ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2012 року м. Київ К-28743/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2010 року у справі за позовом Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області до Виконавчого комітету Генічеської міської ради Херсонської області, третя особа - ОСОБА_4 про визнання рішення нечинним, -
в с т а н о в и л а:
Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 31 березня 2009 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2010 року апеляційну скаргу Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Херсонській області задоволено. Рішення суду першої інстанції скасовано, ухвалено нову постанову, якою позовні вимоги задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення виконавчого комітету Генічеської міської ради №181 від 27.05.2004 року «Про приватизацію квартири АДРЕСА_1».
На рішення суду апеляційної інстанції надійшла касаційна скарга, у якій ОСОБА_4 просить постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2010 року скасувати, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає відхиленню, а рішення суду апеляційної інстанції залишенню без змін, виходячи з наступного.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, рішенням Генічеської районної ради № 548/25 від 24.12.1980 року прийнято в експлуатацію будівлю пожежного депо на 6 автомобілів, в тому числі житлова площа 827 кв. м. по вул. Паризької Комуни, 66 в м. Генічеську.
Довідкою Генічеського БТІ підтверджено той факт, що відділом інспекції державної пожежної охорони збудовано адміністративно-житлове приміщення загальною площею 5198 кв. м., загальною корисною площею 1183,3 кв.м.
Згідно свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.10.2007 року власником пожежного депо є держава в особі Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи. Зазначене майно перебуває в оперативному управлінні Генічеського районного відділу Головного управління МНС України в Херсонській області.
Згідно довідки Фонду державного майна України № 10-15-9731 від 09.07.2008 року пожарне депо на 6 автомобілів перебуває на балансі Головного управління МНС України в Херсонській області, органом державного управління є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
Преамбулою Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (2482-12)
(далі -Закон) передбачено, що цей Закон (2482-12)
визначає правові основи приватизації житла, що знаходиться в державній власності, його подальшого використання і утримання.
Метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин.
Згідно ст.. 1 зазначеного Закону (в редакції, яка діяла на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення) приватизація державного житлового фонду -це відчуження квартир (будинків), кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.
Державний житловий фонд -це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Відповідно до ч. 9 ст. 8 Закону державний житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні або оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами цього Закону (2482-12)
.
Порядок передачі житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні підприємств, установ чи організацій, у комунальну власність, станом на 27.05.2004 року, визначався Положенням Державного комітету України по житлово-комунальному господарству № 56 від 15.09.92 року (v0056303-92)
(зі змінами, внесеними згідно з наказом Держжитлокомунгоспу № 72 від 05.08.94 року (z0201-94)
) «Про порядок передачі квартир (будинків) у власність громадян».
Зокрема, п. 17 цього Положення (v0056303-92)
зазначено, що державний житловий фонд, який перебуває у повному господарському віданні або в оперативному управлінні державних підприємств, установ та організацій, за їх бажанням може передаватись у комунальну власність за місцем розташування будинків з наступним здійсненням їх приватизації органами місцевої державної адміністрації та місцевого самоврядування згідно з вимогами Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» (2482-12)
.
З аналізу вищенаведених нормативно-правових актів вбачається, що здійснення органами місцевого самоврядування приватизації об'єктів, які перебували в оперативному управлінні державних підприємств, установ та організацій, було можливим лише після передачі цих об'єктів у комунальну власність.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 30.04.2004 року № 11/2335 начальник УМНС України в Херсонській області делегував Генічеській міській раді повноваження щодо приватизації житлових квартир по АДРЕСА_1 з правом підпису документів.
Рішенням виконавчого комітету Генічеської міської ради № 175 від 27.05.2004 року знято статус «службових» з квартир будинку АДРЕСА_1, в тому числі з квартири № 7, в якій з червня 2004 року мешкала ОСОБА_4
Цього ж дня виконавчим комітетом Генічеської міської ради прийнято рішення № 181, яким спірну квартиру передано у власність ОСОБА_4
На підставі зазначеного рішення ОСОБА_4 отримала свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1.
В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували факт передачі квартир, розташованих в будинку АДРЕСА_1, у комунальну власність Генічеської територіальної громади, отже, відповідачем не дотримано встановленої законом процедури приватизації житла, яке перебуває в оперативному управлінні державної установи.
За таких обставин колегія суддів вважає, що відповідач не мав законних підстав та повноважень на передачу ОСОБА_4 у приватну власність спірної квартири, оскільки ця квартира, разом з іншими квартирами, розташованими в будинку АДРЕСА_1, в комунальну власність не передавалась.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду апеляційної інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи порушено норми матеріального та процесуального права.
Суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України (2747-15)
, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 травня 2010 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України (2747-15)
.
Суддя В.В. Харченко