ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
|
21 липня 2011 р.
|
Справа № 19599/10
|
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Дяковича В.П.,
суддів: Обрізко І.М., Коваля Р.Й.,
при секретарі судового засідання Дембіцькій Х.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2009 року по справі за позовом ТзОВ "Зендер-Україна" до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, треті особи Науково-аграрна виробнича фірма "Регіон Інвест" про визнання нечинним наказу,-
ВСТАНОВИЛА:
24.07.2008 року товариство з обмеженою відповідальністю "Зендер-Україна" звернулось в суд з позовними вимогами визнати нечинним наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 310 від 18.06.2008 року в частині анулювання спеціального дозволу № 4598 від 18.12.2007 р..
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач анулював спеціальний дозвіл з порушенням законодавства та повноважень наданих даному органу. Підстави анулювання спеціального дозволу на користування надрами передбачені пунктом 19 Порядку надання у 2007 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №480 від 14.03.2007р. (480-2007-п)
Припинення або позбавлення права користування надрами проводиться в порядку передбаченому ст.ст. 26, 27 Кодексу України про надра. Чинним законодавством не передбачено, що припис прокуратури є підставою для анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2009 року адміністративний позов задоволено повністю. Скасовано Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 310 від 18.06.2008р. в частині анулювання спеціального дозволу № 4598 від 18.12.2007 р., наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Зендер-Україна" для видобування сапропелю на родовищі "Прибич".
Представник Міністерства охорони навколишнього природного середовища України постанову суду першої інстанції оскаржив, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю.
В апеляційній скарзі покликається на те, що суд необґрунтовано дійшов висновку, що позивач на час звернення до Мінприроди із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами мав у наявності цілісний майновий комплекс. 18.12.2007 Міністерством охорони навколишнього природного середовища України позивачу було видано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4598 з метою видобування сапропелю на родовищі "Прибич" у Шацькому районі Волинської області. При цьому, проведеною Генеральною прокуратурою України перевіркою встановлено, що на підставі незаконних рішень Міжвідомчої робочої групи Мінприроди у 2007 році суб'єктам господарювання надано 24 спеціальних дозволи на користування надрами (зокрема № 4598 від 18.12.2007 ТОВ "Зендер-Україна"). З метою розгляду питання про надання спеціального дозволу без проведення аукціону, Державною геологічною службою Мінприроди іншим претендентам необґрунтовано поверталися документи на отримання дозволу. На момент отримання спеціального дозволу на користування надрами позивач повинен був бути власником (орендарем) реконструйованого цілісного майнового комплексу з метою видобування та переробки корисних копалин. Проте, проведеною працівниками прокуратури перевіркою встановлено, що приміщення складу (об'єкти ТОВ "Зендер-Україна") не підпадають під визначення цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс наданий надрокористувачу в довгострокову оренду. Згідно із статтею 1 Закону України "Про прокуратуру", прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами. Відповідно до частини 2 статті 22 Закону України "Про прокуратуру" письмовий припис вноситься у випадках, коли порушення закону має очевидний характер і може завдати істотної шкоди інтересам держави, підприємства, установи, організації, а також громадянам, якщо не буде негайно усунуто. Припис підлягає негайному виконанню, про що повідомляється прокурору.
У ході апеляційного розгляду представник відповідача надав пояснення та просить апеляційну скаргу задоволити в повному обсязі.
Інші особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з’явилися, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з ч.4 ст. 196 КАС України.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 18.12.2007 року Міністерством охорони навколишнього природного середовища України видано Товариству з обмеженою відповідальністю "Зендер-Україна" спеціальний дозвіл № 4598 на користування надрами - видобування сапропелю на родовищі "Прибич" у Шацькому районі Волинської області.
Листом державної геологічної служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 05/305-1171 позивача повідомлено, що згідно наказу № 310 Міністерства охорони навколишнього природного середовища України спеціальний дозвіл № 4598 анульовано у зв'язку з приписом Генеральної прокуратури України від 26.02.2008 р. №7/4-53 вих-08.
Згідно із частиною 2 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Станом на 18.12.2007 року (дата видачі спеціального дозволу) дію ч. 6 ст. 16 Кодексу України про надра було зупинено на 2007 рік статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік". Дана норма Закону передбачає, що у 2007 році продаж спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється на аукціонах, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. п. 13 п. 7 Порядку проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання у 2007 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 480 від 14.03.2007 р. (480-2007-п)
, дозволи надаються за результатами розгляду поданих заяв Міжвідомчою робочою групою з питань надрокористування. Згідно п. п. З, 8 п. 7 Порядку № 480 без проведення аукціону дозвіл на користування ділянкою надр надається у разі геологічного видобування корисних копалин місцевого значення, а надрокористувач відповідно до законодавства України є власником цілісного майнового комплексу, побудованого (реконструйованого) з метою видобування та переробки корисних копалин з ділянки надр, на користування якою надається дозвіл, або такий майновий комплекс надано надрокористувачу в довгострокову оренду.
Із заяви на отримання спеціального дозволу на право користування надрами вбачається, що ТзОВ "Зендер-Україна" зверталось до повноважного органу із відповідною заявою і додавало при цьому відповідні підтверджуючі документи.
З акту перевірки від 17.12.2007 року суб'єкта підприємницької діяльності, який подав заяву на отримання спеціального дозволу на користування надрами, вбачається, що в ході перевірки документації, обладнання та нерухомого майна яке знаходиться у володінні позивача встановлено, що підприємством підготовлено та передано Державній геологічній службі пакет документів для отримання спеціального дозволу на розробку озерного родовища сапропелю; надані документи відповідають дійсності (копії документів, що підтверджують права на оренду комплексу додаються); обладнання та спеціальна техніка на підприємстві є в наявності і знаходиться в робочому стані.
Перевіркою також встановлено факт наявності на підприємстві цілісного майнового комплексу та обладнання, що дозволяє ТзОВ "Зендер-Україна" виконувати роботи з промислової розробки озерного родовища сапропелю.
Статтею 16 Кодексу України про надра встановлено, що надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби.
Для видобування сапропелю позивачу надана в оренду строком на 10 років земельна ділянка площею 72413 м. кв. Наявність вказаної обставини підтверджується договором оренди землі від 22.06.2007 року, актом прийому-передачі об'єкта оренди, листом № 461 про надання в оренду водного об'єкту місцевого значення оз. Прибич, протоколом засідання комісії по проведенню конкурсів щодо передачі водних об'єктів місцевого значення, висновком № 360 щодо вибору (відведення) земельної ділянки, розпорядження № 260 про надання дозволу на складання проекту землеустрою, висновком № 6/9-1317 про надання в тимчасове користування оз. Прибич.
Статтею 19 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами.
Позивач погодив отримання ліцензії (спеціального дозволу) з Шацькою районною державною адміністрацією, що вбачається з рішення № 29/15-3, з Держпромнаглядом по Волинській області - лист-погодження № 02-21/227'.
Згідно з п. 4 Порядку № 480 (480-2007-п)
дозвіл на видобування корисних копалин надається після проведення ДКЗ експертизи та затвердження розвіданих запасів корисних копалин. У матеріалах справи є протокол засідання НТС виробничого геологічного об'єднання "Севукгеологія", яким затверджено звіт розвідки озерних відкладень сапропелю в озерах Волинської області, в тому числі і оз. Прибич.
Згідно з п. 8 Порядку №480 (480-2007-п)
, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між Мінприроди і надрокористувачем. Позивачем 18.12.2007 року укладено з відповідачем угоду про користування надрами.
Перелік підстав анулювання спеціального дозволу на користування надрами передбачений п. 19 Порядку № 480 (480-2007-п)
. Припинення або позбавлення права користування надрами проводиться в порядку передбаченому ст.ст. 26, 27 Кодексу України про надра.
З припису Генеральної прокуратури України від 26.02.2008р. №7/4-53 вих-08 вбачається, що на підставі незаконних рішень міжвідомчої робочої групи Міністерства охорони навколишнього природного середовища України у 2007 році суб'єктам господарювання надано 24 спеціальні дозволи на користування надрами, в тому числі товариству "Зендер-Україна".
Відповідно до наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 18.06.2008 року № 310 підставою анулювання дозволу на користування надрами позивача являється припис Генеральної прокуратури України від 26.06.2008 року.
Однак припис прокуратури, згідно наведених вище норм не являється підставою для анулювання дозволу на користування надрами. Припис прокуратури являється підставою для проведення перевірки за результатами якої відповідно до вимог ст. 16 Кодексу України про надра прийняте відповідне рішення.
Однак, відповідачем не подано суду належних доказів в підтвердження протиправності вищезазначених рішень.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, дійшов до правильного висновку, оскільки позивач на час звернення до відповідача із заявою про надання спеціального дозволу на право користування надрами, промисловою розробкою озерного родовища сапропелю "Прибич" мав у наявності цілісний майновий комплекс, суд вважає, що спеціальний дозвіл № 4598 на користування надрами виданий йому правомірно.
Керуючись статтями ч. 3 ст. 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2009 року у справі № 2а-19311/09 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлено 26.07.2011 року.
|
Головуючий суддя
Судді
|
В.П. Дякович
І.М. Обрізко
Р.Й. Коваль
|