ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 серпня 2011 р.
Справа № 32573/10
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs23557674) )
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
судді-доповідача – Богаченка С.І.,
суддів – Багрія В.М., Ліщинського А.М.,
при секретарі судового засідання – Барана П.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України на постанову Яворівського районного суду Львівської області від 30 серпня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління МВСУ у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 01.12.2009 року звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління МВСУ у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України про визнання неправомірними дії посадових осіб Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області та Міністерства внутрішніх справ України; зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України в десятиденний термін оформити документи для призначення пенсії ОСОБА_2 із 08 березня 2008 року і подати вказані документи через Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області; зобов'язання Міністерство внутрішніх справ України при підготовці документів по призначенню і перерахунку пенсії ОСОБА_2 із 08 березня 2008 року для розрахунку пенсії включити суму грошового забезпечення в розмірі 5727,60 грн., в тому числі 1250,00 грн. - посадовий оклад, 135,00 грн. оклад за спеціальним званням, 554,00 гривень надбавка за вислугу років, 3788,60 грн. додаткові види грошового забезпечення, які носять постійний характер, та премія; зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_2 із суми грошового забезпечення в розмірі 5727,60 грн., в тому числі 1250,00 грн. - посадовий оклад, 135,00 грн. оклад за спеціальним званням, 554,00 грн. надбавка за вислугу років, 3788,60 грн. додаткові види грошового забезпечення, які носять постійний характер, та премія.
Постановою Яворівського районного суду Львівської області від 30 серпня 2010 року адміністративний позов задоволено частково. Постановлено визнати протиправним дії посадових осіб Головного управління Пенсійного Фонду України у Львівській області та Міністерства внутрішніх справ України щодо оформлення документів та призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2. Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України для оформлення пенсії за вислугу років позивачу ОСОБА_2 видати довідку про середній заробіток (грошове забезпечення) позивача до дня незаконного звільнення (29 жовтня 2007 року) в розмірі 5727 грн. 60 коп., яку подати через Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України у Львівській області провести перерахунок призначеної пенсії за вислугу років з 30 травня 2010 року позивачу ОСОБА_2 з врахуванням середнього заробітку (грошового забезпечення) в розмірі 5727 грн. 60 коп., та виплати пенсію, з врахуванням проведених пенсійних виплат. В решті позовних вимог - відмовити.
Не погодившись із постановою її оскаржили Головне Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерство внутрішніх справ України, вважають, що судом при винесенні рішення допущено неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення позовних вимог.
Апелянти по справі просять скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову. Вказують на те, що з 21 вересня 2009 року позивачеві по справі, у відповідності до вимог Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (2262-12) (у редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу), була встановлена та виплачується пенсія в розмірі 2711,55 грн.
Нарахування пенсії позивачу відбувалося на підставі грошового забезпечення, що було встановлено та виплачувалося позивачу на момент його звільнення з органів внутрішніх справ в травні 2009 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом (2262-12) обчислювалися з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою перед звільненням, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) пенсії, які призначаються особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають право на пенсію за вислугою років, обчислюються із суми грошового забезпечення, що виплачується особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ на день звільнення зі служби.
Зазначають, що відповідно до абзацу 4 п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (393-92-п) для осіб, які звільнені із служби в 2008 - 2009 роках середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.
Заслухавши суддю доповідача, представники Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області Дяків Л.В. та Головного управління МВСУ у Львівській області Гордюк С.Є., проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що дана апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що згідно постанови Яворівського районного суду Львівської області від 06.03.2008 року та ухвали про виправлення арифметичної пимилки від 29.08.2009 року, які після оскарження в апеляційному та касаційному порядку набрали законної сили, що позивач ОСОБА_2 був поновлений на посаді начальника відділу по обслуговуванню Львівської залізниці Управління по боротьбі з організованою злочинністю Управління МВС України на залізничному транспорті та в користь позивача було стягнуто 23463,00 грн. різниці в отриманому грошовому забезпеченні за час перебування його в розпорядженні УМВСУ на транспорті з 29.10.2007 року по час постановлення судового рішення. Під час розгляду вищевказаної адміністративної справи судом було встановлено, що позивач ОСОБА_2 до незаконного звільнення з посади за вересень 2007 року отримав грошове забезпечення в сумі 5620 грн. 03 коп., за жовтень 2007 року - в сумі 5835 грн. 13 коп. З врахуванням середньоденного грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 в розмірі 190 грн. 92 коп., його середньомісячне грошове забезпечення становило 5727 грн 60 коп.
В порядку примусового виконання вищевказаного судового рішення органом виконавчої служби, а саме підрозділом примусового виконання рішень Головного управління юстиці в м.Києві, грошові стягнення в користь позивача було виконано, однак рішення суду в частині поновлення на посаді, незважаючи на наказ Управління МВСУ на залізничному транспорті №49 о/с від 15.04.2008 року, фактично виконано не було, про що свідчать письмові відповіді з Генеральної прокуратури України, які знаходяться в матеріалах справи.
Як вбачається із матеріалів справи, наказом Міністерства внутрішніх справ України №442о/с від 07.03.2008 року позивача ОСОБА_2 було звільнено з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п.65"а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (114-91-п) .
Судом першої інстанції було встановлено, що наказом про звільнення з органів внутрішніх справ, позивач ОСОБА_2 оскаржив його в судовому порядку, постановою Яворівського районного суду Львівської області від 01.10.2008 року його позов було задоволено, оскаржуваний наказ було скасовано, позивача було поновлено на службі в органах внутрішніх справ, допущено негайне виконання судового рішення, однак постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.02.2010 року було задоволено апеляційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України, постанову суду від 01.10.2008 року було скасовано і в позові ОСОБА_2 була відмовлено.
Із матеріалів справи вбачається, що наказом Міністерства внутрішніх справ України №1153о/с від 29.05.2009 року позивача ОСОБА_2 було знову звільнено з органів внутрішніх справ у відставку (із зняттям з військового обліку) за п.65"а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (114-91-п) .
Після звільнення з органів внутрішніх справ, позивач ОСОБА_2 подав заяву про призначення йому пенсії за вислугу років і з 30.05.2009 року позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 2711 грн. 55 коп. (90% грошового забезпечення).
Згідно повідомлення Головного управління ПФУ у Львівській області при обчисленні пенсії враховано грошове забезпечення позивача: 1250,00 грн. посадового окладу, 135,00 грн. оклад за військовим званням, 554,00 грн. 40% надбавка за вислугу років, 1073,83 грн. середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення. Даний розрахунок було проведено на підставі грошового атестату №86 від 10.07.2009 року та довідки про додаткові види грошового забезпечення №72 від 09.07.2009 року.
Щодо посилання апелянта по справі на те, що позивач по справі не надавав вказані документи до ГУ ПФ у Львівській області, у зв'язку з цим у цього органу не було підстав для здійснення будь яких дій пов'язаних із вирішенням питання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_2,слід пояснити наступне.
Як видно із матеріалів справи, не будучи згідний з проведеним розрахунком, позивач ОСОБА_2 неодноразово звертався до відповідачів по справі про проведення перерахунку розміру призначеної пенсії, з врахування сум грошового забезпечення, виплачених в примусовому порядку через орган виконавчої служби за час виконання нижчеоплачуваної роботи та за час вимушеного прогулу, в чому йому було відмовлено, проте позивач по справі з 28 жовтня 2007 року по 30.09.2008 року фактично отримував грошове забезпечення в розмірі судових рішень, а саме: частина грошового забезпечення була виплачена на підставі наказів начальника суб’єкта владних повноважень, а інша частина – в результаті примусового виконання судових рішень органами державної виконавчої служби. Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (2262-12) (далі Закон-2262) регламентовано умови, норми та порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ.
Ст.43 Закону-2262 передбачено, що пенсія обчислюється за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку. При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 8 ст.43 Закону-2262 визначено, що особам офіцерського складу, які поновлені на службі в органах внутрішніх справ і призначені на посади з меншим, ніж попередній, посадовим окладом, пенсії обчислюються (за їх згодою) з посадового окладу, який вони отримували до звільнення. У разі одночасного поновлення та звільнення таких осіб зі служби пенсія їм обчислюється з посадового окладу, який вони отримували до незаконного звільнення.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_2 29 жовтня 2007 року був незаконно звільнений з посади в органах внутрішніх справ, 06 березня 2008 року судовим рішенням поновлений на попередній посаді, а 07 березня 2008 року звільнний з органів внутрішніх справ у відставку за віком (повторний наказ про звільнення з органів внутрішніх справ у відставку за віком датований 29.05.2009 року), однак з часу поновлення на посаді рахувався зарахований в розпорядження Управління МВС України на транспорті і відповідно отримував меншу суму грошового забезпечення, ніж він отримував до звільнення, а з жовтня 2008 року взагалі не отримував грошового забезпечення в добровільному порядку.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції вірно врахував, що позовні вимоги позивача ОСОБА_2 про зобов'язання провести перерахунок пенсії з 08 березня 2008 року є безпідставними, оскільки за вказаний період до 01.10.2008 року за судовим рішенням в його користь було стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу, після скасування судового рішення в апеляційному порядку поворот виконання судового рішення не здійснювався.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийняті рішення вірно прийшов до висновку, що оскільки позивач ОСОБА_2 після незаконного звільнення з посади, подальшого поновлення, фактично перебуваючи в розпорядженні Управління МВС України на транспорті, отримував меншу суму грошового забезпечення, то при оформленні документів та призначення позивачу пенсії необхідно було виходити з суми грошового забезпечення, яке позивач отримував до незаконного звільнення, відповідно до ч.8 ст.43 Закону-2262.
Посадовими особами МВСУ при оформленні документів для призначення пенсії позивачу ОСОБА_2 та посадовими особами ГУ ПФУ у Львівській області при призначенні пенсії за вислугу років позивачу ОСОБА_2 безпідставно не були враховані положення ч.8 ст.43 Закону-2262, а саме щодо обчислення пенсії з суми грошового забезпечення до незаконного звільнення.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив та оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
На підставі наведеного, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги в цілому суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст. 160 ч. 3, 195, 196 ч.4, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення, а постанову Яворівського районного суду Львівської області від 30 серпня 2010 року у справі № 2а-185/10, без змін.
Ухвала апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дня проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України, до касаційної інстанції протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий
Суддя
Суддя
С.І. Богаченко
В.М. Багрій
А.М. Ліщинський
Повний текст виготовлений 05.09.2011 року.