних правовідносин, у своїй діяльності був зобов'язаний виконувати Закон України "Пре загальнообов'язкове пенсійне страхування" (ст. ст. 40,42) у попередній редакції урахуванням того, що дія законів про Державний бюджет обмежена у часі. Після вище зазначеного Рішення Конституційного Суду України Кабінет Міністрів України 28 травня 2008 року прийняв Постанову № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (530-2008-п) , яка конкретизує механізм призначення, обчислення і перерахунку пенсій у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) , а не визначає видатки на суспільні потреби, що дійсно віднесено до виключної компетенції законів про Державний бюджет України. Неконституційною зазначена постанова не визнавалася.
Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Позивач є працюючим пенсіонером, та звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії за віком.
Відповідач зробив перерахунок пенсії та при цьому, була застосовано середня заробітна плата по України за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.
Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.06.2011 року, судам надані рекомендації щодо розгляду справ пов’язаних з проведенням перерахунку пенсії працюючому пенсіонеру. Законом України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) регулюються відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Перерахунок пенсій у зв’язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" №1058, частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28 грудня 2007 року (107-17) № 107-6 і визнаних такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (v010p710-08) .
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону №1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Частина перша статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року (1788-12) № 1788-12 (надалі Закон 1788) та Закон України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" (1058-15) № 1058 від 9 липня 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України, приписи постанови № 530 від 28 травня 2008 року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" (530-2008-п) не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2010 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15) підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 183-2, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 – залишити без задоволення.
Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 20 липня 2011 р. у справі № 2а-3254/11/1210 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про перерахунок пенсії – залишити без змін.
ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя
Судді
С.В. Білак
Т.Г.Гаврищук
М.Г. Сухарьок