Головуючий у 1 інстанції - Ірметова О.В.
Суддя-доповідач - Радіонова О.О.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 липня 2011 року справа №2а-2095/11/1270
( Додатково див. ухвалу Вищого адміністративного суду України (rs33406853) )
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Радіонової О.О.
суддів Нікуліна О.А., Жаботинської С.В.
розглянувши у письмовому
провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2
на постанову Луганського окружного адміністративного суду
від30 травня 2011 року
по адміністративній справі № 2а-2095/11/1270
за позовом ОСОБА_2
до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку
Луганської області
про визнання дій протиправними та скасування наказів,-
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та скасування наказів про преміювання працівників, зобовязання вчинити певні дії (арк. спр. 4-11).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року у задоволені позову відмовлено (арк. спр. 223-227).
В обґрунтування прийнятого рішення суд першої інстанції зазначив, що до структури заробітної плати входять заохочувальні витрати, а саме премії, нарахування яких визначається відповідними Положеннями, у даному випадку затверджений наказами Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку від 02 грудня 2008 року №180 та від 16 грудня 2009 року №188, відповідно до якого саме перший керівник інспекції приймає остаточне рішення про встановлення розміру премії кожному працівнику, а тому підстави для скасування оскаржуваних позивачем наказів не знайшли свого підтвердження.
ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права (арк. спр. 233-244).
В апеляційній скарзі скаржник посилається на те, що судом першої інстанції незаконно прийняті у якості доказів надані відповідачем копії документів, які не засвідчені згідно вимог чинного законодавстві та не можуть бути доказами у судовому процесі.
Також скаржник зазначає, що в порушення вимог статті 41 Кодексу адміністративного судочинства суд першої інстанції не здійснював фіксування процесу.
Крім того, апелянт вказує на те, що Державний бюджет України не може відміняти або змінювати обсяг прав та обовязків, гарантій, пільг, компенсацій, передбачених іншими законами України. Відповідно до статті 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Проз зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівників не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни.
На думку апелянта, усі розрахунки премії за грудень 2009 року повинні були бути проведені у термін до 20 січня 2010 року. Тобто, у розрахунок одноразової грошової допомоги повинні бути включені премія за грудень 2009 року, фактично виплачена у місяці настання події (у січні 2010 року) з урахуванням премії, виплаченої у місяці, що передує події.
Сторони у судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідач надіслав суду заяву про розгляд справи у письмовому провадженні та заперечення на апеляційну скаргу в яких просив у задоволенні скарги відмовити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Керуючись пунктом 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України судова колегія ухвалила здійснити апеляційний розгляд справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 з грудня 2008 року по січень 2010 року проходив службу на посаді старшого оперуповноваженого відділення протидії схемам ухилення від податків оперативного відділу Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку.
Згідно наказу Державної податкової адміністрації в Луганської області №14 «о» від 19 січня 2010 рокупідполковника міліції старшого оперуповноваженого відділення протидії схемам ухилення від податків оперативного відділу Головного відділу податкової міліції Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку ОСОБА_2 звільнено з податкової міліції у відставку Збройних сил за пунктом 65 підпункту «б» з 19 січня 2010 року.
Згідно довідки відповідача від 20 січня 2010 року №13/05-47 посадовий оклад ОСОБА_2 становив 1117,00 грн., оклад за спеціальне звання 130,00грн., відсоткова надбавка за вислугу років 30% - 374,10 грн. та додаткові види його грошового забезпечення за період з 01 грудня 2008 року по 31 грудня 2009 року складають 19894,40 грн.
Згідно вказаної довідки позивачу за період з грудня 2008 року по січень 2010 року була виплачена щомісячна премія в сумі 6992,87 грн., а саме: у лютому 2009 року виплачена премія за грудень 2008 року в сумі 421,67 грн.(37,75%); у березні 2009 року премія не виплачувалась; у квітні 2009 року виплачена премія за січень 2009 року в сумі 226,75 грн.(20,30%); у травні 2009 року виплачена премія за лютий 2009 року в сумі 1073,10 грн.(96,07%); у червні 2009 року виплачена премія за березень 2009 року в сумі 1056,79 грн.(94,61%); у липні 2009 року виплачена премія за квітень 2009 року в сумі 205,81 грн.(128,98%);у серпні 2009 року виплачена премія за травень 2009 року в сумі 192,47 грн.(90,50%); у вересні 2009 року виплачена премія за червень 2009 року в сумі 812,30 грн.(63,66%); у жовтні 2009 року виплачена премія за липень 2009 року в сумі 862,95грн. (75,39%) та за серпе6нь 2009 року в сумі 839,76 грн.(75,18%); у листопаді 2009 року виплачена премія за вересень 2009 року в сумі 619,26грн. (55,44%); у грудні 2009 року виплачена премія за жовтень 2009 року в сумі 387,72грн. (44,92%) та за листопад 2009 року в сумі 294,29 грн.(42,56%); у січні 2010 року виплачена премія за грудень 2009 року в сумі 537,84 грн.(48,15%).
Згідно службової записки №152/7/76-10 від 23 лютого 2009 року за підписом в.о. начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за грудень 2008 року, складає 118,75%.
Згідно службової записки №229/7/26-10 від 26 березня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за січень 2009 року, складає 171,6%.
Згідно службової записки №326/7/76-10 від 22 квітня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за лютий 2009 року, складає 166,8%.
Згідно службової записки №451/7/26-10 від 05 червня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за березень 2009 року, складає 153,45%.
Згідно службової записки №582/7/26-10 від 27 липня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за квітень 2009 року, складає 153,78%.
Згідно службової записки №647/7/26-10 від 17 серпня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за травень 2009 року, складає 166,8%.
Згідно службової записки №745/7/26-10 від 23 вересня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за червень 2009 року, складає 145,43%.
Згідно службової записки №846/7/26-10 від 15 жовтня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за липень 2009 року, складає 152,02%.
Згідно службової записки №896/7/26-10 від 09 листопада 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за вересень 2009 року, складає 151,36%.
Згідно службової записки №1135/7/26-10 від 23 грудня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за жовтень 2009 року, складає 151,03%.
Згідно службової записки №1143/7/26-10 від 24 грудня 2009 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за листопад 2009 року, складає 149,38%.
Згідно службової записки №59/7/26-10 від 26 січня 2010 року за підписом начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, що містить резолюцію начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку, розмір премії, належний до виплати ОСОБА_2 за грудень 2009 року, складає 222,25%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 25 травня 2009 року №18-ф «Про преміювання працівників ДПІ за лютий 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 96,07%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 23 червня 2009 року №20-ф «Про преміювання працівників ДПІ за березень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 94,61%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 28 липня 2009 року №26-ф «Про преміювання працівників ДПІ за квітень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 128,98%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 28 серпня 2009 року №30-ф «Про преміювання працівників ДПІ за травень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 90,50%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 25 вересня 2009 року №35-ф «Про преміювання працівників ДПІ за червень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 63,66%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 27 жовтня 2009 року №39-ф «Про преміювання працівників ДПІ за липень, серпень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 75,39% та 75,18% відповідно.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 24 листопада 2009 року №40-ф «Про преміювання працівників ДПІ за вересень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 55,44%.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 25 грудня 2009 року №44-ф «Про преміювання працівників ДПІ за жовтень-листопад 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 44,92% та 42,56% відповідно.
Згідно наказу начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку Луганської області від 27 січня 2010 року №7-ф «Про преміювання працівників ДПІ за грудень 2009 року» ОСОБА_2 було премійовано з урахуванням пропозицій згідно з оцінкою роботи структурних підрозділів у розмірі 48,15%.
Відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Згідно з пунктом 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суть спірних правовідносин полягає у вирішення питання щодо правомірності видання наказів про преміювання начальником податкового органу.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України (254к/96-ВР) , Кодексом адміністративного судочинства України (2747-15) , Податковим кодексом України (2755-17) , Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року №268 (268-2006-п) «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (далі Постанова №268).
Підпунктом 2 пункту 2 Постанови №268 (268-2006-п) визначено, що керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, надано право у межах затвердженого фонду оплати праці здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 року- у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Згідно з пунктом 8 Постанови №268 (268-2006-п) видатки, повязані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.
Так, умови, порядок, розмір преміювання працівників Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку передбачені Положенням про преміювання працівників державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку, затвердженим наказом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку від 02 грудня 2008 року №180 та від 16 грудня 2009 року №188 та розробленим відповідно до законів України "Про державну службу" (3723-12) , "Про державну податкову службу в Україні" (509-12) , постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 (268-2006-п) « Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", наказу ДПА в Луганській області від 30.05.08 № 256 "Про систему критеріїв оцінки ефективності роботи СДПІ, ОДПІ, МДПІ, ДПІ", наказу ДПА в Луганській області від 31.05.08р № 257 "Про затвердження Положення про преміювання працівників ДПА в Луганській області та Положення про преміювання начальників та заступників начальників СДПІ, ОДПІ, МДПІ, ДПІ» та наказу ДПА в Луганській області від 25.07.08 № 357 "Про внесення змін до наказу ДПА Луганській області від 30.05.08 №256 Про систему критеріїв оцінки ефективності роботи СДПІ, ОДАПІ, МДПІ, ДПІ».
Відповідно до підпунктів 1.2., 1.3 Положення про преміювання працівників державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку (далі Положення про преміювання) преміювання працівників Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку здійснюється відповідно до вимог пункту 2) Постанови КМУ № 268 (268-2006-п) за наказом Державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку. Преміювання працівників ДПІ проводиться щомісячно відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи.
Згідно з підпунктами 2.1 та 2.2 Положення про преміювання фонд преміювання утворюється у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів працівників та економії фонду оплати праці. Видатки на преміювання передбачаються в загальному фонді оплати праці, затвердженому кошторисом.
Відповідно до пункту 4.2 Положення про преміювання визначення розміру (відсотка) премії підрозділами податкової міліції проводиться за критеріями, які розраховуються ДПА в Луганській області згідно таблиці №2.
Згідно з пунктом 4.6 Положення про преміювання розмір премії працівникам ДПІ у м. Сєвєродонецьку може зменшуватися і в інших випадках за рішенням начальника ДПІ, у тому числі як захід дисциплінарної відповідальності та на підставі доповідних записок керівників структурних підрозділів ДПІ та організаційно-розпорядчого сектору.
Згідно п.п.5.4 Положення про преміювання розмір премії працівникам ДПІ може бути збільшено або зменшено за рішенням начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку на підставі обґрунтованих пропозицій, викладених у службових записках начальників структурних підрозділів, які погоджуються першим заступником (заступником) начальника ДПІ відповідно до розподілу обовязків по керівництву роботою структурних підрозділів ДПІ.
Порядок підготовки проекту наказів про виплату премії викладений у п. 6 Положення про преміювання.
З систематичного аналізу даного розділу вбачається, що пропозиції керівників про преміювання працівників структурних підрозділів подаються до сектору економічного аналізу та прогнозування, який в свою чергу подає на розгляд начальнику ДПІ пропозиції керівників про преміювання працівників структурних підрозділів одночасно з загальним розрахунком розміру премії по ДПІ, фінансовий відділ, на підставі отриманої від начальника резолюції та розрахунків, готує проект наказу про преміювання працівників в подає на розгляд начальнику ДПІ. При цьому п.6.8 Положення про преміювання встановлює, що 10 відсотків від суми фонду преміювання може залишитися у розпорядженні начальника ДПІ для стимулювання працівників, що забезпечили вагомий особистий внесок у загальні результати роботи за звітний місяць.
Таким чином, начальник ДПІ у межах асигнувань, з урахуванням фонду преміювання, основних та додаткових показників преміювання, наділений правом зменшення розміру премії працівникам ДПІ не тільки як захід дисциплінарної відповідальності, та у інших випадках. При цьому в самому Положенні про преміювання чітко не визначено сам у яких випадках. А пропозиції керівників структурних підрозділів мають в собі пропозицію про розмір премії за виконання працівниками структурного підрозділу покладених завдань.
Судом встановлено, що первісний розмір премії позивачу встановлено відповідно до вимог Положення про преміювання працівників державної податкової інспекції в м. Сєвєродонецьку, а саме: рішеннями начальника ДПІ у м. Сєвєродонецьку на підставі пропозицій, викладених у службових записках начальника ГВПМ ДПІ у м. Сєвєродонецьку, за погодженням першого заступника начальника ДПІ.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що остаточне рішення про розмір преміювання кожного приймає саме перший керівник Державної податкової інспекції.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року у адміністративній справі № 2а-2095/11/1270 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 30 травня 2011 року у адміністративній справі № 2а-2095/11/1270 за позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та скасування наказів про преміювання працівників, зобовязання вчинити певні дії залишити без змін.
Ухвала складена та підписана колегією суддів 27 липня 2011 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Головуючий суддя
Судді
О.О.Радіонова
О.А. Нікулін
С.В. Жаботинська